Територіальні і зміни на карті України в роки Другої світової війни
Хронологія змін території
18 березня 1939 р. - Закарпаття (Карпатська Україна) було окуповане Угорщиною
28 вересня 1939 р. - підписання Договору про дружбу та
кордони і чергового таємного протоколу між Німеччиною та
СРСР, за яким Польща як держава зникала з мапи світу, кордон
між сторонами встановлювався по «лінії Керзона»: Східна
Галичина й Західна Волинь відійшли до СРСР; Лемківщина,
Посяння, Холмщина, Підляшшя опинилися під німецькою
окупацією.
15 листопада 1939 р. – Західну Україну включено до складу УРСР
грудень 1939 р. - утворено 6 областей: Львівська, Дрогобицька, Станіславська, Тернопільська, Волинська, Рівненська
2 серпня 1940 р., за рішенням VII сесії Верховної Ради СРСР, про
прийняття Бессарабії та Північної Буковини до складу СРСР;
Північна Буковина, Хотинський, Акерманський та Ізмаїльський повіти увійшли до УРСР, а з решти території Бессарабії й Молдавської автономної республіки ( яка з 1924 р. перебувала у складі УРСР) створено Молдавську PCP. Утворені Чернівецька та Ізмаїльська області.
Після включення до складу УРСР Західної України, Північної Буковини і трьох повітів Бессарабії населення України збільшилося на 8,8 млн осіб і на середину 1941 р. становило понад 41,6 млн осіб, а її територія розширилася до 565 тис. км2.
У листопаді 1940 р. між УРСР і МРСР було встановлено новий кордон. У результаті від України було відчужено Придністров'я з етнічним українським населенням.
9 вересня 1944 р.- Люблінська угода між урядом УРСР і польським прорадянським Тимчасовим урядом, за якою Польщі передавалася частина українських земель- Закерзоння, Підляшшя, Холмщина, Посяння, Лемківщина, де проживали 800 тис. українців.
16 серпня 1945 р. договір між СРСР та Польщею про радянсько-польський кордон, який проходив по "лінії Керзона" з відхиленням на схід на 5-8 км
Лінія Керзона -Гродно (нині місто в Білорусі) – Ялівка (нині Ялувка) – Немирів (нині Немирув; обидва Польща) – Брест-Литовськ (нині м. Брест, Білорусь) – Дорогуськ (нині Польща) – Устилуг (нині місто Волин. обл.) – на сх. від Грубешова (нині Хрубешув) – Крилів (нині Крилув, обидва Польща) – на зх. від Рави-Руської – на сх. від Перемишля (нині Пшемисль, Польща) – до Карпат.
29 червня 1945 р. - договір між Чехословаччиною і СРСР юридично закріпив рішення з'їзду, щодо входження Закарпатської України до складу УРСР
26 листопада 1944 р. - з'їзд делегатів народних комітетів Закарпаття в м. Мукачевому схвалив Маніфест про возз'єднання Закарпатської України з УРСР
22 січня 1946 р. - утворення Закарпатської області, центр в місті Ужгород
Географія країн в складі яких воювали українці
6 млн. українців воювали у Червоній Армії СРСР
120 тисяч українців у складі польської армії.
у складі збройних сил США (80 тис.)
Британської Імперії (45 тис.)
Франції (6 тис.)