Алюзія в ЗМІ
Поняття "алюзія"
На думку І. І. Гальперіна, алюзія є літературним актом посилання на будь-який попередній текстовий референт, який забезпечує фонове знання (сукупність доказів культурного, матеріального, історичного, географічного та прагмалінгвістичного характеру, доступних носієм певної мови), і змушує його відповідати асоціаціям.
Попередній текстовий референт називається прецедентним текстом, який є завершеним та самодостатнім продуктом мовної діяльності або складним знаком, кількість елементів якого не відповідає його суті.
Маніпулятивна роль массмедіа
Різновиди алюзій
подтема
Медіа-холдинги Британії
Найпопулярніші медіа-холдинги
Функції алюзій
Наприклад, заголовок оповідання О. Генрі “A Madison Square Arabian Night” містить посилання на арабські країни, пов’язуючи Нью-Йорк з арабськими казками “Тисяча й одна ніч”, утворюючи таким чином інтертекстуальність. Медісон-Сквер асоціюється з багатством, оскільки в часи О. Генрі він вважався символом добробуту, знаходився у найбагатшому житловому районі Нью-Йорку.
Алюзивні власні імена
На першому місці виходить вторинна номінація, тоді як пряме значення назви втрачає своє значення. Тому про розумну, навіть блискучу людину можна сказати, що він Ейнштейн, про детектива - Шерлока Холмса, закоханих часто називають Ромео і Джульєтти, а Марія Поппінс пов'язана з нянькою.