"ЗМІШАНЕ НАВЧАННЯ" (англ. blended learning): персоналізоване навчання кожного учня

"ЗМІШАНЕ НАВЧАННЯ" (англ. blended learning): персоналізоване навчання кожного учня

r

Це методика формальної освіти, згідно з якою учень/учениця засвоює одну частину матеріалу онлайн, частково самостійно керуючи своїм часом, місцем, шляхом і темпом навчання, а іншу частину матеріалу вивчає у шкільному класі.

Технологія навчання

Технологія навчання

r

Онлайн – під час першого етапу учні опрацьовують теоретичний матеріал самостійно, фіксують незрозумілі нюанси, які потребують пояснення педагога; закріплення інформації відбувається у будь-який зручний для учня час та місце;

r

Офлайн – учні обговорюють пройдений матеріал в аудиторії, з'ясовують незрозуміле раніше; учитель застосовує різні методи гейміфікації для можливості відтворення інформації аудиторією

Основні моделі

Основні моделі

Ротаційна модель

Ротаційна модель

r

У цій моделі учні чергують онлайн- та офлайн-частини за певним графіком чи вказівками вчителя. Ці частини можуть охоплювати: роботу у невеликих групах чи цілим класом, групові проекти, індивідуальну роботу з вчителем(-кою) та письмові завдання.

Ротація за станціями

Ротація за станціями

r

У такій моделі учні працюють у класі і за визначеним графіком проходять окремі станції. Тобто чергують різні види діяльності: групову роботу, роботу над проектом і роботу з вчителем. Частину завдань вони обов’язково виконують онлайн. Станції можуть охоплювати як індивідуальну роботу чи роботу у групах, так і роботу цілим класом.

Ротація за лабораторіями

Ротація за лабораторіями

r

Учні змінюються не в межах класу, а в межах навчального закладу. Однією із станцій є не просто робота онлайн, а робота в окремому приміщенні — лабораторії.

Перевернутий клас

Перевернутий клас

r

За такої моделі учні за визначеним графіком змінюють онлайн-частину вдома на офлайн-частину в класі. Тобто вдома вони засвоюють теоретичний матеріал та переглядають лекції. А в класі працюють з учителем(-кою) чи у групах над практичними завданнями та проектами.

Індивідуальна ротація

Індивідуальна ротація

r

У такій моделі учні працюють у класі і проходять окремі станції за індивідуально визначеним графіком. Відмінність цієї моделі від «ротації за станціями» у тому, що не всі учні обов'язково проходять усі станції.

Гнучка модель

Гнучка модель

r

Це модель, за якої особисте інструктування учні отримують переважно через інтернет. В учнів гнучкий графік, який змінюється відповідно до їхніх потреб у конкретній темі та курсі. Кількість і роль вчителів у такому виді роботи може варіюватися: від великої кількості групової роботи та обговорень з учнями до переважно індивідуальної роботи учнів онлайн і консультування за потреби.

Модель самостійного змішування (з англ. «self-blend»)

Модель самостійного змішування (з англ. «self-blend»)

r

У цій системі учні можуть вивчати певний курс цілковито онлайн і прослуховувати його вдома чи у школі, щоб закріпити основний курс. За таких умов вчитель(-ка) також працює з учнями онлайн. Ця модель відрізняється від онлайн-навчання тим, що онлайн вивчають тільки один предмет. Натомість інші предмети учні проходять у школі.

Поглиблена віртуальна модель

Поглиблена віртуальна модель

r

У цій моделі учні самостійно розподіляють курси на онлайн- та офлайн-частину. Онлайн-частину можна прослуховувати як у навчальному закладі, так і поза ним. Багато онлайн-курсів трансформувалися у таку модель, щоб надати учням досвід особистого спілкування. Вона відрізняється від моделі «самостійного змішування» тим, що охоплює всі курси, а не є вибірковою. А від «перевернутого класу» — тим, що учні не щодня відвідують школу.

Що означає "якісне змішане навчання"?

Що означає "якісне змішане навчання"?

Воно персоналізоване

Воно персоналізоване

Що це означає? Цей метод враховує індивідуальні потреби кожного учня,а не цілого класу загалом.

Передбачає майстерність (=якість) вивчення того чи іншого матеріалу

Передбачає майстерність (=якість) вивчення того чи іншого матеріалу

Тобто учень продовжує вивчати наступну тему чи отримує оцінку лише тоді, коли він/вона засвоїли основний концепт. Тобто, коли учень відчуває, що він/вона готовий(-а) продемонструвати свою обізнаність в темі, тоді він/вона проходить тест/здає фінальне завдання. Учням не потрібно чекати, поки вчитель скаже "Зараз 7-ий тиждень, як ми вивчаємо цю тему, прийшов час складати тест"

Високі очікування до учня

Високі очікування до учня

Означають, що кожен має чітко прописані стандарти, які готують його/її до успіху в коледжі і в подальшій кар'єрі, та старанно дотримується їх.

Право на автономність/самостійність учня

Право на автономність/самостійність учня

Тобто кожна дитина має навички, інформацію, та інструменти, які допоможуть йому/їй в управлінні власним процесом навчання.

Главная тема

Переваги змішаного навчання

Переваги змішаного навчання

r

сторінка 146(4). Рис.1. Переваги змішаного навчання на основі поєднання різних методик навчання.http://ite.kspu.edu/webfm_send/970

a
Доступність та зручне користування

Доступність та зручне користування

r

Самостійне опрацювання частини матеріалу робить навчальний процес більш гнучким. Формат уроку зазвичай не дає можливості повторити пройдений чи осмислити новий матеріал у потрібному обсязі. Натомість за змішаного навчання учні самі можуть структурувати проходження того матеріалу, який їм потрібно засвоїти у межах однієї теми. Наприклад, повертатись до попередніх уроків, шукати додаткову інформацію, конспектувати тощо.

Покращення навчального процесу

Покращення навчального процесу

r

система змішаного навчання — більш ефективна, ніж звичайне навчання у класі чи онлайн-навчання, незалежно від напрямку курсу. Це відбувається завдяки:

Кращому дизайну інструкцій

r

Найчастіше курси за системою змішаного навчання — більш спрямовані. Це означає глибоку методичну розробку та дизайн інструкцій для конкретного курсу та роботи у ньому.

Кращій орієнтаці

r

За системи змішаного навчання учні не просто отримують настанови від вчителів чи спираються на програму курсу. Вони здобувають інструментарій для самостійної навігації та пошуку матеріалу у межах теми.

Врахуванню індивідуальних можливостей

r

Робота з онлайн-матеріалами дозволяє учням рухатися у власному темпі, а не наздоганяти решту класу. У деяких випадках електронна система (якщо це передбачено курсом) надає учням фідбек, відповідно до якого вони можуть заповнювати пропущені теми чи повертатися до тих, які забули

Підвищенню рівня залученості внаслідок соціальної взаємодії

r

За звичайної системи учні рідко працюють над певною темою усім класом. Крім того, дехто відчуває труднощі у взаємодії з великими групами людей. Тому замість скорочення кількості соціальної взаємодії через введення онлайн-частини — змішане навчання навпаки найчастіше стимулює командну роботу.

Моніторингу часу на завдання

r

Онлайн-платформи дозволяють бачити кількість часу, яку витрачають учні на виконання різних завдань. Відтак — корегувати навчальний процес та роботу з конкретними учнями на основі цього

Зменшення (чи гнучкість) витрат

Зменшення (чи гнучкість) витрат

r

Система змішаного навчання може оптимізувати витрати на використання приміщення чи розробку додаткових матеріалів. Так, учні працюють онлайн і не потребують, наприклад, роздрукованих додатків для певного матеріалу. Змішане навчання також може вирішити проблему з наданням підручників, оскільки учні можуть працювати з матеріалами без паперових аналогів

Ключові складові

Ключові складові

Лідерство

Професійний розвиток

Здійснення навчальної діяльності

Реорганізація навчального процесу

Електронні освітні ресурси для ЗН

Технологічна інфраструктура забезпечення ЗН

Основні компоненти

Основні компоненти

Живі події

Живі події

r

“живе спілкування” передбачає частину звичної роботи “в аудиторії” з вчителями та іншими учнями. Залежно від системи змішаного навчання у конкретному випадку кількість та тип офлайн-активності будуть різними. Проте, вона — необхідна як частина навчального процесу.

Онлайн-контент

Онлайн-контент

r

 (Самостійне навчання). Під час такого типу роботи учень(-ниця) самостійно опрацьовує матеріали у зручному для нього (неї) темпі та місці. Важливо, щоб учителі надавали повні та зрозумілі інструкції щодо тієї роботи, яку має самостійно зробити учень(-ниця).

Співпраця

Співпраця

r

Поєднує два ключових елементи: робота з однолітками і робота з вчителями. Завдяки роботі з однолітками учні можуть знаходити нові рішення та ділитися отриманим досвідом та знаннями. Через особисту роботу з вчителем(-кою) учень(-иця) може отримувати відповіді на індивідуальні запитання та уточнювати незрозумілі моменти. Така модель повинна бути створена для конкретного типу навчання та курсу.Важливо, що подібна співпраця може відбуватися як у класі під час виконання групових завдань, так і через електронну пошту чи соціальні мережі.

Оцінка

Оцінка

r

Оцінка важлива як для учнів, так і для вчителів. Учні можуть стежити за своїм прогресом, а вчителі натомість — оцінювати їхні знання та корегувати процес навчання через індивідуальне інструктування. Учневі(-ниці) надають пояснення щодо проходження певного курсу. Така модель повинна бути створена для конкретного типу навчання та курсу. Щоб зрозуміти, як учні сприймають матеріал та як покращити цей процес, вчителі можуть використовувати і тестування.

Додаткові матеріали

Додаткові матеріали

r

Додаткові матеріали можуть охоплювати роздруковані матеріали, схеми, корисні ресурси тощо

Проблеми змішаного навчання

Проблеми змішаного навчання

Технічні

Технічні

забезпечення учасників технологіями ‑ покрокове уведення технологій від простих до більш складних;

чинити опір бажанням використовувати технології просто тому, що це доступно ‑ важлива поступовість

Організаційні

Організаційні

подолання бар'єру, що змішане навчання не так ефективно, як традиційне навчання в класі;

управління та моніторинг прогресу ‑ всі елементи змішаного навчання повинні контролюватися і супроводжуватися, інакше вони можуть бути втрачені

Що  можна вже застосовувати у своєму класі ?

Що можна вже застосовувати у своєму класі ?

Відходити від установки "я в класі – головний(-а)" і давати учням більше свободи та можливостей управляти власним процесом на

Відходити від установки "я в класі – головний(-а)" і давати учням більше свободи та можливостей управляти власним процесом навчання

Давати більше групової роботи і завдань, які передбачають самостійне вивчення з урахуванням певних потреб учнів

Давати більше групової роботи і завдань, які передбачають самостійне вивчення з урахуванням певних потреб учнів

Пробувати складати індивідуальні плани навчання разом із дітьми

Пробувати складати індивідуальні плани навчання разом із дітьми

Урізноманітнювати завдання та проводити ігри-симуляції

Урізноманітнювати завдання та проводити ігри-симуляції

Визначити, кому і які теми даються краще у класі, та давати учням можливість навчатися в один одного

Визначити, кому і які теми даються краще у класі, та давати учням можливість навчатися в один одного

Елементарно, переставити парти у класі так, щоб дітям було краще взаємодіяти

Елементарно, переставити парти у класі так, щоб дітям було краще взаємодіяти

Недоліки змішаного навчання

Недоліки змішаного навчання

Залежність від технічних засобів

Технологія може бути складною і не корисною

Великий поріг цифрової грамотності.

Може бути велике навантаження у викладача

Достовірність джерел і плагіат може бути серйозною проблемою

Відсутність групової роботи за умови онлайн-лекцій.

Мотивованість до самостійного навчання та опанування матеріалу

неефективне управління часом