STLH jaotus
parasitaarsed
sügelised
Naha sügelemine. Nahal võivad esineda hallikad 0,5-1 cm pikkused sügeliskäigud või paarikaupa villikesed sõrmede vahel, randmetel, reite sisepindadel, kaenlaalustes, naba või tuharate piirkonnas; naistel rinnanibude ümbruses, meestel suguti ja munandite nahal.
Ravile hästi alluv, tüsistused puuduvad
kubemetäid
Sümtomid- põhjustavad sügelust kubeme piirkonnas.
Raviks tuleb osta apteegist kubemetäide vastane ravim, tüsistused puuduvad.
viiruslikud
Kondüloomid
Tavaliselt esineb hulk väikseid nahavärvi näsasid. Kondüloomid esinevad suguelundite limaskestal ja neid ümbritseval nahal. Nende tekitajaks on inimese papilloomiviirus.
Kondüloomide ravi on küllaltki efektiivne. Inimese papilloomiviiruse teatud tüved põhjustavad emakakaelavähki. Arvatakse, et ka mõnede teiste naiste ja meeste suguelundite vähi riskitegur võib olla inimese papilloomiviirus.
HIV/AIDS
Immuunsüsteemi langus. AIDS on sugulisel teel ning verega leviv viirushaigus, mille puhul inimese organism kaotab võime võidelda nakkustega.
Immuunsussüsteemi languse tõttu tekkinud haiguste tüsistused võivad lõppeda inimese surmaga.
hepatiidid
Hepatiit jaguneb A-, B-, C- hepatiidiks. Raskema kuluga on B- ja C- hepatiit, kuna tekib tõsine maksakahjustus. Võib tekkida väsimus, palavik, kõhuvalu, oksendamine; nahk muutub kollakaks ja sügeleb, uriin tumedaks, väljaheide heledaks. Sümptomid võivad ka puududa. Viirus kaob organismist üheksal inimesel kümnest. Tõhusat viirusevastast ravi ei ole.
Krooniliseks muutudes põhjustab maksa kärbumist ja-vähki.
genitaalherpes
Villide teke nakatumiskohal. Need võivad muutuda haavanditeks ja hiljem kattuda koorikutega. Naistel tekib herpeslööve tuppe, pärakusse või nende ümbrusesse. Genitaalherpese poolt tekitatud villikesed, eriti esmakordsel esinemisel, võivad põhjustada valu villikeste piirkonnas, ka urineerimine võib olla valulik, kubeme lümfisõlmed võivad suureneda. Meestel võib esineda ville või haavandeid peenisel või munanditel ja päraku ümbruses ning lümfisõlmede suurenemist, urineerimine võib olla valulik. Sümptomid kaovad nädala-paari jooksul iseenesest, kuid viirus jääb organismi püsima.
Herpest ei saa organismist nö „välja ravida“, samas ei pruugi sümptomid kunagi uuesti avalduda.
HVP- inimese papilloomviirus
Pappilloomiviirused on ka käte nahatüügaste ehk nn soolatüügaste põhjustajaks inimestel. Tüükad esinevad suguelundite limaskestal ja neid ümbritseval nahal. Nende tekitajaks on inimese papilloomiviirus. HPV põhjustab sõltuvalt viiruse alatüübist suguelunditel erinevaid koevohandeid. Need võivad olla siledad ja teravatipulised kondüloomid või ümarad, kumerad tüükad. Kondüloomid võivad sügeleda, kipitada, asetseda emakakaelal ja lahklihal ning põhjustada piklikke valulikke lõhesid.
Mõned HPV tüübid võivad nakatada suguelundeid ja põhjustada emakakaelavähki, muutusi emakakaela rakkude arengus.
bakteriaalsed
trihhomonoos
Trihhomoniaasi tekitajad põhjustavad põletikku tupe või kusiti limaskestas. Naistel võib olla kaebuseks rohke ja halvalõhnaline tupevoolus. Vahel võib tekkida kusitipõletik, mis teeb urineerimise valulikuks või tekib vajadus sageli urineerida. Meestel võib esineda vähest eritist peenisest, peeniseotsa või kusitiava ümbruses võib esineda ärritust ning urineerimisel põletavat tunnet. Sümptomid võivad puududa või olla nii kerged, et neid on raske tähele panna.
Trihhomoniaasi on võimalik ravida.
gonorröa ehk tripper
Naistel võib paar päeva kuni kaks nädalat pärast nakatumist tekkida rohke voolus tupest ja urineerimine võib olla valulik. Meestel võib esineda eritist peenisest või on urineerimine valulik. Gonorröad on võimalik ravida.
Kui gonorröad õigel ajal ei ravita, võib see põhjustada väikese vaagna põletikulist haigust ja emakavälist rasedust naistel, viljatust nii meestel kui ka naistel.
klamüüdia
põhjustab põletikku emakakaelas ja kuseteedes. Kaebustena võivad esineda rohkenenud voolus ja ebaregulaarsed veritsused, kuigi tavaliselt kaebused puuduvad. Nii naistel kui ka meestel ei pruugi olla mingeid sümptomeid.
Klamüdioosi on võimalik ravida. Kui klamüdioosi õigel ajal ei ravi, võib see põhjustada väikese vaagna põletikulist haigust ja emakavälist rasedust naistel, viljatust nii meestel kui ka naistel.
süüfilis
Süüfilis võib kahjustada kõiki organeid. Kuni kolm kuud pärast nakatumist võib tekkida üks või mitu haavandit selles kohas, kust pääses sisse haigustekitaja ja see sõltub sellest, kas partneriga harrastati suu-, tupe- või pärakuseksi. Haavandid on väikesed, katsudes kõvad ning tavaliselt valutud.
Aastaid pärast nakatumist algab süüfilise hilisstaadium, mille käigus kahjustuvad mitmed erinevad organid ja organsüsteemid. Süüfilis levib ka raseduse ajal emalt lootele. Süüfilist on võimalik ravida, kuid vaid esimeses ja teises staadiumis.