Katalóg zdrojov

Znalostná spoločnosť

r

Matica znalostnej spoločnosti a znalostnej ekonomiky podľa Svetovej banky. Na obrázku vidíme kritériá hodnotenia pre 4 oblasti (piliere), z ktorých sa vytvárajú indexy (index ekonomických impulzov, index vzdelávania, index inovácií a index informačných a komunikačných technológií). Tieto indexy sú následne agregované do indexov KI a KEI. Index KI hodnotí celkový potenciál využívania a rozvoja poznatkov a index KEI hodnotí orientáciu krajiny smerom k znalostnej ekonomike.

a

Teória hospodárskeho vývoja

r

Dielo jedného z najvýznamnejších ekonómov 20 storočia, otca teórie inovácií J.A. Schumpetera, jedného z prvých ľudí, ktorí hovorili o potrebe znalostí pre podnikanie.Z tejto knihy odporúčam najmä druhú kapitolu.Kniha je veľmi náročne napísaná a jej čítanie si vyžaduje značnú dávku koncentrácie.Napriek svojmu "veku" však stále má čo ponúknuť!

Dlhodobá vízia
rozvoja slovenskej spoločnosti

r

Tento dokument si dával za cieľ predostrieť strategické smerovanie našej spoločnosti. Z môjho pohľadu však za vynaložené prostriedky na jeho realizáciu sa dalo dostať viac..Časť V. je venovaná "Cestám k znalostnej spoločnosti".Odporúčam vzhliadnuť aspoň túto časť.Okrem toho čo bolo publikované, vznikolo aj mnoho "prípravných" štúdií, z ktorých by niektoré mohli zaujať...

a

The Global Competitiveness Report 2010-2011

r

Hodnotenie Svetového ekonomického fóra o "globálnej konkurencieschopnoisti".Súhrnné hodnotenie krajín v globálnom kontexte, ktoré je zložené z mnohých indikátorov (viď str. 495-498).Pre zaujímavosť uvádzam, že najlepšie sme obstáli v hodnotení počtu nakazených HIV a maláriou. V iných indikátoroch sme žiaľ na tom neni tak dobre...Odporúčam venovať pozornosť časti o inováciám (s. 488-494) a vzdelávaniu (s. 406-425).

a

EU Innovation Scoreboard (EIS)

r

Veľmi prepracované a komplexné hodnotenie (ne)rozvoja inovačnej aktivity jednotlivých krajín EÚ (SII), ako aj porovnanie s inovačnou výkonnosťou krajín mimo EÚ (USA, Japonsko, Čína, India ap.).Slovensko sa podľa SII EIS nachádza v "oranžovej" skupine - čiže sme pod priemerom výkonnosti EÚ - slabší inovátori.Leadrom je Švédsko - Švajčiarsko (mimo EÚ). Česká republika je takmer v "žltej skupine" - nesledovníci inovačných leadrov. Tieto krajiny sú nad alebo tesne pod priemerom

Index znalostnej ekonomiky a znalostnej spoločnosti

r

Na tejto stránke sa dajú nájsť veľmi zaujímavé informácie o rozvoji jednotlivých krajin smerom k znalostnej spoločnosti a ekonomike. Stránka umožnuje vytvárať si vlastná porovnania podla rokov, regiónov, vybraných krajín ap. Treba sa s ňou len troška pohrať :-).Z dát obsiahnutých v týchto indexoch sa napríklad môžeme dozvedieť, že Slovenská republika je druhá najslabšia spomedzi štátov Strednej Európy. Pričom v porovnaní s rokom 1995 sme sa zohršili..

a

Projekt Minerva a Slovensko 21.

r

Projekt minerva mal slúžiť k problíženiu transformácii našej ekonomiky na znalostnú.Projekt bol sa prestal realizoavť nástupom Ficovej vládky, kedy bol nahradený projektom Slovensko 21. ( http://www.minedu.sk/data/USERDATA/EUZAL/LSaNPR/MPS21.pdf ).Oba programy navrhujú krátkodobé a strednodobé opatrenia pre rozvoj vzdelávania, R&D, Zlepšenie podnikatelského prostredia/zamestnávania..Podľa môjho názoru je vhodné sa s nimi oboznámiť.

a

Pozvanie do znalostnej spoločnosti

r

Kniha kolektívu autorov pod vedením prof. RNDr. Jozefa Kelemna, DrSc.Snahou tejto publikacie pravdepodobne bolo priniesť komplexnýpohľad na problematiku znalostnej spoločnosti, práce so znalosťami, významu IKT, znalostných technológii a umelej inteligencie, umelého života ap.Táto publikácia je jedna z prvých našich publikácií k danej porblematike. Odporučil by som ju skôr "orientovanejším" v problematike, nakoľko "začiatočníkov" by mohla zmiasť..

a

Znalostná organizácia

Inovácie a zmeny

Znalostný manažment

Technológie

Inovácie a zmeny

r

web poradenskej spoločnosti, na ktorom sa dá nájsť skutočne veľmi veľa veľmi hodnotných informácií.

Hodnota a inovace

r

Kritický článok od prof. Milana Zeleného, ktorý prináša jednak zaujímavý pohľad na to čo sú znalosti, ale aj na to čo sú inovácie a aká je ich podstata..Rozhodne sa ho oplatí sa prečitať.Prof. M. Zelený je najcitovanejš český ekonóm, kritik Portera, Kotlera, s veľmi zaujímavými názormi, ktorým sa oplatí venovať pozornosť.

Inovace - vaše konkurenční výhoda!

r

Autorská dovojica konzultantov IPA, prináša v tejto publikácii stručný prehľad inovácií a ich riadenia s množstvom praktických príkladov.O týchto dvoch autorch sa dá tvrdiť že sú tí najkompetentnejší autori k predmetnej problematike vzhľadom na ich praktické ale i agademické zázemie.Tejto knieh sa dá vytknúť, že nejde príliš do hlýbky, no na druhej strane rozsah tém je slušný.Dobrá, stručná, dobre napísaná, jasná - Inovácie vaše konkurenční výhoda.

Řízení inovací

r

Veľmi obsiahla a komplexná publikácia o problematike inovácií, ich riadenia, ale aj významu znalostí a ich riadenia pre tvorbu inovácií a zmien.V knihe mi chýba spomíná stratégia modrého ocánu a tiež kapitola alebo podk. o otvorených inováciách (sú tam časti venované JV, alianciám ap., čo tiež súvisí s OI, ale priamo OI nie, čo považujem za škodu).Okrem tohoto "nedostaku" je to veľmi dobrá kniha k danej probleatike a inovovaniapoznaniachtivým ju odporúčam.

Tak to delá Toyota

r

Autor Dr. Liker popisuje úspech Toyoty a vysvetluej jej základné princípy fungovania.Kto nepozná túto publikáciu, nevie nič :-DJaponský štýl riadenia, unikátne nástroje a to všetko ilustrované na praktických príkladoch svetového bestselleru Toyota Way.Zoznámte sa aj vy (okrem iného) s učením Ó senseja japonského manažmentu Taiichi Ohnom aj prostredníctvom tejto publikácie."Sledujte proces, naučte sa vidieť neviditeľné"..

Kaizen a Gemba kaizen

r

Masaki Imai sučastný guru Kaizenu so svojími 2 skvelými publikáciami, ktoré nám hovoria, ako prostredníctvom malých zmien môžeme dosiahnuť vysokú efektívnosť. "Nič nerobíš tak dobre, aby si to zajra nemohol robiť lepšie".Naučme sa používať metódu, ktorá nás s minimálnymi zdrojmi robí efektívnejšími a našu organizácou lepšou...

Open Innovation

r

Článok od autora, ktorý k problematike OI publikoval najviac článkov. Predmetný článok je zaujímavý, i keď náročný a miestami ani preklad nie je najlepší.Koncepcia otvorených inovácií je relatívne nová a podniky ju začínajú vo veľkej miere využívať. Mnoho autorít zaoberahúcich sa problematikou inovácií vidia budúcnosť práve v tomto aspekte.Z hľadiska znalostného manažmentu je koncepcia OI veľmi dôležitá a aj preto odporúčam sa s touto problematikou oboznámiť.

Inovácia ako strategický proces

r

Ján Cháľ patrí medzi špičku slovenských autorov venujúcim sa inováciam. Konkrétne teno článok upozorňuje na dôležitosť prepojenia inovačnej aktivity so stratégiou a upozorňuje na fakt, že "len tak strieľať do tmy" nie je z dlhodobého hľadiska rozumnné...Autor je aj spoluautorom ďalšej nami odporúčanej publikácie - Inovace vaše konkurenční výhoda.

BOS

r

Blue ocean strategy, je unikátna metóda tvroby hodnotových inovácií, ktorej prikopníci sú práve autori odporúčanej publikácie. (Autori rovnako ako Senge, Norton a Kaplan patrai do už spomínaného rebríčku).Svojim rozsahom nie veľká knižka, čo jej však chýba na rozsahu to dobieha na kvalite..Stratégia modrého ocánu je skvelo napísaná publikácia, s množstvom praktických príkladov, ktoré hovoria o tom, ako sa vymaniť z konkurenčného prostredia do tzv. modrého ocánu prostredníctvom hodnotovej inovácie.

Technológie

r

Paradoxne napriek tendenciám robiť zo znalostného manažmentu výlučne informatickú disciplínu nenašiel som ani jednu publikáciu, ktorá by sa komplexne zaoberala technológiám a IT nástrojom využiteľných (využívaných) v znalostnom manažmente. Takáto publikácia by ma potešila (za predopkladu, že by bola napísaná čitateľne a prakticky).

Expertné systémy

r

Táto publikácia uvádza čitateľa do problematiky znalostných a expertných systémov. Prevádza čitateľa pozdadím a históriou, spôsobom fungovania expertných a znalostných systémov.Nie je práve najaktuálnejšia (1996) a považujem ju zaveľmi zložito napísanú.

Dobývání znalostí z databází

r

Kniha sa zaoberá problematikou získavania "poznatkov" z databáz. Informuje čitateľov o matematicko-štatistických metódach, strojovom učení, databázach, informatike... skrátka komplexne o tom, čo je potrebné pre túto hybridnú disciplínu vedieť. Kniha je celkom dobre napísaná s praktickými príkladmi, ktoré pomáhajú náročnú problematiku pochopiť.Autorom je prof. Petr Berka

a

Podniková informatika

Znalostný manažment

Knowledge management

r

Podľa môjho názoru najlepšia kniha o znalostnom manažmente v českom / slovenskom jazyku. Prináša holistický pohľad na túto "disciplínu", je výborne napísaná a obsahuje veľa praktických príkladov (najmä z BP, ale ja iných). Autori sú odborníci z praxe, čo sa odzrkadluje na tom ako a v akej kvalite je táto kniha napísná. Rozhodne ju odpoúčam každému, kto sa chce niečo dozvedieť o znalostnom manažmente..Autori Chris Collison, Geoff Parcell.

Znalostní management a proces jeho zavádění

r

Systematická publíkacia, ktorú odporúčam najmä ľuďom, ktorí sa chcú bližšie zoznámiť s teóriou znalostného manažmentu, rôznmi pohľadmi, implementačnými rámcami, metodikami, nástrojmi..Táto kniha nie je písaná "populárnym", skôr vedeckým, ale myslím si že je veľmi prínosná pre vytvorenie si "zázemia" v oblasti znalostného manažmentu. Zároveň veľkým pozitívom je dobré odkazovanie na zdroje, čo je prospešné pre ďaľšie hlbšie štúdium.Autor: V. Bureš

Pátá disciplína

r

Bestseller od P. Snege, ktorý sa pravidelne umiestňuje v rebríčku najvplyvnejších osobností manažmentu.Kniha je napísaná čítavým spôsobom, Senge štýl mnoho ľudí zbožnuje, mne miestami liezol na nervy. V knihe je množstvo praktických príkladov, príbehov..Skvelá kniha ktorá prináša holistický pohľad (pretože: "Celok je viac ako len súčet jeho častí")a zasväcuje čitateľa do do discipl. systémového myslenia.

Moderní přístupy k managementu

r

Autorka L. Mládková bola jedna z prvých, ktorá sa začala zaoberať problematikou znalostného manažmentu.V jej publikáciách je cítiť "psychlogický" podtón. Táto kniha môže poskytnúť celkom dobrý čiastočný prehľad o tejto problematike.. Táto kniha sa nedá hodnotiť ani ako najlepšia, ale rozhodnie nie ani ako najhoršia dostupná v našom jazyku.Čitateľ sa dozvie mnoho nových a relevantných informácií.

Management znalostí

r

J. Truneček je autorom z rovnakej školy a fakulty ako L. Mládková. Napriek spoločnému pracovisku je možné v týchto dielach nájsť veľké odlišnosti.Táto kniha sa mi zdá lepšie napísaná a pre prax použiteľnejšia ako kniha pani doc. Mládkovej.Za veľké plus považuje snahu komplexne pojať túto problematiku, čo zvlášť oceňujem je, že autor i keď veľmi skromne ale predsa zabrdáva to problematiky hodnotenia, ktorú považujeme za veľmi dôležitú a autormi "ignorovanú" časť.

An Illustrated Guide to Knowledge Management

r

Tento dokument prináša stručný no komplexný prehľad o znalostnom manažmente. Autori sa venujú definícii ZM, významu znalostí pre realizáciu inovácií, organizačnému učeniu, operatívnemu a strategickému manažmentu, IKT, implementácii, hodnoteniu..Rozsahovo neveľký ale hodnotný dokument, najmä pre rýchle zorientovanie sa v problematike.

km world

r

Internetová vydanie časopisu KM Wolrd. Okrem samozrejmých článkov o znalostnom manažmente a inováciách sa tu nachádzajú i termíny konferencií zameraných na znalostný manažment a rešerše z nich.

Km News

r

Web stránka zaoberajúca sa problematikou znalostného manažmentu.Dajú sa tu nájsť odporúčané zdroje, prezentácie, videá, pozvánky na konferencie, elaboráty z nich..Stránka je trošku ťažšie prehľadná, ale dá sa na nej nájsť pri troche snahy a úsilia veľa zaujímavých informácií.

a

Collison Ch.

r

Stránka spoluautora už spomínanej publikácie Knowledge management.Na tejto stránke sa okrem kontaktu na Chrisa :-) ako konzultanta dajú nájsť informácie o jeho publikačnej činnosti, odkazy na jeho knihy, referáty, prednášky videá, cv, referencie.. Veľmi zaujímavý je link na jeho blog, ktorý si odporúčam pozrieť (ne je jediným prispievateľom naň)..

a

Balanced Scorecard

r

Autori unikátnej metódy hodnotenia výkonnosti organizácii. Táto metóda neprihliada len na finančné aspekty, ale aj nefinančné (zákazníci, interné procesy, a učenie sa a inovácie). Snahou tejto metódy, knihy, autorov je vysvetliť iracionalitu a nesprávnosť orientácie na finančné uakzovatele a ich tendenciu "motivovať" manažérov príjimať z krátkodobého hľadiska "pozitívne" no z dlhodobého hľadiska až likvidačné rozhodnutia.Autori sú rovnako ako P.M. Senge pravidelne v rebríčku TOP osobností manažmentu.BSC považujem za veľmi vhodné používať pre "znalostné organizácie".