arabera Катерина Лупол 1 year ago
205
Honelako gehiago
Людина є невід'ємною частиною природи, проте відносини між людьми і природою завжди були досить складними - людина прагнула підпорядкувати її, використовувати для своїх потреб і всіляко змінити. Сьогодні всюди говорять про негативні наслідки глобального потепління, але це далеко не єдиний приклад того, як людська цивілізація і природа впливають один на одного.
Біомаса рослин і тварин становить лише 3% всього живого, але через високий рівень енергетичних процесів, величезну різноманітність і високу рухливість роль фауни в біосфері дуже велика.
Нині налічується близько 2 млн видів тварин (рослин — у п'ять разів менше). Найчисленнішою групою є безхребетні, які становлять приблизно 99% біомаси тварин на Землі; їхнє значення в біосфері величезне, особливо в кругообігу речовин і трансформації енергії.
Тому необхідно дотримуватись правил поведінки з рослинами та тваринами, щоб їх зберегти!
Знаходячись на відпочинку не слід забувати, що і на природі існують правила поведінки, яких треба неухильно дотримуватися. Так, виділяють певні правила поведінки в природі, в лісі, на водоймах тощо.
В України налічується понад 40 000 видів тваринного світу, серед них є і маловідомі. Багато представників фауни занесені до Червоної книги і охороняються у національних заповідниках. Пропонуємо відправитися у подорож , щоб своїми очима побачити вельми незвичайні і досить рідкісні тварини України.
Тварини, яких розводять люди, годують і захищають їх, будують для них житла, піклуються про їх потомство, називаються свійськими. Свійські тварини приносять людині користь, даючи їжу (м’ясо, молоко, яйця, мед), сировину для одягу та взуття (шкіру, шерсть, пір’я, шовк), робочу силу для перевезення людей і вантажів, охороняють, рятують життя та майно.
Більшість тварин проживають в лісах. Вони отримали назву - дикі тварини. Багато з них - це небезпечні хижаки, об'єкти промислу і розведення, а також милі і зовсім нешкідливі мешканці усіх куточків Земної кулі. Але всіх їх об'єднує одна мета - виживання, за яку вони постійно борються.
Дикі тварини (англ. wild animals) є об'єктами тваринного світу. До диких тварин відносяться тварини, природним середовищем існування яких є дика природа, які перебувають у стані природної волі, утримуються у напіввільних умовах або утримуються в неволі.
Такими є всі види підсніжників, шафрани (крокуси), проліски, цикламени, сон-трава, конвалії, зозулині черевички справжні, цибуля ведмежа (черемша), любка дволиста, білоцвіт весняний, рябчик шаховий, горицвіт весняний тощо. Саме ці рослини потрібно оберігати та захищати.
Отруйні рослини — рослини, що виробляють токсичні речовини (фітотоксини), що призводять до отруєння, тобто викликають симптоми хвороби або смерть людини чи тварини. Більшість О. р. водночас можуть бути лікар., декор., медонос., іноді харчовими. Токсична дія зумовлена окремими речовинами або комплексом сполук, рівнем їхньої отруйності та кількістю, що потрапила в організм. Характер та інтенсивність дії кожної зі сполук і їх комплексу також залежать від віку, стану і чутливості організму людини до певних сполук. Деякі біологічно активні речовини мають токсич. вплив лише в результаті потрапляння до травного тракту (алкалоїди блекоти чорної, дурману звичайного, бузини червоної та трав’янистої), ін. – під час контакту з рослинами (фурокумарини псоралеї, борщівника) або навіть при вдиханні летких речовин.
Лікарські рослини і трави вже давно зайняли своє місце в житті людини. Довгі століття вони були єдиними лікарськими засобами, які були доступні. Навіть сьогодні багато хто нехтує фармакологічними препаратами і лікує захворювання травами. Однак подібний спосіб лікування має своїх противників і прихильників.
Природа України славиться у всьому світі своєю красою. Мальовничі пейзажі, соковита рослинність, синє небо - все це ми маємо змогу спостерігати на власні очі, оскільки нам, українцям, пощастило жити на цій родючій землі. Нехай кожен з нас насолоджується чудовими краєвидами нашої Батьківщини і нехай у кожному серці з'явиться бажання захистити таку гарну, але таку беззахисну природу України.
Світогляд – система поглядів на об’єктивний світ і місце в ньому людини, на ставлення людини до навколишньої дійсності і самої себе, а також обумовлені цими поглядами основні життєві позиції людей, їх переконання, ідеали, принципи пізнання і діяльності, ціннісні орієнтації. Будучи відображенням світу і ціннісним ставленням до нього, світогляд відіграє і певну регулятивну роль, виступаючи як методологія побудови загальної наукової картини світу. Сучасна модель природничої освіти основним своїм завданням передбачає забезпечення гармонійного розвитку особистості дитини, виховання ціннісного ставлення до природного й соціального довкілля, до самої себе.
До правил природокористування належать такі правила: правило оптимального узгодження – діяльність живих організмів в екосистемах спрямована на підтримку цих екосистем як середовища власного існування; правило обов’язкового заповнення – природна екологічна ніша завжди заповнюється природним шляхом; правило оптимального компонентної доповнюваності – ніяка екосистема не може існувати самостійно при штучно створеному значному надлишку або нестачі одного з екологічних компонентів; правило харчової кореляції – в ході еволюції зберігаються лише ті популяції тощо.
Праця в природі – особливий, але доступний вид трудової діяльності дошкільників. Праця у природі є фундаментом формування базових рис характеру (самостійності, цілеспрямованості, організованості, наполегливості, працелюбності), є засобом самостійного пізнання.
Проєктна діяльність ознайомлення дітей з природою рідного краю забезпечує продуктивний зв’язок теорії і практики в процесі навчання і виховання, а також сприяє формуванню у дітей природничо-екологічної компетентності.
Правильне визначення місця екологічної бесіди у виховно-освітньому процесі дитячого садку - серйозна проблема, яка вимагає свого рішення. Часто на практиці бесіда перетворюється в стержень, навколо якого будується вся робота з дітьми. При цьому з ними заздалегідь проводиться робота, пов'язана з спостереженнями і екскурсіями, розгляданням ілюстрацій, щоб дати основу для бесіди.
Екскурсії, прогулянки у природу та гурткова робота з екологічного виховання є пізнавальними формами організації освітнього процесу у закладі дошкільної освіти та поза його межами, а також важливими шляхами формування природничо-екологічної компетентності у старших дошкільників.
Освітні ситуації та освітні подорожі є активними формами пізнання природного довкілля, під час яких діти досліджують та самостійно вирішують поставлені завдання.
Заняття розглядаються як важлива форма роботи по ознайомленню дошкільників з природою. Це зумовлене тим, що заняття дають змогу формувати знання у всіх дітей одночасно, у певній послідовності з урахуванням можливостей дітей і природного оточення.