Tänapäeva meditsiinis on laialt levinud seisukoht, et haigus peab olema tõendatud faktide, analüüside või mingi muu meditsiinis tunnistatud moel. Selline tervisekäsitlus on saanud tugeva kriitika osaliseks, kuna tervist käsitletakse väga kitsalt ning niimoodi nähtakse tervist vaid haiguse puudumisena. (Kasmel & Lipand 2007.) Tavaarusaama järgi on tervis nn mitte-haige olemine.
Meditsiinilise kontseptsiooni puhul käsitletakse tervist kui haiguse puudumisena, jättes kõrvale muud tegurid nagu heaolu ja elukvaliteedi.
Tervise erinevate kontseptsioonide mõistmine aitab kaasa tervisevaldkonnas adekvaatsele töötamisele ja optimaalse tervise saavutamisele.
Nähes, et on olemas nii mitu erinevat tervisemõjuri mudelit erinevate autorite poolt, näitab see, kui mitmeti mõistetav ja kompleksne on tervise käsitlus erinevate determinantide puhul
Kui tervisest rääkides on mõeldud pigem iga inimese individuaalset tervist ja tervisenäite, mõjureid, haiguseid jne, siis rahvatervis tegeleb laiemalt rahvastiku- rühmade tervise edendamisega ja selle kaitsmisega, näiteks epideemiad, elanikkonna tervisliku seisundi jälgimine üldiselt, katastroofideks valmisolek, rahvatervisepoliitika arendamine jne.
Tervis on mitmeti mõistetav ning kujunev mitmete mõjurite toimel
Mõistes erinevaid tervise kontseptsioone ja haiguse korral neid arvesse võttes, on haiguse tekkepõhjuse ja arengu paikapanemine oluliselt lihtsam
Salutogeneesi mõiste kasutusele võtja Antonovski eitab haiguse-tervise vastandumist, kuna ta leidis, et inimese tervise määravad just tema toimetulekuoskused erinevates keerulistes olukordades.
Tervisemõjurite all mõistetakse tegureid, mis kutsuvad üksikisiku, grupi või rahvastiku tervises esile muutusi kas paremas või halvemas suunas (TAI definitsioon) Tervisemõjurid võivad mõjutada nii üksikinimese kui ka terve rahvastikurühma tervist, näiteks kultuur, elukeskkond, etnilisus jne.

TERVIS - täielik füüsilise
vaimse ja sotsiaalse heaolu
seisund ning mitte vaid puuete ja haiguste puudumine (WHO 2012)

HAIGUS - olukord, mis põhjustab inimesele kahju või valu

Patogenees - õpetus haiguse arengust

Annab ettekujutuse sellest, kuidas haigus tekib ja areneb

Salutogenees - tervist käsitletakse kui muutuvat suurust, mis halveneb või paraneb erinevate tervisemõjurite toimel

TERVISE KONTSEPTSIOONID

Statistiline (biomed. näitajad)

Funktsionaalne (organismi suutlikkus täita oma rolli)

Meditsiiniline (haiguse puudumine jättes kõrvale muud tegurid)

Akadeemiline (psühholoogiliste ja sotsiaalsete aspektide omavaheliste mõjude tulemus)

RAHVATERVIS - valdkond, mille eesmärk on pikendada inimeste eluiga, parandada nende elukvaliteeti ning vähendada tervisealast ebavõrdsust

Rahvatervis meditsiinis

Kliiniline meditsiin on suunatud indiviidi meditsiinilisele teenindamisele ja selle alla kuulub inimene, kes on ise pöördunud tervishoiutöötajate poole või on suunatud ravile, rahvastiku rühma uuriva meditsiini (rahvatervis) puhul on tegemist lihtsalt suurema uurimisobjektiga (rahvastikurühm) ja hinnatakse kogu rahvastikurühma tervist, sh näiteks sõeluuringute korraldamine ja nende andmete kasutamine jne.

Haiguste ennetamine ja tervisedendus

Tervisedendus - inimese tervistväärtustava ja soodustava käitumise ja elulaadi kujundamine ning tervisttoetava elukeskkonna sihipärane arendamine (Rahvatervise seadus 1995)

Haiguse varajane avastamine ja ravi

Töövõimetuse vältimine ja teovõime taastamine

TERVIST MÕJUTAVAD TEGURID
ehk determinandid

näiteks:
Poliitilised ja kultuurilised
Sotsiaalmajanduslikud
Käitumuslikud
Keskkondlikud
Bioloogilised

Tervisemõjurite
mudelid - rahvastiku
tervist kujundavad
mitmete tegurite
koosmõjud

Dahlgren'i ja Whitehead'i mudel

Ryan ja Travis'e mudel

Tarlov'i mudel

Barclay ja Fleming'i mudel