Njemačka i Francuska u 16. st.

Francuska

U 16. st. u Francuskoj renesansna nastojanja su se ostvarila u obliku horskog pjevanja šansona. Šanson je sadržavao dramske, lirske, plesne i živopisne elemente. Motivi šansona: ljepote prirode, ljubavna osjećanja...

Razvila se bogata tradicija orguljske muzike, a počela je i era rane barokne muzike koja je dovela do radova kompozitora poput Lulija.

Courtly Airs: Ovaj žanr bio je popularan na dvorovima i često se izvodio uz pratnju lutnje ili drugih sličnih instrumenata. Courtly airs često su imale galantne melodije i bile su vrlo popularne među plemićkim društvom.

Razvila se veoma sofisticirana dvorska muzika, s velikim naglaskom na plesnim melodijama i ritmovima.

Razvoj Polifonije: Polifonija, višeglasno pjevanje, bila je značajna karakteristika muzičke kulture tog vremena. Francuski kompozitori poput Josquina des Preza i Clémenta Janequina doprinijeli su razvoju polifonije.Najistaknutiji predstvanik višeglasnog šansona je upravo Kleman Žaneken.

Crkvena muzika je također bila značajna, a moteti su bili popularni oblik muzike u crkvenim ceremonijama. Reformacija koja je uslijedila kasnije tokom 16. stoljeća utjecala je na crkvenu muziku, s povećanim naglaskom na jednostavnosti i jasnoći izraza.

Porasla je popularnost instrumentalne muzike. Počeli su se razvijati novi instrumenti, a instrumentalna muzika postajala je sve više neovisna od vokalne. Lutnja, cink, truba i drugi instrumenti postajali su sve važniji.

Njemačka

Gradovi poput Lubecka, Nurnberga i Leipziga postali su kulturni centri u kojima se razvijala muzika. Crkve i dvorci su bila važna mjesta gdje su se izvodile muzičke kompozicije, često u obliku vjerskih obreda ili dvorskih ceremonija.

Muzika renesanse u Njemačkoj često je bila povezana s crkvom, a horal (crkveno pjevanje) igrao je ključnu ulogu.
Kompozitori su razvijali polifonu tehniku, u kojoj su više melodija istovremeno tkane u složenim harmonskim odnosima.

Ovo razdoblje karakterišu i inovacije u notaciji,širenje štampane muzike i razvoj instrumenata poput orgulja.
Ostali poznati instrumenti: lauta,šalmaj,violina, viola,cink,..

Njemački kompozitori renesanse uključuju Johanna Sebastiana Bacha, njegova je muzika odražavala renesansni duh. Ostali poznati predstavnici uključuju Johanna Walthera i Heinricha Isfrida.

Najpoznatije pjesme ovog perioda su bile: "Toccata i fuga u d-molu", "Innsbruck, ich muss dich lassen" (Heinrich. I),"Cantate Domino"(Hans.L.H.),"Matona, mia cara" (Orlando di Lasso),...

Široki raspon stilova ,sakralna glazba,svjetnovne pjesme, madigrale, plesne melodije i instrumentalne kompozicije.