Materjale mentorile

Tutvumismängud,
jäälõhkujad

Mida saab teha ...

r

Tegemist on loovust arendava mänguga, mida võib kasutada ka mõne konkreetse teema avajaks, näitlikustades mitmekesisust ja võimaluste lõpmatust.

Saame tuttavaks.
Sarnasused ja erinevused ühes ruumis

r

Lihtne viis, kuidas lühikese aja jooksul omavahel tuttavaks saada või ka juba teadaoleva grupi sees teineteise kohta uusi asju avastada.

Silmside

r

See harjutus aitab aru saada silma vaatamise olulisusest ning mõista, kas see on loomulik osa meie isiksusest/kultuurist või paneb meid pigem ennast ebamugavalt tundma.

Leia keegi

r

Leia inimene, kes vastab järgmistele kirjeldustele.Kirjuta küsitletava nimi vastavasse ruutu. Oluline on küsitleda kõiki kohalviibijaid. Ruudus võib olla ka mitu nime. Tähtis on pidev vestlejate vahetus.

1

2

Nimeristsõna

r

Suhtlust soosiv nimede meeldejätmise harjutusKirjeldus:Koolituse alguses on hea omavahel tuttavamaks saada. Selleks jagada osalejatele paberid, pliiatsid ja anda võimalus osalejate nimesid paberile kirjutada trükitähtedega. Kõik nimed peavad olema nagu ristsõnas omavahel mõne tähe kohalt ristatud. Kõik nimed peavad paberile saama.

Õhupall

r

Lõbus meeskonnamäng, mis pakub vaheldusrikkust ja elevust.

Lõngakera

r

Lihtne tutvumismäng, mis võimaldab kokkutulnud inimestel saada teada teineteise nimed.

Isiklik vapp

r

Eneseanalüüs ja tutvumismeetod ühes.

Tikuharjutus

r

Positiivsete emotsioonide tekitamine.Tikkude asemel võib kasutada ka nt. kokteilikõrsi vms

Uus perekonnanimi

r

Paluda õppeprotsessis osalejatel mõelda endale uus perekonnanimi, mis algab sama tähega, mis nende eesnimi. Uus perekonnanimi peaks samas iseloomustama ka õppijat (nt Jüri Juurdleja). Seejärel tutvustatakse foorumis kaasõppijatele ennast ja oma uut perekonnanime ning selgitatakse, miks valiti just selline nimi ning kuidas see on seotud antud inimesega või millised iseloomujooned on osalejale omased.

Värvilised paberid

r

Varu endale erinevat tooni värvilisi pabereid, soovitavalt A4 suurus.Kui võivalik, siis kileta ära.Meetod sobib hästi tutvumiseks, aga ka päeva/teema alustamiseks.Laota lehed ruumis põrandale võimalikult laiali.Palu osalejatel vaadata ning liikuda selle lehe juurde, mis värv neid antud hetkel kõige rohkem kõnetab.Anna mõned minutid, et nad saaksid rühmas omavahel rääkida, miks see värv neid antud hetkel kõnetas.Pärast võib teha suures rühmas kokkuvõtte.

8 nimisõna

Valik jäälõhkujaid inglise keeles

r

Me kõik teame, kui oluline on meie elus isiklik suhtlus ja tihedad sidemed. Nii palju kui see kehtib pere- ja sõprusringkondades, on see ülioluline ka tööl. Isiklik suhtlus on alus, millele rajatakse õnne ja edukad tulemused ning üksteisega tutvumismängude või jäämurdjate jaoks aja võtmine võib olla iga ettevõtte või meeskonna jaoks hindamatu väärtusega.Vaata edasi erinevaid meetodeid, mida on kokku 53 tk

Materjalid erinevateks tegevusteks

Gümnaasiumi
karjääriõpetuse
valikaine õpetajaraamat

r

Siit raamatust leiab töölehti, mida saab kasutada õppijatega eneseanalüüsi läbiviimisel.

Karjääri planeerimise oskuste
kujundamine kutseõppes

d

Probleemilahendus

Rühmatöö kaardid

Sissejuhatus,
päeva alustamine

Motivatsioon,
eesmärgistamine

Tagasiside ja refleksioon

Tagasisidelaevuke

Tagasiside käel

r

Meetod, mis võimaldab koolitust analüüsida ja/või anda tagasisidet selle erinevatest tahkudest

Tagasiside kaardid ver 1

r

Prindi välja.Vajadusel kohanda.

d

Tagasiside kaardid ver 2

r

Küsimus või lause

d

Skaala

r

Võimaldab rühmal anda tagasisidet näiteks rahulolu, aga ka rühma suhete ning antud rühma ja õppeprotsessi olulisuse kohta. Õppijatele antakse väide ja palutakse valida koht skaalal.Näiteks: Antud rühm on minu jaoks prioriteet number 1 või Hakkan õpitut kindlasti kasutama. Iga õppija märgib skaalal 1-10 oma koha ning seejärel põhjendab, miks valis just selle koha.

Lausete lõpetamine

r

Refleksiooni toetava ülesandena saab kasutada ka lausete lõpetamise meetodit.Lause algused sõltuvad käsitletavast teemast, õppimise käigus kasutatud meetoditest ning refleksiooni eesmärgist.Mõned näited:Kõige huvitavam aspekt käsitletud teema juures on ...Kõige raskem osa loetud (kuulatud) materjalist on ...Arusaamatuks jäi ...Uuest teemast aitas mul aru saada ...Tahan edasi uurida veel ....Lõpetatud laused võib esitada õpipäeviku või e-portfoolio sissekandena.

Rakendusvõimaluste leidmine

r

Refleksiooni toetavad ka ülesanded, mille käigus õppija peab leidma õpitud materjali tähenduse iseenda jaoks: st selle vajalikkuse ning rakendatavuse oma praktilises tegevuses või tulevasel erialal.Praktilise rakendatavuse esiletoomist saab õpetaja toetada näiteks järgmiste küsimustega: Kuidas saad õpitavat rakendada oma valdkonnas? Milline tähendus õpitaval võib olla 10 aasta pärast? Milliseid raskusi teie arvates võib antud teooriate või mudelite praktikas rakendamine kaasa tuua? Mida peaksite veel juurde õppima, et omandatud teadmisi tulevikus edukalt rakendada?Küsimustele vastamiseks saab kasutada lühikeste kirjutamisülesannete vormi või õpipäeviku sissekandeid või e-portfooliot.