"Анна Кареніна"
«Анна Кареніна» підкорила читачів з перших рядків. Критики відразу ж почали захоплено оцінювати дітище Льва Миколайовича. Блискуча майстерність автора відразу зазначив С. Стасов і Ф. М. Достоєвський.В цілому, з самого появи роману на світ, він не залишився непоміченим, а незабаром став улюбленим і шанованим російськими та західними читачами. Сьогодні це ще й актуальний роман, оскільки проблеми й теми, порушені в ньому, живі в народі та будуть жити завжди.
Автор романуЛев Толстой
Історія написання романуРоман «Анна Кареніна» створювався протягом 1873-1877 pp. За цей час суттєво змінився його план, ускладнилися сюжет і композиція, змінилися герої й навіть їхні імена. Так, в остаточній редакції Анна Кареніна мало нагадує свою попередницю. У різних варіантах Л. Толстой послідовно духовно збагачував і морально вдосконалював образ головної героїні, зробивши його нарешті досить привабливим. Натомість образи її чоловіка та Вронського (у перших варіантах твору він мав інше прізвище) письменник поступово позбавляв позитивних рис.
Жанр і напрям
Літературний жанр і напрямЩо стосується літературного жанру і напрямки роману, літературознавці та критики все частіше сперечаються про своєрідність цього твору, досліджуючи його цитатну характеристику. Одні називають його філософським, інші сімейним, а треті — класичним соціальним романом.Відбувається це із-за великої спрямованості шедевра. Філософським його називають із-за численних роздумів героїв про життя, сенс жити, любові, віри та істини. Цікаво, що тут висловлюється мудрість з книг і з народу.Сімейним роман називають через наявність в ньому історій декількох сімейств, їх взаємин і конфліктів. Вони висунуті на перший план, оскільки об мальовку доль героїв невіддільна від розкриття їх особистості, стосунків у сім’ї.Соціальним класичним його називають через переплетення історій сімейств і філософських роздумів зі складними суспільними процесами, гострими рухами того часу, становлення нового суспільного порядку і способу життя. До того ж у багатьох сценах залучені представники селянства і вищого суспільства.
Головні герої
Лев Толстой “Анна Кареніна” головні героїВронський Олексій Кирилович – граф, 30 років, офіцер, красень, професійний військовий.Каренін Олексій Олександрович, чоловік Ганни, 58 років, солідний чиновник з положенням, її чоловік.Кареніна, Анна Аркадіївна – 28 років, красива і чарівна світська дама, одружена вже 10 років.Кознишев, Сергій Іванович, письменник, 40 років, брат Левіна.Левін Костянтин Дмитрович – 32 рокиОблонская Дар’я Олександрівна (Доллі) – 30-33 роки, дружина Стіві, мати сімох його дітей, домогосподарка.Облонский Степан Аркадійович (Стіві) – 34 років, старший брат Анни, службовець.Щербацька Катерина (Кіті) пізніше – Левіна – 18 років, молодша сестра Доллі, дівчина на виданні
aЗміст твору
Зміст роману «Анна Кареніна»Роман «Анна Кареніна» — знаменитий твір Л. Н. Толстого, який справді оповідає про любовну трагедії заміжньої жінки Анни і її коханого графа Вронського на тлі життя сім’ї Левіна з Кіті Щербацькою. Роман цікавий тим, що на тлі побутових проблем герої ведуть роздуми про сенс життя.Головна героїня — жертва власного злочину проти сімейних цінностей. Вона зруйнувала сім’ю і тепер змушена пожинати плоди того, що сталося. Анна змушена сходити з розуму від горя, ревнощів і думки про неможливість бути з коханим.Зміст, який автор вкладав у твір, зрозумілий з першої сторінки — слідувати сліпої пристрасті не можна, оскільки це слідування ні до чого доброго не призведе.Шукати істину і сенс життя — ось ідеал для автора. Саме цим ідеалом представляється Левін, який уникає сліпій пристрасті до Кітті і осягає правильний шлях.
Проблематика
Проблематика. Сім’ї, шлюбу (роль сім’ї у життя людини («мысль семейная» (Л. Толстой); пошуки основ міцних сімейних зв’язків: «усі щасливі сім’ї схожі між собою, кожна нещаслива сім’я нещасна по-своєму»). Кохання. Взаємин батьків і дітей (право жінки/чоловіка на життя за порухами власної душі чи обов’язок перед членами своєї сім’ї, відповідальність батьків за щастя своїх дітей — доля Сергія Кареніна та маленької Ані). Місця людини в суспільстві. Сенсу буття. Життя та смерті. Обов’язку та відповідальності.
aТеми твору
Тут розкривається безліч тим сюжету, головними зі списку яких є:Любов — тема актуальна, що виходить за рамки відносин. Наприклад, головна героїня розривається між любов’ю до сина і пристрастю до молодого графа.Сім’я — тема, яка простежується на всіх сторінках роману, оскільки автор сімейний і вважає збереження родини головною метою людини. Тому в романі читач відзначає для себе долі розпалася, майже розпалась і ідеальної сім’ї.Залежність людини від громадської думки — центральна тема у романі, яка зустрічається протягом всього твору. Ганна була залежна від думки суспільства й обтяжена шлюбом, тому не могла відкрито виражати свої почуття до коханця; чоловік Кареніної боявся втратити посаду і повагу в суспільстві та не став подавати на розлучення, перетворюючи сцену ревнощів у виставу; Доллі також боялася відкритого конфлікту зі Стівом і хотіла зберегти сім’ю від ганьби; Кітті повинна вийти заміж, щоб не залишитися старою дівою і не стати посміховиськом для суспільства.Помста — ще одна важлива тема, яка простежується в діях головної героїні. Ганна хоче помститися коханцеві за те, що він недостатньо приділяв їй увагу і не розумів її. Саме це бажання штовхає жінку під поїзд. Проте, хто винен у смерті Анни? Філософське питання, на який кожен відповість по-своєму.