ONLINE UČITELJ
PRIHVATITE PROMJENU
Promjena je stalno pristuna.
Postali smo svjetsko obrazovno društvo.
Svijet zahtjeva nova znanja, mišljenja, poredak u rješavanju problema i nove načine da se brinemo jedni za druge.
U novom svjetskom, tehnološkom okruženju trebali bismo isto tako prihvatiti druge discipline i koristiti njihovu najbolju primjenu da bismo razvijali plan poboljšanja učenja i predavanja.
Dolaskom mreže svjetske komunikacije zvanom "internet" obrazovanje napokon ima mogućnost prodrijeti dalje od ograničenja lokalne stvarnosti na globalno polje stvaranjem svjetsko obrazovane građane.
MOTIVACIJA
Motivacija u on – line učenju postala je problem koji je prvenstveno povezan iskustvom odustajanja sa Web sati.
Učestale žalbe on – line instruktora i tvoraca tečaja je količina vremena koja je potreban da se razvije a zatim pojednostavi taj Web tečaj.
Mnogi instruktori izvještavaju da im se čini da uvijek odgovaraju na e –mailove i zbog toga imaju vrlo malo vremena za interakcije sa drugim studentima i vrlo malo vremena kako bi omogućili kvalitetne povratne informacije na domaće uratke.
Rješenje: plan djelotvornog vremena koji će te prenijeti svojim studentima i vjerno se držati toga plana.
ODGOVARAJUĆI TEHNOLOŠKO KOMUNIKACIJSKI MEHANIZMI SU KLJUČ
Komunikacija je ključ za održavanje koraka s današnjom tehnologijom.
Vječiti komunikacijski paradoks je da ako pružite sve informacije većina će biti ignorirana uključujući i važne dijelove.
Jedina realna solucija je pružiti sve informacije u što je više moguće formata i pružiti selekciju i filtriranje mehanizma koji će uputiti pravilne informacije onim ljudima koji ih trebaju, kad ih trebaju.
Vrlo je bitno urediti komunikacijski mehanizam koji dopušta korisnicima kontroliranje kada i kako dobiti informacije koje su im potrebne.
TRI TEMELJNA PRAVILA INTERNETSKOG OBRAZOVANJA
PRVO PRAVILO: Moramo krenuti prema onome što nam je strano. Mi moramo ići dalje od onoga što nam je poznato, prihvatljivo i uobičajeno. Naši sadašnji okviri odnošenja, granice i pretpostavke moramo preispitati svakom prilikom.
DRUGO PRAVILO: Planiranje. Ljepota, a i strašnost interneta je u statičnoj prirodi njegove informacije. Ljepota je u tome što se informacije interneta daju razvrstavati, prikazivati i pregledavati za upotrebu u mnogim tečajevima.Ali ono što je zastrašujuće kod interneta je to što je poplava informacija ponekad i previše. Teško je ponekada pratiti informaciju. Često se mijenjaju linkovi ili su linkovi stari, bez upozorenja – ostavljajući vas i vaše učenike sa nepotpunom informacijom. Jedini način da radite u ovom okruženju jest uz temeljito planiranje. Planirajte za nepredvidljive situacije.
TREĆE PRAVILO: Interaktivna komunikacija je od velike važnosti. Uspješna interakcija zahtijeva komunikaciju a ne prazno bubanje i beskorisno ponavljanje. Interaktivna komunikacija nam tek pređe u oblik demonstrativnog procesa u mišljenju. Neki interaktivni oblici sadrže seminare koji se osvrću na štivo, aktivne razgovore sa instruktorima, vršnjacima, vođenje prezentacje onoga što je učeno, mentorstvo, treniranje, rješavanje problema i raznovrsne analize, sinteze i zaključke.
OCJENJIVANJE POTREBA STUDENATA
Svrha svakog sistema je omogućiti studentu da uči.
Morate započeti s razumijevanjem karakteristika studenata, njihovih specifičnih potreba u internetskom okruženju i morate naći način da izađete u susret njihovim potrebama.
Potrebe studenata su različite i često natjecateljske.
Profesor mora sam raspoznati koje potrebe imaju njegovi studenti i kako ih je najbolje zadovoljiti, a da ne prelaze zadani budžet i vrijeme.