Трикутник

Трикутник

Висоти, бісектриси і медіани трикутника

Висоти, бісектриси і медіани трикутника

r

Висотою трикутника називають перпендикуляр, проведений із його вершини до прямої, яка має протилежну сторону. Висоти трикутника (або їх продовження) перетинаються в одній точці.Медіаною трикутника називають відрізок, який з'єднує вершину трикутника із серединою протилежної сторони. Медіани трикутника перетинаються в одній точці, яка називається центром мас трикутника.Бісектрисою трикутника називають відрізок, який з'єднує вершину кута і точку протилежної сторони й ділить кут навпіл. Усі бісектриси трикутника перетинаються в 1 точці, яка є центром кола вписаного в трикутник.

Точка О - центр кола, вписаного в трикутник

Точка О - центр кола, вписаного в трикутник

Середня лінія трикутника

Середня лінія трикутника

r

Середньою лінією трикутника називають відрізок, який з'єднує середини двох його сторін. Середня лінія трикутника паралельна третій стороні і дорівнює її половині.k||b ; k=1/2 * b, де k- середня лінія трикутника, b- сторона

EF - середня лінія

EF - середня лінія

Ознаки подібності трикутнриків

Ознаки подібності трикутнриків

Друга ознака подібності трикутників

Друга ознака подібності трикутників

r

Друга ознака подібності трикутників (за двома сторонами і кутом між ними)Якщо дві сторони одного трикутника пропорційні двом сторонам другого трикутника і кути, утворені цими сторонами, рівні, то такі трикутники є подібними.

Третя ознака подібності трикутників

Третя ознака подібності трикутників

r

Третя ознака подібності трикутників (за трьома сторонами)Якщо три сторони одного трикутника пропорційні трьом сторонам другого трикутника, то такі трикутники є подібними.

Перша ознака подібності трикутників

Перша ознака подібності трикутників

r

Перша ознака подібності трикутників (за двома кутами)Якщо два кути одного трикутника відповідно дорівнюють двом кутам другого трикутника, то такі трикутники є подібними.

Ознаки рівності трикутників

Ознаки рівності трикутників

Перша ознака рівності трикутників

r

Перша ознака рівності трикутників ( за двома сторонами і кутом між ними) . Якщо дві сторони і кут між ними одного трикутника дорівнюють відповідно двом сторонам і куту між ними другого трикутника, то такі трикутники є рівними.

Друга ознака рівності трикутників

r

Друга ознака рівності трикутників ( за стороною і двома прилеглими кутами)Якщо сторона і два прилеглі до неї кути одного трикутника відповідно дорівнюють стороні і двом прилеглим до неї кутам другого трикутника, то такі трикутники - рівні.

Третя ознака рівності трикутників

r

Третя ознака рівності трикутників ( за трьома сторонами) Якщо три сторони одного трикутника відповідно дорівнюють трьом сторонам другого трикутника, то такі трикутники - рівні.

Умови рівності прямокутного трикутника

r

Два прямокутні трикутники рівні, якщо виконується одна з умов: Два катети одного трикутника відповідно дорівнюють двом катетам другого трикутника; Катет і гострий кут одного трикутника відповідно дорівнюють катету і гострому куту другого трикутника;Гіпотенуза і гострий кут одного трикутника дорівнюють гіпотенузі і гострому куту другого трикутника;Гіпотенуза і катет одного трикутника відповідно дорівнюють гіпотенузі і катету другого трикутника.

Площа трикутника

Площа трикутника

r

Площа трикутника дорівнює півдобутку його сторони (основи) на проведену до неї висоту : S=1/2*a*h Крім того, площу трикутника можна обчислити за формулами.Наприклад, за формулою Герона :S^2= p(p-a)(p-b)(p-c) , де a,b,c - сторони трикутника, p= (a+b+c)/2 - його півпериметрПлоща прямокутного трикутника дорівнює половині добутку його катетів : S=1/2*a*b Площу правильного (рівностороннього) трикутника можна обчислити за формулою:

Формула Герона

Формула Герона

Площа правильного трикутника

Площа правильного трикутника

Означення

Означення

r

Трикутник - це геометрична фігура, що складається із трьох точок, які не лежать на одній прямій, і відрізків, які з'єднують ці точки.Точки називають вершинами трикутника, а відрізки - його сторонами.

Види

Види

r

Залежно від довжин сторін розрізняють різносторонні, рівнобедренні і рівносторонні (або правильні) трикутники .Також залежно від величин кутів розрізняють гострокутні, прямокутні й тупокутні трикутники.

Різносторонній трикутник

r

Трикутник, який має три різні за довжиною сторони, називають різностороннім.

Рівнобедрений трикутник

r

Трикутник, який має дві рівні сторони, називають рівнобедреним. Рівні сторони називаються бічними, а третя сторона називається - основою трикутника.

Властивості

r

Рівнобедрений трикутник має такі властивості:У рівнобедреного трикутника кути при основі рівні.У рівнобедреного трикутника медіана, проведена до основи, є і бісектрисою, і висотою.У рівноберденого трикутника висота, проведена до основи, є і бісектрисою, і медіаною.У рівнобедреного трикутника бісектриса, є і висотою, і медіаною.

Ознаки

r

Ознаки рівнобедреного трикутникаЯкщо в трикутнику: два кути рівні,медіана і висота збігаються,медіана і бісектриса збігаються,висота і бісектриса збігаються, то він є рівнобедреним.

Рівносторонній трикутник

r

Трикутник, у якого всі сторони рівні, називають рівностороннім, або правильним. У рівностороннього трикутника всі кути рівні, величина кожного з них дорівнює 60 градусів.

Гострокутний трикутрник

r

Гострокутим називається трикутник, у якого всі кути гострі.

Прямокутний трикутник

r

Прямокутним називається трикутник, у якого є прямий кут. Сторону прямокутного трикутника, протилежному прямому куту, називають гіпотенузою, а дві інші сторони - катетами.

Тупокутний трикутник

r

Тупокутним називається трикутник, у якого є тупий кут.

Сума кутів трикутника

Сума кутів трикутника

r

Теорема про суму кутів трикутника. Сума кутів трикутника дорівнює 180 градусів.Зовнішнім кутом трикутника називається кут, суміжний із кутом трикутника при цій вершині.Із теореми про суму кутів трикутника випливають такі висновки: У будь-якого трикутника хоча б два кути є гострими.Зовнішній кут трикутника дорівнює сумі двох внутрішніх кутів, не суміжних із ним.Зовнішній кут трикутника більший за будь-який внутрішній кут, не суміжний із ним.Сумма гострих кутів прямокутного триктника дорівнює 90 градусів.