залежність

Різновиди

психологічна

залежить від розумового стану людини, і відбувається внаслідок психологічних абстинентних1 синдромів (наприклад, потяг, дратівливість, безсоння, депресія, анорексія і т. д.). «Залежність», в теорії, може бути отримана від будь-якої винагороди поведінки, і, як вважають, буде в значній мірі пов'язана з системою дофамінергічних впливів в мозговій системі людини (як у випадку з кокаїном і амфетамінами)

c1

Наркотична

це хронічне захворювання, що проявляється в непереборному бажанні вживати наркотичні речовини, незважаючи на негативні соціально-медичні наслідки.

Наслідки

фізичне та психологічне виснаження організму індивіда;

незадоволення особистісних і соціальних потреб;

порушення соціальної взаємодії;

летальні наслідки тощо.

профілактика наркоманії

Техніки боротьби

вправи

Зробіть дихальні вправи – глибоко вдихніть та видихніть 10 разів.

Займіться фізичними вправами – це допомагає розслабитися психологічно; окрім того, під час фізичних навантажень виділяється ендорфін – гормон щастя – який також позитивно впливає на самопочуття.

Послухайте класичну музику або прийміть гарячу ванну – це допоможе розслабитися, знизити рівень гормону стресу.

Подивіться цікавий фільм, зустріньтеся з друзями – це допоможе відволіктися, покращити настрій.

Залежність від батьків

r

Залежність дітей від батьків - природна в ранньому дитинстві і зменшується з процесом дорослішання. Завдання батька-вихователя - залежність підростаючої дитини замінювати самостійністю, зберігши з дитиною контакт і залишаючись людиною шанованою, рефентной групою. Для вирішення завдань виховання залежність дитини від батьків - потрібна і корисна, і якщо її не вистачає, її треба створювати.

a

сеперація

Хто в зоні ризику ?

r

Ось деякі чинники, наявність яких говорить про потенційний ризик формування залежності. Наявність одного або кількох з них не означає, що хтось стане залежним, але збільшує ризик.Чим більше таких факторів, тим вища ймовірність того, що людина зіткнеться з тим чи іншим проявом залежності:Генетична схильність – коли серед найближчих родичів є залежні від алкоголю, наркотиків, азартних ігор;Підлітковий вік – в переважній більшості випадків залежність формується в підлітковому віці;Сімейна дисфункція – часті сварки або розлучення батьків, надмірна опіка і придушення волі дитини, домашнє насильство;Психологічні особливості особистості, такі як висока імпульсивність, тривожність, схильність до депресивних станів;Вплив навколишнього середовища – наприклад, випадки фізичного, сексуального або емоційного насильства, психологічні травми, а також вживання алкоголю або наркотиків в найближчому оточенні.

Як люди потрапляють в тенета?

r

Процес формування залежності багато в чому ідентичний. У якийсь момент людина відчуває неприємні емоції – це може бути стрес, самотність, почуття провини. І тут виявляється, як щось, скажімо, цигарка, келих вина або солодке, приносить полегшення: настрій поліпшується, важкі почуття відступають, проблема вже не здається такою серйозною. Наступного разу при аналогічних обставинах людина знову вдається до тих самих дій. І поступово формується залежність.Але як же так виходить, що стільки різних речей можуть стати об’єктом залежності? Причина у нейронних зв’язках головного мозку. Коли формується залежність, змінюється нейротрансмісія – циклічний процес, при якому нейрони отримують і передають інформацію за допомогою групи речовин під назвою «нейромедіатори». В процесі задіюється система винагороди – сукупність структур нервової системи, що беруть участь у регулюванні і контролі поведінки за допомогою позитивних реакцій на дії. У свою чергу, це призводить до змін в пріоритетах і системі цінностей. Саме з цієї причини залежність визнана хронічним захворюванням, а не відсутністю волі або слабкістю характеру.

Це лікується?

r

Залежність офіційно віднесена до хронічних захворювань, і в даному випадку під лікуванням мається на увазі тривала ремісія – протягом всього життя.Залежність завжди була серйозною проблемою для світу. Незважаючи на те, що боротися з хворобою намагалися тисячі років, «панацея» була знайдена тільки на початку 20 століття.Програма 12 кроків отримала світове визнання, як один з кращих методів лікування від залежності. Важливо! Кожен її крок вчить людину усвідомлювати свою залежність і своє безсилля у самотній боротьбі із проблемою — вчить просити про допомогу, коли не маєш змоги впоратись сам.Йдеться саме про лікування, а не тимчасовий психологічний «бар’єр», як, скажімо, у випадку з кодуванням!

причини

причини

біологічні (генетика);

психологічні (акцентуації, психопатії та ін.);

потребово-мотиваційна сфера (прагнення до самоствердження);

соціальні (дисфункційна сім’я, референтна група).

Етапи формування

1. Їжа, алкоголь, наркотик або певна сильна емоція глибоко впливає на людину.

2. Мозок збуджується сильніше, ніж зазвичай, і виробляє нейромедіатори більше за норму. Саме завдяки цьому людина відчуває радість / задоволення / ейфорію тощо.

3. З часом кількість нейромедіаторів зменшується і їх стає вже недостатньо для виникнення бажаної емоції.

4. Людина починає відчувати дискомфорт і намагається усунути його за допомогою нової порції «наркотику». І тут виникає переконання, що їжа, гра, паління тощо – це те, що допомагає впораєтьсь із дратівливістю. Це і є саме той момент, коли починає формуватися психологічна залежність.

як формується залежність?

Емоційні складові

збудження
пригнічення
роздратування
щастя
стрес
самотність
депресія
задоволеність
сум
розчарування

принципи роботи з залежними

Хворий повинен визнати, що він є хворим: алкоголіком, наркоманом, ігроманом.
Категорично ні в якій формі, не наближатися до алкоголю, наркотиків та ігор. "Вип'ю трохи і тільки сухенького" - все, це загрожує черговим зривом в запій.
Підтримка близьких

Нові справи і цінності, підтримувані новим здоровим оточенням.

Психологія залежності