Геометрія 9-ий клас
Площа круга
Площа круга обчислюється за формулами:S=ПR2,або S=Пd2/4,де R – радіус круга, d – його діаметр.
Круговий сектор
![За цією формулою можна обчислити S сектора,де n° – градусна міра дуги сектора.](http://zno.academia.in.ua/pluginfile.php/4836/mod_book/chapter/710/geometr_099.png)
За цією формулою можна обчислити S сектора,де n° – градусна міра дуги сектора.
Круговим сектором називається частина круга, яка лежить усередині відповідного центрального кута.
Кругові кільця
![Круговим кільцем називається частина площини, обмежена двома концентричними колами.
Площа кругового кільця дорівнює різ](http://zno.academia.in.ua/pluginfile.php/4836/mod_book/chapter/711/geometr_101.png)
Круговим кільцем називається частина площини, обмежена двома концентричними колами.
Площа кругового кільця дорівнює різниці площ зовнішнього і внутрішнього кругів,де D – діаметр зовнішнього круга, d – діаметр внутрішнього круга.
Круговий сегмент
![Круговим сегментом називається спільна частина круга і півплощини. Якщо круг перетнути прямою, то він ділиться на два кругови](http://zno.academia.in.ua/pluginfile.php/4836/mod_book/chapter/710/l102.jpg)
Круговим сегментом називається спільна частина круга і півплощини. Якщо круг перетнути прямою, то він ділиться на два кругових сегменти.
![Площу кругового сегмента можна обчислити даною формулою,причому при α<180° беремо знак «-», а при α>180° – знак «+».](http://zno.academia.in.ua/pluginfile.php/4836/mod_book/chapter/710/geometr_100.png)
Площу кругового сегмента можна обчислити даною формулою,причому при α<180° беремо знак «-», а при α>180° – знак «+».
Правильні многокутники
Основні теоретичні відомості:
![а зовнішній](http://zno.academia.in.ua/pluginfile.php/6357/mod_book/chapter/794/geometr_199.png)
а зовнішній
![Кожний внутрішній кут правильного n-кутника дорівнює](http://zno.academia.in.ua/pluginfile.php/6357/mod_book/chapter/794/geometr_198.png)
Кожний внутрішній кут правильного n-кутника дорівнює
![Апофемою правильного многокутника називають перпендикуляр, проведений із центра правильного многокутника на його сторони.](http://zno.academia.in.ua/pluginfile.php/6357/mod_book/chapter/794/l211.jpg)
Апофемою правильного многокутника називають перпендикуляр, проведений із центра правильного многокутника на його сторони.
![Опуклий многокутник називають правильним, якщо в нього всі сторони і всі кути рівні.](http://zno.academia.in.ua/pluginfile.php/6357/mod_book/chapter/794/l205.jpg)
Опуклий многокутник називають правильним, якщо в нього всі сторони і всі кути рівні.
Вписані та описані многокутники:
![Кожний правильний многокутник можна вписати в деяке коло і описати навколо кола. Вписані і описані кола правильного многокутн](http://zno.academia.in.ua/pluginfile.php/6357/mod_book/chapter/795/l206.jpg)
Кожний правильний многокутник можна вписати в деяке коло і описати навколо кола. Вписані і описані кола правильного многокутника мають один і той же центр, який називають центром правильного многокутника.
![Радіуси r i R відповідно вписаного і описаного кіл правильного n-кутника пов’язані між собою співвідношенням:](http://zno.academia.in.ua/pluginfile.php/6357/mod_book/chapter/795/geometr_200.png)
Радіуси r i R відповідно вписаного і описаного кіл правильного n-кутника пов’язані між собою співвідношенням:
![Співвідношення між стороною an правильного n-кутника та радіусами описаного R і вписаного r кіл виражається формулами:](http://zno.academia.in.ua/pluginfile.php/6357/mod_book/chapter/795/geometr_201.png)
Співвідношення між стороною an правильного n-кутника та радіусами описаного R і вписаного r кіл виражається формулами:
![для правильного трикутника:](http://zno.academia.in.ua/pluginfile.php/6357/mod_book/chapter/795/geometr_202.png)
для правильного трикутника:
![для правильного чотирикутника:](http://zno.academia.in.ua/pluginfile.php/6357/mod_book/chapter/795/geometr_203.png)
для правильного чотирикутника:
![для правильного шестикутника:](http://zno.academia.in.ua/pluginfile.php/6357/mod_book/chapter/795/geometr_204.png)
для правильного шестикутника:
Довжина кола
Довжина С кола обчислюється за формулою: С=2ПR,або С=Пd
Відношення довжин двох кіл дорівнює відношенню їх радіусів:С1/C2=R1/R2
Довжина дуги
![За допомогою цієї формули можна обчислити довжину дуги кола радіуса.де l – довжина дуги; n° – градусна міра дуги.](http://zno.academia.in.ua/pluginfile.php/4836/mod_book/chapter/708/geometr_095.png)
За допомогою цієї формули можна обчислити довжину дуги кола радіуса.де l – довжина дуги; n° – градусна міра дуги.
Число П
![Відношення довжини кола до його діаметра не залежить від кола, тобто воно одне й те ж для будь-яких кіл.Це відношення прийнят](http://zno.academia.in.ua/pluginfile.php/4836/mod_book/chapter/709/l99.jpg)
Відношення довжини кола до його діаметра не залежить від кола, тобто воно одне й те ж для будь-яких кіл.Це відношення прийнято позначати буквою П:С1/2R=C2/2r=П,П=3,1415926