Categorii: Tot - класифікація

realizată de Vika Vika 9 ani în urmă

183

емпіричні

В наукових дослідженнях використовуються різні методи збору інформації, кожен з яких має свої особливості і застосування. Спостереження є одним з основних емпіричних методів, що передбачає активне і систематичне сприйняття об'

емпіричні

класифікація

за охопленням обєкта

вибіркові
суцільні

За частотою проведення

багаторазові
одноразові

за ступенем формалізації

вільні
стандартизовані

за характером взаємозвязків

інтервю
анкетні

Етапи

завершення опитування

досягнення поставленої мети

адаптація

Емпіричні методи наукових досліджень

Порівнння

це процес встановлення подібності або відмінності предметівта явищ дійсності, а також знаходження загального, властивого двом абокільком об’єктам.

Експеремент

це система операцій, впливу або спостережень, спрямованихна одержання інформації про об'єкт при дослідницьких випробуваннях, якіможуть проводитись в природних і штучних умовах при зміні характерупроходження процесу.

- Активний експеримент дозволяє швидше й ефективніше вирішувати завдання дослідження, але складніший, вимагає великих матеріальних витрат і може перешкодити нормальному ходу технологічного процесу. Іноді відсутня можливість проведення активного експерименту (наприклад, при дослідженні явищ природи).
- Пасивний експеримент При пасивному експерименті інформація про досліджуваному об'єкті накопичується шляхом пасивного спостереження, тобто інформацію отримують в умовах звичайного функціонування об'єкта.

Спостереження

метод наукового дослідження, що полягає в активному, систематичному, цілеспрямованому, планомірному та навмисному сприйнятті об'єкта, в ході якого здобувається знання про зовнішні сторони, властивості й відносини досліджуваного об'єкта. Спостереження включає в себе як елементи: спостерігача (суб'єкта), об'єкт спостереження та засоби спостереження.

Польове (у реальних умовах) і лабораторне (у штучно створених умовах). - Пряме (безпосередньо під час подій, що відбуваються) і непряме (за результатами подій, що відбулися). - Відкрите й приховане. - Структуроване (за чітко визначеною схемою) і неструктуроване (без чіткого плану). - Людське (спостерігач — людина) і механічне (за допомогою електронних чи механічних пристроїв).

Аксіоматичний

Опитування

метод збору соціальної інформації про досліджуваний об'єкт підчас безпосереднього (інтерв'ю) чи опосередкованого (анкетування) соціально-психологічного спілкування соціолога і респондента шляхом реєстраціївідповідей респондентів на сформульовані запитання.