Сербія
Історія
Культура
Література
Появу сербської писемності пов'язують з діяльністю Кирила і Мефодія. Перші пам'ятники сербської літератури датуються 11 століттям, вони написані глаголицею. Уже в 12 столітті з'являються тексти, написані кирилицею. В цей же період написана найдавніша з відомих книг сербською кирилицею — «Євангеліє» захумского князя Мирослава. Вона є найдавнішою і красиво ілюстрованою сербською книгою під час Середньовіччя.За часів турецького панування серед сербів поширювалася лірична і епічна література.У 17 столітті в сербській літературі з'явилися тенденції бароко. Під його впливом творили Андрія Змаевич, Гаврило Стефанович Венцловіч, Йован Райіч, Захарія Орфелін та ін. Досітей Обрадовичбув найвидатнішим діячем епохи Просвітництва, а найзнаменитішим представником класицизму став Йован Стерія Попович, хоча в його творчості були і елементи романтизму.Значну роль в становленні сербської літератури та в розвитку раннього романтизму зіграв чорногорський князь-митрополит Петро II Петрович. Головною темою його віршів стала боротьба чорногорців і сербів проти турків-османів, а його драматична поема «Гірський вінець» проповідувала ідею об'єднання південних слов'ян.
aМузика
Туризм
Кухня
Місцева кухня увібрала в себе найкраще від сусідів і завойовників. По суті, вона являє собою суміш східно-європейської традиції з турецько-арабської.Серби – завзяті м’ясоїди. Смачно приготовлену свинину подають у всіх ресторанах, а ось смажений ягня більш популярний в східних регіонах країни. Традиційно з м’яса в Сербії готують відбивні, рубані ковбаски, невеликі шашлики, смажене в казані м’ясо, в’ялені окости. Гурманам обов’язково сподобається м’ясне асорті, яке складається з просмажене печінки, свинячих котлет, тефтелей з цибулею і ковбаси. В якості соусу до м’яса подають гірчицю або вершки.Не поступаються в кулінарній затребуваності і молочні продукти, головним з яких є каймак – густі вершки, схожі на плавлений сир. Також жоден сніданок місцевих жителів не починається без бринзи.Овочі є невід’ємною частиною раціону сербів. Вони на столі, незалежно від того, сніданок це або вечеря. З них готують крупно порубані і заправлені олією салати. Крім того, овочі фарширують, готують в духовці і на відкритому вогні. Окреме місце в національній кухні займає солодкий червоний перець, який є основою таких характерних страв, як паприкаш, айвар і пінджур.На десерт в Сербії вам подадуть відомі турецькі делікатеси: баклаву, тулумбу, датли, бурек, политі сиропом. А ось споконвічно сербськими вважаються ванільні булочки, піти з яблуками, манника.З міцних напоїв серби вважають за краще місцеві вина, самогон з винограду, «ракію» на травах, з сливи, груші, айви.У всій країні заборонено вирощувати генно-модифіковані продукти, тому сміливо насолоджуйтеся смаком натуральних овочів і м’яса!
Відносини з Україною
Герб
Державний герб Республіки Сербія (серб. Државни грб Републике Србије) — один з символів суверенітету Республіки Сербія, затверджений 17 серпня 2004 року разом з іншими державними символами (прапор, гімн), замінивши герб Республіки Сербії у складі Югославії. На гербі зображений двоглавий орел, на його грудях червоний щит з хрестом і чотири кресала. Зверху королівська корона і мантія. Герб такий самий як герб Королівства Сербії династії Обреновичів, вперше прийнятий в 1882 році. Введення цього герба має означати, на думку авторів, повернення історичного герба Сербії, але не відновлення монархії. При цьому апелюється до того, що інші країни, які не є монархіями, також мають на гербах корону: Болгарія, Грузія, Угорщина.
aРелігія
Освіта
Округи
Поряд з цим, територія Сербії поділена на 29 округів і територію міста Белград. На території автономного краю Воєводина знаходиться 7 округів, на території Косоваі Метохії — 5, інші розташовуються на території центральної Сербії. Кожен округ очолюється головою округу, який відповідальний безпосередньо перед урядом Сербії. Округи діляться на кілька муніципалітетів (общин), які мають свої органи самоврядування.
aМіста
Центр Белграду Центр Ниша у вечірній часУ Сербії налічується 6167 населених пунктів. 24 з них є містами:БелградКрагуєвацьНишНовий СадПриштинаВалевоВранеЗаєчарЗренянинЯгодінаКралевоКрушевацьЛесковацЛозницяНовий ПазарПанчевоПожаревацьСмедеревеСомборСремська МітровіцаСуботицяУжицеЧачакШабацБелград, Новий Сад, Крагуєваць і Ниш діляться на кілька муніципалітетів. Решта міст Сербії організовані як єдина територія місцевого самоврядування.
a