Awangarda

Jest to zespół tendencji i trendów w sztuce XX wieku odrzucający dotychczasowe style, kreujący własny świat, nie naśladujący rzeczywistości, szukający odrębnego języka wyrazu. Twórcy awangardy odrzucali dorobek kulturowy i poszukiwali nowych, oryginalnych rozwiązań ideowo-artystycznych.

Cechy stylu awangardowego:

- zrywa z tradycją i kanonem piękna w sztuce
- pokazuje rzeczywistość w sposób indywidualny
- odcina się od szerokiej publiczności

Zjawisko pojawiło się ok. 1910 roku i wiązało się z powstaniem nowych kierunków w sztuce takich jak:
- Futuryzm
- Ekspresjonizm
- Kubizm
- Dadaizm
- Surrealizm
- Fowizm
- Konstruktywizm
- Sztuka konceptualna
- Sztuka Naturalna
- Sytuacjonizm (ruch społeczno-artystyczny)
- Sztuka ziemi

Futuryzm - narodził się we Włoszech na początku XX wieku. Założeniem futuryzmu było „patrzenie w przyszłość”, odrzucanie przeszłości i tradycji.
Cechy: wychwalanie wojny, dynamiczność i zmechanizowanie życia, odrzucenie tradycji i piękna klasycznego.

Umberto Boccioni "States of Mind II: Those Who Go"

Umberto Boccioni "States of Mind II: Those Who Go"

Ekspresjonizm - terminu tego po raz pierwszy użył dla oznaczenia swojej sztuki francuski malarz J. A. Hervè w 1901 roku nadając tę nazwę cyklowi swoich obrazów wystawionych w Salonie Niezależnych . Kierunek w sztuce rozwinął się na dobre na początku XX w. w Niemczech , ale korzeniami sięga do eksperymentów artystycznych wielkich twórców schyłku XIX w.: Vincenta van Gogha , Edwarda Muncha , Jamesa Ensora i Paula Gauguina , których można określić jako prekursorów ekspresjonizmu. Ekspresja (łac. exprimere - wyrażać) to wyrazistość, siła oddziaływania dzieła na odbiorcę, na emocjonalną sferę jego psychiki.
Cechy: deformowanie rzeczywistości, silne kontrasty, ukazywanie subiektywnych odczuć wewnętrznych.

Van Gogh "Gwieździsta noc"

Van Gogh "Gwieździsta noc"

Kubizm - kierunek w sztukach plastycznych, głównie malarstwie i rzeźbiarstwie, który rozwinął się we Francji na początku XX wieku ok. 1907 roku, poszukujący nowych zasad budowy przestrzennej dzieła przez odrzucenie reguł perspektywy i geometryczne uproszczenie elementów kompozycji.

Pablo Picasso "Dziewczyna przed lustrem"

Pablo Picasso "Dziewczyna przed lustrem"

Dadaizm - międzynarodowy ruch artystyczno-literacki w sztuce XX wieku, którego głównymi hasłami były dowolność wyrazu artystycznego, zerwanie z wszelką tradycją i swoboda twórcza odrzucająca istniejące kanony. Jego członkowie, będący świadkami I wojny światowej, w poczuciu rozpadu cywilizacji negowali powszechnie przyjęte ideały estetyczne i wartości. Nie wytworzyli jednolitego stylu czy programu, które spójnie łączyłyby ich dzieła – jednoczyła ich raczej wspólna postawa niż styl.
Cechy: Negowanie wszelkich wartości i sensu w sztuce, prowokowanie i szokowanie.

Francis Picabia "Optophone I"

Francis Picabia "Optophone I"

Surrealizm - kierunek w sztuce powstały w 1924 roku we Francji, początkowo występujący wyłącznie w literaturze, później w sztukach plastycznych, filmie i teatrze. Termin ten stworzył w 1917 roku Guillaume Apollinaire, a twórcą kierunku był Andre Breton.
Cechy: odrzucenie rozumu i refleksji w procesie twórczym, sztuka ma odzwierciedlać podświadomość.

Salvador Dalí "Trwałość pamięci"

Salvador Dalí "Trwałość pamięci"

Fowizm - kierunek w malarstwie francuskim początku XX wieku o bardzo żywej i oderwanej od rzeczywistości kolorystyce dzieł. Cechują go uproszczone kontury, ostre kontrasty, czysty kolor oraz płaskie plamy barwne.

Georges Braque "The Estaque"

Georges Braque "The Estaque"

Konstruktywizm - kierunek w sztuce abstrakcyjnej powstały w r. 1913 w Rosji, nieco później w Holandii i wreszcie w całej Europie, do USA dotarł po I wojnie światowej.
Podstawowym wyróżnikiem konstruktywizmu w stosunku do innych ruchów awangardowych było stosowanie dyscypliny formalnej ograniczonej do prostych elementów geometrycznych: koła, trójkąta i linii prostej. Z założenia wzajemne oddziaływania tych form wywołują wewnętrzne napięcie w kompozycji obrazu. Celem jest poszukiwanie nowej ekspresji estetycznej, a metodą świadoma rezygnacja nie tylko z prezentowania widzialnej rzeczywistości, ale także odejście od skojarzeń ze światem przedmiotów.

Sophie Taeuber-Arp "Rising, Falling, Flying"

Sophie Taeuber-Arp "Rising, Falling, Flying"

Awangarda w literaturze

Podstawą dla awangardzistów była twórczość opozycyjna wobec wzorców będących spadkiem po romantyzmie i Młodej Polsce . Jedną z podstawowych zasad działania ruchów awangardowych XX wieku było dążenie do zamknięcia nowej wizji poezji w wyraźnym programie. Poeci awangardowi szukali teoretycznego uzasadnienia swojego działania twórczego. Wychodzili z założenia, że tworzenie nie jest dziełem przypadkowym, ale wyrazem pewnych przekonań, które da się przedstawić w formie jasno sformułowanych zasad. Stąd na początku XX wieku pojawiło się wiele manifestów artystycznych , w których twórcy przedstawiali nową wizję poezji. Prawie każdy ruch awangardowy uważał niemal za swój obowiązek opublikowanie manifestu. Ta zasada nie była obca także polskim awangardystom.