Три зозулі з поклоном
“Три зозулі з поклоном” – одна з найчарівніших перлин української літератури ХХ ст. Вона чи не найглибше віддзеркалює внутрішній світ Григіра Тютюнника, його прагнення гармонії, злагоди, доброти й усепрощення. Усього на кількох сторінках розгортається досить поширена житейська історія нерозділеного кохання, власне, традиційний «любовний трикутник». Однак автор оновлює, модернізує «цей вічний сюжет » не лише відсутністю морально-етичного конфлікту , українськими історичними реаліями, свіжою ідеєю, а й за допомогою оригінальної композиції.У творі тісно переплітається час теперішній і минулий, реальність зі спогадами. Послідовної дії у творі немає , оскільки вона “змонтована“ з різних хронологічних фрагментів, тому непросту історію стосунків читач вибудовує сам.Найголовніше в цій новелі почуття та переживання героїв, які автор передає тонко, глибоко , переконливо. Саме вони рухають сюжетом твору, розширюють його часові, просторові межі . Головним персонажем, насправді , тут є Любов , а люди його лише уособлюють і матеріалізують.
aПаспорт твору
Тема
Складність людських стосунків, виражена через історію нещасливого кохання.
Ідея
Возвеличення любові як найвищої духовної цінності, яка піднімає людину над буденністю, очищає її душу
Жанр
новела Новела (іт. novella, від лат. novellas — новітній) — невеликий за обсягом прозовий епічний твір про незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом, сконденсованою та яскраво вимальованою дією.
Переказ новели
Григір Тютюнник
Творчість
Творча спадщина Григора Тютюнника невелика за обсягом , уміщується в одному томі на 600 сторінок. Це близько сорока новел, п’ять повістей, ряд нарисів, статей та спогадів. Однак цінність його літературної творчості була і залишається надзвичайно високою. Найголовнішим болем письменника було сучасне село. Він одним із перших помітив факт, що держава буквально вимітала з сіл молодь, заманювала її на цілину чи в шахти, пропонуючи найчорнішу роботу.
Найвідоміші твори
оповідання «Деревій» (1969)новела «Три зозулі з поклоном» (1976)повісті «Климко» (1976), «Вогник далеко в степу» (1979) Останнім твором письменника стала незавершена повість «Житіє Артема Безвіконного» (1980).
Цікаві факти
Зацікавившись кінематографом, Григір Михайлович працює у сценарній майстерні Київської кіностудії ім. О. Довженка, створює літературний сценарій за романом «Вир», написаний братом, рецензує твори колег-кінодраматургів та фільми. Переходить на редакторсько-видавничу роботу, а згодом повністю віддається літературній творчості.1963 — 1964 pp. працює в редакції газети "Літературна Україна";1967 р. журнал «Дружба народов» відзначив оповідання Григора Тютюнника як кращі в своїх публікаціях;Перша його книжка «Зав'язь» вийшла 1966 року. Вона стала однією з тих книг, які стали показником злету української прози.