Dostarczając swojemu mózgowi bodźców obrazkowych i dźwiękowych, zwiększamy jego efektywność. Jeden obraz jest wszak wart 1000 słów. Korzystaj zatem z infografik-łącz tekst z rysunkiem.
Zrobienie i powiedzenie czegoś jest najbardziej efektywną metodą zapamiętywania, która pozwoli ci odtworzyć 90% przetworzonych informacji.
Są to dwuwymiarowe reprezentacje pojęć i ich wzajemnych relacji ze sobą. Relacje pomiędzy pojęciami znacznie pomagają w zrozumieniu i zapamiętaniu nowych faktów. Mogą być używane w różnych dziedzinach, m.in. w celu sprawnej analizy informacji.
Mapy myśli
Składa się ona z centralnie umieszczonego wyrazu-pojęcia. Naokoło centralnego wyrazu narysowanych jest kilka głównych gałęzi, odpowiadających głównym wątkom tekstu. Następnie od gałęzi głównych odchodzą gałęzie szczegółowe, zgodnie z porządkiem logicznym. W strukturze sieci można umieścić rysunki i symbole. Mapy myśli opracowano tak, aby ich układ przypominał sposób, w jaki mózg organizuje pojęcia.
Najlepiej pamiętamy rzeczy samodzielnie wykonane, np. rozwiązywanie zadań, szukanie odpowiedzi na zadane pytania, próba wyjaśnienia omawianego pojęcia. Dzięki temu uczymy się ze zrozumieniem, potrafimy samodzielnie posegregować informacje, oddzielić rzeczy ważne od tych mniej istotnych.
Używanie skojarzeń
Są one "utrwalaczem" pamięci. Im bardziej są oryginalne, tym większą mają szansę na zakotwiczenie w pamięci. Ta technika jest potrzebna w zapamiętywaniu podobnie brzmiących informacji. Wybrane przez nas skojarzenia powinny silnie do nas przemawiać.