Kirjutamis- ja lugemisraskused

Lugemisraskused

Lugemisraskusele viitavad tunnused

Varases eas

Häälduslikult segane kõne, raskused riimide õppimisel, vähene huvi tähtede õppimise vastu, ei tea oma nime algustähti ega muid tähti, ei tunne ära ümbruskonnas sageli esinevaid sõnu ega oska neid omavahel seostada, ei tunne huvi mõtlemist, pingutust ja püsivust nõudvate mängude vastu

Lugemaõppimisel ja algklassides

Raskused kuuldud kõne jaotamisel väiksemateks osadeks, hääliku ja tähe vastavuse kujunemisel, sõnade kokkulugemisel, loetu meelespidamisel, mõistmisel. Lugema alustamisel kõhkleb, alustab korduvalt valesti. Väldib lugema õppimisega seotud tegevusi.

Keskastmes

Kõnelemisega seotud raskused

Sujumatu, pausidega kõne, raskused pikkade, keeruliste, tundmatute sõnade hääldamisel. Kõnes palju ebamääraseid häälitsusi, parasiitsõnu ja väljendeid, laia üldistusastmega sõnu ja asesõnu. Esineb nimetamisraskusi ja kõlalt sarnaste sõnade segistamist.

Lugemisega seotud raskused

Väga aeglane lugemisoskuse omandamine, vähe lugemisstrateegiaid, pidevad ja püsivad raskused uute sõnade ja tekstide lugemisel ning lühikeste muutumatute sõnade lugemisel, teksti sisu mõistmisel, sõnastamisel, ümbersõnastamisel, tekstis orienteerumisel. Lugemine on sujumatu ja katkendlik. Kartus kõva häälega lugemise ees.

Õppimisega seotud raskused

Raskused tekstülesannetega, käekirja loetavusega, kodutööde lõpetamisega, võõrkeelte õppimisel. Lugemise vältimine.

Isiksuslik ja sotsiaalne taust

Madal enesehinnang, lugemisraskused lähisugulastel

Tugevused ja ressursid

Hea mõtlemisoskus (analüüsi- ja sünteesivõime, üldistamine ja klassifitseerimine), oskus kasutada erinevaid õppimisstrateegiaid, huvi ja saavutused valdkondades, mis ei eelda nii palju lugemist, hea empaatiavõime.

LR mõju võõrkeelte omandamisele

Raskused ortograafia, uute hääldamisviiside- ja süsteemide omandamisel, uute grammatikakategooriate õppimisel, sõnavara, semantika ja pragmaatika omandamisel ja rakendamisel, lausete moodustamisel. Aeglus ja sujumatus kõnelemisel ja lugemisel.

Kirjutamisraskused

Kodeerimisraskus

Raskused häälikujärje taastamisel, kirjutamisel lähevad silbid ja tähed segamini, sõnade liigne kokkukirjutamine, sõnade ärajätmine, sõnade järjekorra muutmine lauses.

Käekirjaraskus

Jooned ja abimärgid ei aita - kirjaread lähevad erinevalt, valesti komplekteeritud tähed, tähtede suurus võib olla vahelduv.

Õigekirjaraskus

Vead häälikupikkuste kirjutamisel, kirjavahemärkide kasutamisel, h kirjutamisel, reeglite omandamisel ja rakendamisel, kaashääliku- ja täishäälikuühendi kirjutamisel.

Teksti loomise raskus

Raske koondada ja arendada mõtteid vastavalt teemale, vähene sõnavara ja grammatika valik, raskusi teksti loogilise ülesehituse ja struktuuriga,

Isiksuslikud ja sotsiaalsed raskused

Madal eneseusku, kirjutaisega seotud tegevuste vältimine, vastav elukutsevalik.