МЕДІАЦІЯ

МЕДІАЦІЯ

r

Медіація — це позасудова добровільна, конфіденційна, структурована процедура, під час якої сторони за допомогою медіатора (медіаторів) намагаються запобігти виникненню або врегулювати конфлікт (спір) шляхом переговорів.

Сфера застосування

r

Сфера застосування медіації охоплює різноманітні галузі, де виникають конфлікти або суперечки.

Сімейні спори

r

РозлученняПоділ майнаОпіка над дітьмиАліментиСпадкування

Комерційні спори

r

По договорам:кіпівлі-продажуорендипоставкинадання послуг

Цивільні спори

r

Інтелектуальна власністьПоділ земліНерухомістьДілова репутація

Трудові спори

r

Оплата праціУмови праціВиплати та компенсаціїЗвільнення

Етапи

r

Етапи медіації – це послідовні кроки, які проходять учасники конфлікту разом із медіатором для досягнення взаємної угоди.

Премедіація

r

Ініціювання медіації;Формування у сторін конфлікту розуміння процесу медіації;Визначення запиту сторін на медіацію;Попередній збір інформації та діагностика конфлікту на медіабельність;Організаційна підготовка до медіації.

Підготовча стадія

r

Вступне слово медіатора;Визначення основних організаційних та процесуальних аспектів;Підписання договору про проведення медіації.

Збір інформації

r

Збір інформації про конфлікт;Визначення важливих для усіх сторін тем для обговорення;Визначення пріоритетності та послідовності тем для обговорення.

Робота з інтересами

r

Допомога сторонам у розпізнанні своїх істинних інтересів;Створення умов для вільного прояву емоцій;Забезпечення можливості сторін почути один одного;Підготовка основи для пошуку варіантів вирішення.

Пошук варіантів рішення

r

Стимулювання сторін до креативного пошуку та напрацювання варіантів рішення;Організація обговорення сторонами варіантів рішень.

Оцінка варіантів рішення

r

Оцінка варіантів рішення з точки зору їх відповідності інтересам сторін, їх реалістичності,здійсненості, законності тощо.

Оформлення домовленостей

r

Укладення угоди за результатами медіації чи іншої угоди (мирова угода, угода про примирення тощо).

Переваги

r

Переваги медіації охоплюють різноманітні позитивні аспекти цього процесу, які роблять його привабливим для сторінок. 

Економія часу

r

Конфлікт вирішується за допомогою медіації набагато швидше, ніж триває судовий розгляд (який може включати кілька інстанцій)

Економія коштів

r

Оплата послуг медіатора зазвичай є меншою, ніж судові витрати. В окремих випадках медіація може проводитися безплатно 

Добровільне виконання рішень

r

Спільно напрацьовані у ході медіації домовленості підвищують ймовірність добровільного виконання сторонами медіації прийнятого ними рішення 

Є ширшою за судовий розгляд

r

Конфліктна ситуація може включати такі аспекти, які не можна вирішити за допомогою суду. Медіація дозволяє як обговорення таких тем, так і досягнення домовленостей, які краще враховують інтереси та потреби сторін, ніж можливе судове рішення 

Самовизначення та рівність прав сторін

r

Сторони самостійно виробляють та приймають взаємоприйнятне рішення про шляхи виходу із конфліктної ситуації на відміну від суду, який приймає обов'язкове для сторін рішення, орієнтуючись виключно на норми закону

Принципи

r

Принципи медіації – це основні засади, на яких базується процес вирішення спорів за допомогою медіатора. Вони гарантують ефективність і справедливість медіації для всіх учасників.

Добровільність

r

Сторони самостійно приймають рішення про доцільність участі в медіації та в будь-який момент можуть вийти з процедури 

Конфіденційність

r

Все, що обговорюється під час медіації, не підлягає розголошенню. Медіатор не може бути допитаний як свідок щодо інформації, отриманої ним у ході медіації 

Неупередженість

r

 Медіатор повинен бути неупередженим і не займати сторону жодної з учасників, що допомагає створити безпечне середовище для відкритого обговорення.