Типологія виборчих систем
Мажоритарна
В цій основі виборчої системи лежить принцип більшості, який означає те, що перемагає той кандидат, який набирає найбільше голосів.
Мажоритарна виборча система існує в трьох різновидах, це залежить від того, якої більшості для обрання депутатів вимагає закон:
абсолютної більшості – для обрання кандидата вимагає зібрати більше половини голосів виборців, тобто діє формула 50 % + 1 голос.
Subtopic
Підтема
Subtopic
відносної більшості – обраним вважається кандидат, який отримав найбільшу кількість голосів виборців.
система кваліфікованої більшості – обраним вважається кандидат або список кандидатів, який отримав певну, кваліфіковану більшість голосів виборців. Кваліфікована більшість встановлюється законодавством і, як правило, перевищує абсолютну більшість.
Пропорційна
депутатські мандати розподіляються між партіями пропорційно кількості голосів виборців, зібраних кожною з них у межах виборчого округу.
Розрізняють наступні види пропорційної системи:
з жорсткими списками;
виборець безпосередньо голосує за список партії, що він обирає. У виборчому бюлетені вказуються тільки назви, емблеми партій, іноді певна кількість перших кандидатів у партійних списках.
Система жорстких списків практикується в Іспанії, Португалії, Ізраїлі, Росії, Україні.
з преференціями;
виборець не просто голосує за списки партії, що обирає, а й робить помітку навпроти номеру того кандидата в кандидатському списку від партії, якому він віддає свій голос.
Система преференцій практикується у Фінляндії, Бельгії, Нідерландах.
з напівжорсткими списками.
коли мандат обов’язково одержує кандидат, який очолює партійний список, а розподіл інших мандатів, що їх одержала партія, здійснюється залежно від кількості голосів, які одержав кандидат
Ця система практикується в Італії, Австрії, Швейцарії
Змішана виборча система
Змішана виборча система передбачає поєднання у собі елементів мажоритарної та пропорційної систем.
Одним із найпоширеніших варіантів змішаної системи є рівне комбінування, що передбачає обрання половини депутатів мажоритарним шляхом, а іншої — пропорційним.