Вокальне мистецтво
Вокальне мистецтво або спів – це виконання музики голосом, мистецтво передавати засобами голосу співака ідейно-образний зміст музичного твору. Саме спів вважають одним із найдавніших видів музичного мистецтва. Спів буває зі словами і без слів; сольним, тобто одноголосним, ансамблевим (на два голоси – дует, на три – тріо, на чотири – квартет) і хоровим. Зазвичай спів супроводжується інструментальним акомпанементом, але може бути і без нього. Це спів, що має назву a capрella. Які жанри вокального мистецтва Ви знаєте? Основними жанрами вокального мистецтва у класичній музиці є оперний спів, пов'язаний із драматичною дією, з театральним видовищем, яке містить у собі всі види вокального мистецтва, і камерний – виконання романсів, пісень, переважно соло або невеликими ансамблями.
aТипи співацьких голосів
ЖіночіСопрано (ліричне сопрано, драматичне сопрано, лірико-драматичне сопрано, лірико-колоратурне сопрано, мецо-сопрано, колоратурне сопрано.КонтральтоАльт.ЧоловічіКонтратенорТенор (тенор-контральтіно, ліричний тенор, драматичний тенор)Баритон (ліричний баритон), (лірико-драматичний баритон), (драматичний-баритон)Бас (бас-кантанте),(бас-профундо),(комічний бас).
Голосовий апарат людини
Формування мови і звуків відбувається у порожнинах рота і носа. В утворенні голосу беруть участь язик, .губи та нижня щелепа. Завдяки цьому людина вимоваляє ті чи інші голосні й приголосні звуки.З носової порожнини повітря потрапляє в носоглотку, а потім у гортань.Фізіологія співацького голосу➸ гортань, в якій знаходяться голосові зв'язки;➸ бронхи, трахея та легені, а також черевні м'язи, м'язи тазового дна і діафрагма;➸ ротова і носова порожнини;➸ язик, зуби, губи, піднебіння.
Микола Леонтович
Леонтович Микола Дмитрович — український композитор, хоровий диригент, громадський діяч, педагог. Автор відоми народних пісень для хору «Щедрик», «Дударик», «Козака несуть». Народився 1 грудня 1877 року в селі Монастирок Брацлавського повіту Подільської губернії в сім’ї сільського священика. Раннє дитинство пройшло у селі Шершнях Тиврівської волості Вінницького повіту. Початкову музичну освіту Леонтович здобув у батька, який грав на віолончелі, скрипці, гітарі та деякий час керував хором семінаристів.
Виникнення співу
Першою європейською школою співу була італійська; вона сформувалася на початку XVII ст. і вирізнялася блискучими голосами. Вокальність італійської мови і зручність для голосу італійських мелодій дозволяють максимально використовувати можливості голосового апарату. Італійська школа виробила класичний еталон звучання голосу. Висока довершеність італійського вокального мистецтва вплинула на формування і розвиток інших національних вокальних шкіл: французької, характерними рисами якої були декламаційні елементи, що походять від розспівної декламації акторів французької класичної трагедії; німецької, що у своєму розвитку опиралася на національні пісенні традиції; російської школи, побудованої на манері виконання народних пісень.
aВиди співу
За психофізіологічною та виконавською природою спів поділяється на три види — народний, академічний та естрадний.Народний-спирається на народно-пісенні та виконавські традиції певних географічних регіонів.Академічний-використовується головним чином для виконання оперних партій, романсів, номерів з оперет або мюзиклів.Естрадний-передбачає якнайширше використання підсилювальних пристроїв (мікрофону).
Микола Лисенко
Українська композиторська школа загалом і вокальна зокрема своїм формуванням завдячує видатному музично-громадському діячу, талановитому композитору, непересічному хоровому диригенту і фольклористу, високопрофесійному піаністу і педагогу Миколі Лисенку (1842 – 1912). Фундатор національної композиторської школи, М. Лисенко сприяв становленню української опери.