Відлік часу
Місцевий час
Це час меридіана даного місця, який визначається положенням Сонця.
a15°
За одну годину Земля повертається на 15°
4 хв
На 1 градус Земля повертається на 4 хв
Сонячний час
Він зумовлений розташуванням місцевості на певній довготі
Різниця в часі
Місцевий час на меридіані, що розташований далі на схід від якогось пункту, випереджатиме час у ньому, а на меридіані, що далі на захід, - відставатиме.
Поясний час
Час серединного меридіана в межах одного поясу
24 годинні пояси
Вся поверхня земної кулі умовно поділена меридіанами на 24 годинні пояси, кожний шириною 15°
Гринвіч
Пояси відлічують від Гринвіцького меридіана на схід, оскільки Земля обертається із заходу на схід
Пояси
Час сусіднього поясу відрізняється на 1 годину
Межі поясів
Межі поясів проводять по політичних або адміністративних кордонах
Літній час
Місцевий час, який встановлюється на певній території на літній період року
Мета введення
Вводять для економії енергії та повнішого використання денного світла
Переведення годинника
Починається в останню неділю березня о 3-й годині ночі місцевого часу, а закінчується — в останню неділю вересня
Вплив на людину
Перехід на літній і зимовий час впливає на організм людини, але цей влив не є критичним і залежить від стану здоров'я кожного. Це певний стрес для людини, тому, безумовно, вплив є, але який він - це залежить від стану здоров'я людини. У когось болить голова, знижується працездатність, але десь за тиждень або декаду усе це минає, організм пристосовується, тобто такого катастрофічного впливу немає.
Лінія зміни дат
Міжнародна Лінія зміни дат — умовна лінія на поверхні Землі навпроти Гринвіцького меридіана, при перетині якої дата змінюється на один день вперед або назад.
Розташування
Лінія зміни дат проходить по Тихому океану, в значній своїй частині по 180-му меридіану.
Різниця дат
Поблизу лінії зміни дат, по обидва боки від неї, години і хвилини поясного часу співпадають, а календарні дати відрізняються на одиницю.
Особливості
На літаку або кораблі, які перетинають лінію зміни дат із заходу на схід, при визначенні календарних дат повертаються на один день назад; при просуванні зі сходу на захід до календарної дати додають 1 день
Історія відкриття
В 1521 році Ф. Магеллан зі своєю командою здійснив своюнавколосвітню експедицію. Прибувши в точку свого відправлення, команда виявила, що Європа живе вже в 7 вересня, тоді як в бортовому журналі стоїть дата 6 вересня , - кудись зник один день. Незабаром зрозуміли, куди під час подорожі Магеллана пропав один день. Земля обертається навколо осі з заходу на схід. При цьому мореплавці на чолі з Магелланом дотримувалися протилежного напрямку. Вони обігнули планету зі сходу на захід, побачивши на один схід сонця менше, ніж за час подорожі зустріли в Європі.
Час в Україні
Україна розташована майже повністю в одному, (другому годинному поясі). Лише незначну частину Закарпатської області на заході і Східних областей на сході перетинають перший та третій годинні пояси відповідно.
2 годинний пояс
Поясний час другого годинного поясу називають ще київським, і не стільки тому, що м. Київ є столицею нашої держави, а тому, що його географічна довгота практично збігається з довготою середнього меридіана другого годинного поясу. Київський час випереджає Всесвітній час на дві години
Літній час
З метою ефективного використання світлового дня в літній період на всій території України застосовується щорічна поправка київського часу на +1 годину (літній час) в останню неділю березня о 3 годині та -1 годину (зимовий час) о 4 годині в останню неділю жовтня.