Держава

r

це суверенна, політико-територіальна організація влади певної частини населення в соціально-неоднорідному суспільстві, що має спеціальний апарат управління і примусу, здатна за допомогою права робити свої веління загальнообов'язковими для населення всієї країни, а також здійснювати керівництво та управління загальносуспільними справами. 

Ознаки:

державний суверенітет

r

наявність верховенства, повноти, єдності та неподільності влади всередині країни та її рівноправності і незалежності у міжнародних відносинах. Державний суверенітет виникає з моменту реалізації національного суверенітету - права нації самостійно визначати свою подальшу долю, включаючи право на самовизначення і створення суверенної держави. 

територіальна ознака

r

наявність певної території, обмеженої державним кордоном, за якою закріплене населення (народ) за допомогою правових інститутів громадянства (в республіках) чи підданства (в монархіях).

наявність публічної влади

r

публічну владу здійснюють спеціально утворені органи держави, які відокремлені від населення, у своїй сукупності утворюють державний апарат, завданням якого е тільки керування справами держави і суспільства.

наявність системи права

r

загальнообов'язкові, формально визначені правила поведінки, що встановлені чи санкціоновані державою для регулювання найважливіших суспільних відносин і виконання яких забезпечується державним примусом.

наявність податкової системи

r

сукупність податків і зборів (обов'язкових платежів), які надходять у бюджети та в державні цільові фонди, котрі збираються з населення у встановленому податковими законами порядку і використовуються для утримання державної влади і вирішення загальних справ;

наявність державних символів

Функції:

Основні

r

функції держави, які реалізуються протягом всього її існування, без яких розвиток та існування держави неможливе.

За територіальною спрямованістю:

внутрішні функції

r

реалізація яких здійснюється всередині країни і які забезпечують внутрішню політику держави.

економічна

політична

соціальна

екологічна

зовнішні функції

r

реалізація яких здійснюється на міжнародній арені, які забезпечують зовнішню політику держави

дипломатична

природоохоронна

підтримання міжнародного правопорядку

За сферою суспільного життя:

економічні функції:

захист різних форм власності

розвиток виробництва

створення умов для забезпечення прав громадян на підприємницьку діяльність

розпорядження об'єктами державної власності та ін.

політичні функції:

розробка внутрішньої політики держави

створення умов для розвитку демократії

охорона і захист конституційного ладу та ін

гуманітарні функції:

розвиток науки і культури

забезпечення освіти та виховання населення

розвиток національної самосвідомості народу

охорона культурної спадщини та ін.;

соціальні функції:

забезпечення соціального захисту громадян

подстворення системи загальнодержавного та недержавного соціального страхування

створення мережі спеціальних закладів для догляду за непрацездатними

За часом виникнення:

постійні

r

 реалізуються державою на всіх етапах існування (основні функції)

тимчасові

r

реалізуються в певних умовах. Так, у разі стихійного лиха чи техногенної катастрофи держава приймає міри по ліквідації негативних наслідків, що виникли, допомагає постраждалим та інше. Але здійснення такої функції припиняється після відновлення причиненої шкоди і досягнення поставленої мети.

Додаткові

r

напрямки діяльності держави, які є складовими основних функцій і завдяки яким вони реалізуються.

Форма держави:

Форма правління:

r

це елемент форми держави, який характеризує структурну організацію влади, порядок утво­рення і повноваження вищих органів державної влади, їх взає­мовідносини між собою, з іншими органами держави, з політич­ними партіями і соціальними групами та населенням в цілому.

монархія

r

це така форма правління, при якій повноваження верховної влади належать одній особі: коро­лю, царю, султану, шаху, імператору і т.п.

абсолютна

обмежена (конституційна)

дуалістична

парламентська

республіка

r

це така форма правління, при якій повноваження вищих державних органів здійснюють представницькі виборні органи.

президентська

парламентська

змішана

Державний устрій:

r

це елемент форми держави, який характеризує територіальну організацію влади, спосіб (порядок) поділу території держави на певні складові частини та співвід­ношення між ними.

проста (унітарна)

r

це така держава, складові частини якої не мають власного суверенітету і не можуть бути суб'єкта­ми політичних міжнародних відносин. 

складна

r

це така держава, яка об'єдналась (утворилась) з окремих державних утворень, що мали всі ознаки держави, в тому числі і суверенітет, але певну частину своїх суверен­них прав, як правило, добровільно передала вищим централь­ним органам союзної держави.

федерація

r

це постійний союз окремих суверенних держав, які утворили єдину державу на добровільній основі і передали певну частину свого суверенітету (прав) центральним федераль­ним органам.

конфедерація

r

це такий союз держав, які добровільно об'єд­нались для досягнення певних спільних цілей в політичній, еко­номічній і військових сферах. 

імперія

r

це така складна і велика держава, яка об'єднує інші держави або народи в результаті завоювань, колонізації та інших форм експансії.

Політичний режим:

r

це елемент форми держави, який характеризує політичну організацію влади, сукупність способів, прийомів, методів здійснення державної влади у суспільстві. 

демократичний

недемократичний