Пантелеймон Куліш "Чорна Рада"
«Чорна рада» — перший історичний роман-хроніка. У творі зображено відому історичну подію — чорну раду, що відбулася в Ніжині 1663 року, відтворено соціальні суперечності в Україні після переможної визвольної війни та приєднання до Московського царства.
a![Пантелеймон Куліш](https://ukrlit.net/biography/kulish_panteleymon.jpg)
Пантелеймон Куліш
Пантелеймо́н Олекса́ндрович Кулі́ш - письменник, видавець, філософ історії. Активно сприяв розвиткові української літературної мови, науки, філософії, історії.
Біографія
Світове визнання
Цікаві факти про письменника
![Історія написання](https://upload.wikimedia.org/wikipedia/uk/thumb/1/13/Pan%27ko_Kulish_-_Chorna_rada_%28palityrka_vyd._1857%2C_UKR%29.jpg/800px-Pan%27ko_Kulish_-_Chorna_rada_%28palityrka_vyd._1857%2C_UKR%29.jpg)
Історія написання
П. Куліш працював над романом упродовж 14 років. Твір був виданий 1857 року. У центрі оповіді розповідь про «Чорну раду», що відбулася під Ніжином у 1663 році. Матеріал для свого твору П. Куліш брав з багатьох джерел: «Истории Малороссии» М. Маркевича,— «Истории Малой России» Д. Бантиш-Каменського, друкованих і рукописних козацьких літописів (зокрема Самовидця та Грабянки), старовинних документів, що знаходив сам у архівах монастирів і різних установ, а також з фольклору — дум, історичних пісень, переказів, легенд, казок про козаччину. З цими творами він знайомився не тільки в численних уже тоді збірниках, а й безпосередньо з уст народу.
![Головні герої](https://naurok-test.nyc3.cdn.digitaloceanspaces.com/uploads/test/91879/4602/492803_1555255017.jpg)
Головні герої
Але слід пам’ятати, що цей поділ досить умовний, оскільки є всі підстави вважати, що, наприклад, полковника Шрама Пантелеймон Куліш міг змалювати на основі даних про реальну історичну постать — полковника Шрамка. На користь цього свідчить перша, чорнова назва повісті — «Сотник Шрамко и его сыновья», існування реальної історичної постаті — полковника паволоцького полку Шрамка, який за деякими даними, невдовзі після Визвольної війни Богдана Хмельницького заснував свій хутір (зображений у романі) на Лівобережжі, який пізніше виріс у сучасне смт. Шрамківка Драбівського району Черкаської області, село у якому народився і провів перші роки свого життя український гетьман Павло Полуботок (на хуторі Полуботівка).
![Композиція твору](https://naurok.com.ua/uploads/files/70500/23921/24033_html/images/23921.004.jpg)
Композиція твору
Композиція «Чорна Рада»: роман складається з вісімнадцяти частин, у ньому наявні дві сюжетні лінії: головна — політична (вибори гетьмана) і другорядна (любовна). Оригінальним композиційним прийомом (стрижнем) у творі є романтичний образ дороги, якою полковник Шрам і його син їдуть із Правобережної України на Лівобережну до наказного гетьмана Якима Сомка.
![Проблематика](https://i.ytimg.com/vi/LZ1wYzl69GY/hqdefault.jpg)
Проблематика
Письменник акцентує увагу на суперечностях між простими козаками істаршиною, між міщанами і шляхтичами, між городовими козаками і запорожцями. Визначальним сюжетним «полігоном» для характерологічного увиразнення героїв є дорога, у яку вирушає козак Шрам зі своїм сином Петром, прямуючи з Правобережної України до Лівобережної до Якима Сомка. На цій дорозі вони зустрічають різних за соціальним статусом і політичними поглядами людей.
![Цікаве про "Чорну Раду"](https://lviv1256.com/wp-content/uploads/2017/05/281323_682086.jpg)
Цікаве про "Чорну Раду"
За 14 років, коли Куліш писав і проредаговував твір, він створив багато варіантів. Цілі розділи і сцени, які містилися в ранніх редакціях, не увійшли до фінального тексту. Наприклад, був вилучений великий розділ зі сценою в пекарні, де Шраменко зустрічається із Череванівною і відразу закохується в неї, або цілий розділ, присвячений подіям у Святій Софії. Усі ці зміни наявні в рукописах роману, які значною мірою збереглися до нині.