Імунна система

Імунна система

Чим небезпечне зниження імунітету

Чим небезпечне зниження імунітету

r

Якщо знижується імунна активність, організм схильний до різних захворювань. У тяжких випадках імунодефіциту можливий летальний кінець. Наслідки слабкого імунного захисту:глистні інвазії;ГРВІ, грип та інші захворювання, спричинені вірусами;системні та шкірні грибкові патології (мікози, дерматози, кандидози).

Захворювання імунної системи

Захворювання імунної системи

r

Хвороби діляться за типом порушення імунітетів. При надмірному імунному відповіді розвиваються алергії, за недостатнього – імунодефіцити, при атиповому переродженні клітин – аутоімунні патології. Поширені захворювання:Алергія . Виникає на продукти харчування, латекс, пилок, пір’я птахів, шерсть тварин, побутову хімію.Імунодефіцити . Пов’язані з дефектами імунної відповіді. Поширені патології: СНІД, цитомегаловірус, вірус Епштейна-Барра.Аутоімунні хвороби . Реакція знищення спрямовано власні клітини. В результаті виникають такі патології, як червоний вовчак, розсіяний склероз, хвороба Крона.

Чинники, що впливають на імунітет

r

Активність організму залежить від багатьох зовнішніх і внутрішніх факторів – емоційного стану людини, екології, маси тіла і навіть температури навколишнього повітря. Головні причини зниження імунітету:неправильне харчування, голодні дієти;наявність хронічних недуг;регулярне вживання алкоголю, наркотиків;куріння;тяжкі травми;робота із токсичними речовинами;тривала емоційна напруга;порушення мікрофлори кишечника внаслідок прийому антибіотиків.

Ознаки ослаблення імунної системи

r

Імунодефіцит проявляється частими застудними захворюваннями, сприйнятливістю організму до інфекцій, вірусів, швидкою стомлюваністю. Основні ознаки слабкого імунітету:ГРЗ . Якщо дорослий хворіє частіше за 4 рази на рік, а дитина – понад 6.Хвороби системи дихання (синусити, гайморити, бронхіти). Розвиваються як ускладнення після вірусних інфекцій.Герпес . Висипання спостерігаються понад 4 рази на рік.Гнійники на шкірі . Виникають фурункули, піодермії та інші запалення різної локалізації.Рецидивні (хронічні) хвороби . Декілька разів на рік спостерігаються загострення.

Як підвищити імунітет

r

Для зміцнення захисних сил організму важливо дотримуватись збалансованого харчування. Раціон повинен містити всі необхідні організму вітаміни та мікроелементи. Їх краще отримувати із натуральних продуктів. Щоб мати міцний імунітет, потрібно дотримуватися наступних рекомендацій:Підготуватися до будь-якого спалаху інфекційних захворювань можна загартовуванням.Один із головних ворогів імунітету – стрес. Потрібно навчитися долати емоції.Повноцінний сон, режим праці та відпочинку забезпечать імунний захист.Зміцнити організм допоможе активний спосіб життя. Ефективними є аеробіка, біг, плавання, тривалі піші прогулянки.Відмова від шкідливих звичок, неконтрольованого споживання медикаментів допоможе підвищити імунітет.


Корисні підказки. Імунітет

Імунна система. Імунокорекція. Імунотерапія

Принцип роботи імунної системи організму

r

Імунітет з латинської мови (immunitas) перекладається як «визволення», «визволення». Назва вказує на механізм його дії. Сторонні агенти потрапляють у організм із повітрям чи іншими шляхами. Щойно імунна система виявить антиген, вона входить у роботу.Одні антитіла імунітету поєднують між собою антигени, інші – розщеплюють речовини до безпечного стану, треті – ліквідують пошкоджені клітини організму. Результат цієї багатопланової роботи – збереження здоров’я.

Органи імунної системи та їх функції

r

Імунітет людини складається з органів, тканин та клітин, які забезпечують захист здоров’я. Органи імунітету поділяються на 2 типи: центральні та периферичні. Функції перших – це дозрівання Т-клітин, які контролюють тривалість імунної відповіді. Завдання периферичних органів імунітету – участь у формуванні лімфоцитів, клітин плазми, створення бар’єрно-фільтраційної функції.

Центральні

r

Є червоним кістковим мозком і вилочковою залозою (тимусом). Вони здійснюється розвиток і визрівання імуноцитів. Функції центральних органів імунітету:Червоний кістковий мозок . Він містить стовбурові клітини, формує кровотворення, імуногенез. Кістковий мозок постійно функціонує, виробляючи еритроцити, тромбоцити, лейкоцити.Тимус . Стимулює регулятивний напрямок Т-клітин (Т-лімфоцитів). Їхня робота полягає у розпізнаванні, усуненні чужорідних агентів. Т-клітини відповідають за створення антитіл.

Периферичні

Периферичні

r

Ця група підрозділяється на органи контролю рідин (селезінка, лімфовузли), слизових оболонок та шкірних покривів (лімфатичні фолікули), внутрішнього середовища (мігруючі тканинні клітини). Тут зосереджено імунокомпетентні клітини, які здійснюють імунний нагляд. Тут відбувається імуногенез. Периферичні органи та їх функції:Селезінка . Руйнує старі клітини крові, бере участь у освіті глобулінів, антитіл. Підтримує гуморальний імунітет.Апендикс . Бере участь у збереженні корисної мікрофлори, формуванні лімфоцитів.Аденоїди, мигдалики . Відповідальні за антибактеріальний захист дихальних шляхів. Беруть участь у виробництві лімфоцитів.Лімфатичні вузли . Є місцем накопичення, збереження фагоцитів, лімфоцитів.Пейєрові бляшки . Невеликі вузликові скупчення розташовані в лімфоїдній тканині тонкого кишечника. Бляшки беруть участь у формуванні В та Т-лімфоцитів.

Клітини імунної системи

r

Багатокомпонентна реакція організму на появу, впізнавання, усунення чужорідного агента називається імунною відповіддю. У процесі бере участь безліч імунокомпетентних (активізують захист) клітин та продуктів, що виділяються ними. Основна функція належить лейкоцитам та фагоцитам (макрофагам).

Імунокомпетентні клітини

r

Макрофаги та лімфоцити беруть участь у становленні всіх ланок імунної відповіді. Роль імунокомпетентних клітин:Лімфоцити (T та B) . Відповідальні за відтворення Т-хелперів, Т-кілерів. Захищають внутрішньоклітинний простір шляхом запобігання розповсюдженню інфекцій.Фагоцити . Беруть участь у захопленні та перетравленні збудників хвороб, відмерлих клітин.

Клітини імунної відповіді

Клітини імунної відповіді

r

У міжклітинній кооперації беруть участь:Т-лімфоцити . Дізнаються, а потім знищують антигени. Збирають усі лейкоцити на боротьбу з інфекцією. Утворюють антитіла. Існує 3 підвиди цих клітин: Т-хелпери (розпізнають чужорідних агентів), Т-кілери (знищують антигени), Т-супресори (запобігають надмірній активності імунітету).В-лімфоцити . Виробляють антитіла, дізнаються, знищують пухлинні клітини.NK-клітини . Мають цитотоксичну, протипухлинну активність. Розпізнають вірусні збудники, пухлинні клітини.Нейтрофіли . Маложивучі клітини. Містять у складі антибіотичні білки.Еозинофіли . Фаготують та вбивають чужорідні мікроорганізми. Головний об’єкт – гельмінти.Моноцити . При переході з кровотоку тканини трансформуються в макрофаги (фагоцити).

Принцип роботи імунної системи організму

Види імунітету

Види імунітету

r

Класифікується імунна система за походженням (спадковий та набутий імунітет), за спрямованістю дії (антитоксичний та антимікробний), за механізмом дії (гуморальний, клітинний). Існує ще локальний (місцевий) імунітет. Його дія спрямована лише на зовнішній захист організму від попадання збудника.Антимікробний імунітет спрямовано загибель збудника. Антитоксичний – на нейтралізацію токсинів, що продукують патогенні мікроорганізми. Клітинний імунітет реалізується з допомогою імунокомпетентних клітин, а гуморальний – захищає організм від інфекцій з допомогою білків антигенів.

Вроджений

r

Спадковий (неспецифічний, видовий) імунітет передається індивідууму при народженні. У перші місяці життя немовляти він забезпечує стійкість імунітету до збудників хвороб. Згодом передані батьками імунні компоненти зникають.

Адаптивний

r

Придбаний (специфічний) імунітет формується на основі вродженого. Виникає він у результаті проникнення чужорідних агентів у організм. До кожного виду захворювання імунна система підбирає антигени. Клітини запам’ятовують досвід і з появою інфекції її знищують. Адаптивний імунітет ділиться на підгрупи:Пасивний імунітет (штучний, природний) . Перший формується після введення в організм сироватки з антигенами. Природний пасивний захист залишається у дитини деякий час після народження.Активний (штучний, природний) . Перший – результат щеплення. Природний активний захист організму виробляється у життя самостійно.