RAHVATERVIS - teadus ja kunst haiguste ennetamiseks, eluea pikendamiseks ning vaimse ja füüsilise tervise edendamiseks ja tugevdamiseks.
TERVISEDENDUS - protsess, mis võimaldab inimestel suurendada kontrolli oma tervise üle ja tugevdada oma tervist, selleks on seaduse järgi mitmeid vahendeid.
tervisekasvatus ja terviseõpetus, terviseteabe levitamine ja tervislike eluviiside motiveerimine, tervistavate teenuste arendamine, eluviisi mõjutamine ja käitumisriski vähendamine, tervist soodustava elukeskkonna moodustamine
Eestis on riigi tasandil määratletud RAHVATERVISE ALASED TEGEVUSED.
Esmased ennetusstrateegiad - tervise edendamine ja kaitsmine ja haiguste vältimine.
Teisased ennetusstrateegiad - haiguste varajane avastamine ja ravi.
Kolmandad ennetusstrateegiad - töövõimetuse vältimine ja teovõime taastamine
TERVISE KONTSEPTSIOONID
STATISTILINE - määratakse biomeditsiiniliste väärtuste abil
FUNKTSIONAALNE - organismi suutlikus täita oma ühiskonna rolli
AKADEEMILINE - inimeste bioloogiliste, psühholoogiliste ja sotsiaalsete aspektide omavaheline mõju
MEDITSIINILINE MUDEL - haiguse puudumine, ei arvesta heaolu ja elukvaliteediga
TERVISE DETERMINANDID - poliitilised, kultuursed, sotsiaalmajanduslikud, käitumuslikud, keskkondlikud, bioloogilised tervist mõjutavad tegurid
DAHLGREN JA WHITEHEADi tervisemõjurite mudel - inimese tervis oleneb suuresti sellest millise ühiskonna ja poliitikaga riigis ta elab
RYAN JA TRAVISe tervise determinantide mudel - jäämäe veepinna osa näitab rahvastiku tervise olukorda, vee all peituvad mõjurid, mida lähemal veepinnale seda kergem on nende mõju hinnata(riskitegurid, keskkond).
TARLOVi tervisemõjurite mudel - liigitab mõjurid neljaks: geenid ja bioloogia, tervishoid, tervisekäitumine ja sotsiaalsed mõjud. Tervis sõltub peamiselt sotsiaalsetest mõjuritest(kuni 60% ulatuses).
BARCLAY JA FLEMINGi tervisemõjurite mudel - jaotab tegurid neljaks: personaalsed, majanduslikud, keskkondlikud ja sotsiaalsed. Kõik need on omavahel seotud ning toime tervisele kompleksne.