Társadalmi felelősségvállalás a szállodaiparban

r

A társadalmi felelősségvállalás (CSR: Corporate Social Responsibility) a XX.század második felében az üzleti kutatásokat tekintve fontos témává vált. Azóta a társadalmi felelősségvállalás jelentős szemléletmódbeli változásokon ment keresztül, többek között a gazdasági világválság és a globalizáció hatására. A téma napjainkban is aktuális kérdéseket vet fel a gazdaság minden területén tehát a szállodaiparban is.

Gazdasági előnyök

r

Ezek után világos, hogy a CSR sikeresebbnek tekinthető abban, hogy hogyan ágyazódik be a személyzet gondolkodásába, akár a hotel Front Office alkalmazottai esetén, létezik tehát megoldás, ami előnyökkel jár a vezetőség és a személyzet számára egyaránt. Ezzel szemben a társadalmi felelősségvállalás ezen szintje jóval kisebb keretek között zajlik, mint a XX. században. Az már csak a szállodák vezetőségén múlik, hogy mennyire veszik komolyan ezt a kérdéskört és az előnyöket, amit a gazdálkodás és vezetés során hozhat a hotel számára. Ami különösen fontos a szálláshelyadók körében, hogy képesek legyen betörni a piacra, ahol a vevők azaz a vendégek számára rendkívül fontos a társadalmi felelősségvállalás a szálláshely részéről.

Jogszabályi háttér

r

Természetesen a nyugati gazdaságokban számos okból kifolyólag gyakorlati alkalmazások alappillérét képezi. Az egyik ok a helyi és nemzetközi szabályozás, amit a vállalatoknak be kell tartaniuk. Ha egy vállalatot tekintve felmerül a gyanú, hogy ezektől a törvény által meghatározott szabályoktól eltér komoly következményekkel számolhat mind jogi, mind a médiában való megítélését tekintve. Ezenkívül a szakirodalom is előszeretettel hívja fel a figyelmet arra, hogy a CSR segítségével jelentős előnyökhöz juthatnak a vállalatok a modern üzleti környezetben.

Betartásából előnyök a modern üzleti környezetben

Szigorú szabályok

Fontos a jó hírnév

Fontos a média megítélés

Növekszik a környezet tudatos vendégek száma

Amerikai szállodaipar

r

Tehát a társadalmi felelőségvállalás adottnak tekinthető a jelenlegi üzleti gyakorlatban? A CSR gyakorlati alkalmazása eltérően valósul meg a különböző vállalatoknál. Park és Levy kiadott egy cikket a társadalmi felelősségvállalás szállodaiparban történő alkalmazásának vizsgálatáról, ahol mélyebbre ásnak a társadalmi felelősségvállalás egyik legdinamikusabb területén a szállodaiparban. Kutatásaik során az amerikai szálloda ipart megfigyelve, arra a következtetésre jutottak, hogy a társadalmi felelősségvállalás a Front Office-t tekintve mondható sikeresnek. A következő években néhány hotel jelentős CSR tevékenységével, szigorú feltételek betartásával környezettudatos vendégek számára is vonzóvá váltak. Ilyen tevékenységek közé tartozik, hogy a vendég jelezi ha takarítást kér, nem cserélik naponta a törölközőket, ezzel is próbálják rávenni a vendégeket a környezettudatosabb tartózkodásra. Mindezek mögött szükség van a támogató személyzetre, hogy a hotel ökológia lábnyomát lecsökkentse. Park és Levy kutatásainak két fontos kérdés ad keretet: Hogyan látják az alkalmazottak a hotel CSR tevékenységét? Valamint hogyan hat a véleményük és a CSR az alkalmazottak vállalattal/hotellel való azonosságára (OI: organizational identification)? (Tehát az egyének véleményei azonosíthatók-e a hotel elveivel.) Több mint 500 alkalmazottat megvizsgálva meghatározták, hogy milyen a személyzet érzékenysége ezekkel a témákkal kapcsolatban. Magas számukra jellemző volt, hogy a CSR-t nem csak környezetvédelmi aspektussal azonosítják, hanem nagy szerepet tulajdonítanak önmaguknak is mint alkalmazottaknak vagy vendégeknek. Az elsődleges véleményük az volt, hogy a vendégelégedettség nagyon fontos a hotel megítélése szempontjából.

Környezet tudatosságra törekvő vendégek

Környezet tudatosságra törekvő alkalmazottak

Front office/Housekeeping

Csak a ledobott törölközőket cserélik

Ökológiai lábnyom csökkentése

Vendégelégedettség fontossága

Menedzsment

r

Következtetésképpen hangsúlyt kell fektetni arra, hogy a menedzsment felhívja az alkalmazottai figyelmét a társadalmi felelősség vállalásra, ne csak a környezetvédelmi problémákra koncentráljon. Hiszen az alkalmazottak együttes társadalmi felelősségvállalás iránti elkötelezettsége pozitívan hathat a személyzet és a vendég számára egyaránt.

Fontos a vendégértékelés

Alkalmazottak környezettudatos tanítása

Lojalitás

Elhivatottság

Belső kommunikációs terv

r

Ezenfelül Park és Levy nem csak adatokat gyűjtött össze és vizsgálta azokat majd konklúziót vont le, hanem ad néhány tanácsot, hogyan lehet ezt gyakorlatba átültetni. Véleményük szerint megoldásként egy belső kommunikációs terv alkalmazása szolgálhat. A szerzők azt ajánlják ezen szemléletmód megerősítésére, hogy a menedzsment használja az alkalmazottak számára kialakított webes platformokat, médiát, valamint a napi meetingeket.

Alkalmazottak tanítása

Média használata

Napi meeting

Netes platform

Park és Levy tanácsa

Költség hatékonyság

Új piac/új kereslet

Társadalmi felelősségvállalás

Köszönjük a figyelmet! C _Hotel