类别 全部 - театр - кохання - особистість

作者:Natalia Terletska 4 年以前

631

Г.Ібсен "Лялькоий дім"

П'єса норвезького драматурга Г. Ібсена «Ляльковий дім» стала важливим літературним твором, що порушує питання емансипації жінок у суспільстві. У центрі уваги є життя подружжя Хельмерів та Крогстада, що демонструє контраст між багатством і бідністю, але в обох випадках герої стикаються з проблемами і не відчувають щастя.

Г.Ібсен

Г.Ібсен "Лялькоий дім"

Біографія Г.Ібсена

Біографія

Норвезький письменник, зачинатель європейської нової драматургії. Життя його було нелегким: ще в дитинстві він зазнав матеріальних нестатків (батько збанкрутував і Генрік з 8 років працює учнем аптекаря). Свою першу п'єсу написав у 20 років, вона створювалася у вільний від роботи час — уночі. П'єса успіху не мала, але Ібсена помітили, і вже в 23 роки йому (на той час студенту університету) пропонують стати директором Норвезького театру у Бергені. Завдяки діяльності Ібсена утверджувався новий тип театру, ним були висунуті сучасні естетичні принципи: актуальність проблеми, зближення драми з життям, показ подій через інтелектуально-аналітичне осмислення, принцип відкритого фіналу. Відкритий фінал, або ж незавершена кінцівка, представлений в п'єсі "Ляльковий дім" (1879), де розв'язка (фінал) по суті є постановкою нового питання, конфлікт не розв'язується, а загострюється. Так Ібсен намагався наблизити театральне мистецтво до життя, запросити глядача до дискусії у вирішенні актуальних проблем.

Головна ідея твору

Прагнення людини до вільного прояву себе як особистості

Це показано на прикладі Нори, яка покинула свою оселю, чоловіка та дітей для того, щоб віднайти власне "Я" і в подальшому бути гідною виховувати власних дітей.

Духовне пробудження людини

Зображено на прикладі головної героїні, яка змогла за три дні духовно змінитись та пробудитись.

Коротко про твір

Скорочено "Ляльковий дім"

https://www.ukrlib.com.ua/styslo-zl/printit.php?tid=5490


Другорядні герої

Служниця

Чесна робітниця. Завжди допомагала Норі.

Анна-Марія, нянька

Віддана нянька. Була для Нори як мати.

Троє дітей Хельмерів

Веселі, слухняні та грайливі діти. Завжди хочуть уваги від Нори.

Головні герої

Доктор Ранк

Він багатий друг сім’ї, який закоханий в Нору. Ранк фліртує з нею, показуючи тим самим свої почуття. Доктор Ранк – це той герой п’єси, який змирився зі своєю долею. Він знає, що вмирає від сифілісу, але він гідно це приймає і продовжує поводитися людяно.


Крогстад

Крогстад ​​- це повірений, у якого Нора позичила гроші. Він упродовж п’єси шантажує її для того, щоб утриматися на посаді.



Фру Лінне

Подруга дитинства Нори.

Торвальд Хельмер

Чоловік Нори і батько трьох дітей, Торвальд відноситься до своєї дружини, як до красивої речі, а не як до особистості. Коли він дізнається про борг, то розчаровується в дружині, незважаючи на той факт, що вона зробила це, щоб йому допомогти. Коли вона вирішує піти з сім’ї, він говорить їй, що її обов’язки як жінки бути хорошою дружиною і матір’ю. Наприкінці п’єси він сподівається на те, що вона змінить свою думку. Очевидно, що він не помічає реальних проблем їхнього шлюбу і того, що він захоплюється своєю дружиною, як іграшкою. Він не розуміє, що поводиться з нею так, як поводився її батько. Торвальд на початку п’єси здається суворим і владним, але, врешті-решт, виявляється, що він дуже невпевнена у собі людина. Він хоче поваги, але не виявляє її до інших.


Нора Хельмер

Дружина Торвальда, успішного бізнесмена. Нора жила тим, що будувала своє життя, роблячи щасливим чоловіка, втілюючи його бажання і відповідаючи його очікуванням, при цьому пригнічуючи свою особистість. Її чоловік тільки отримав нову роботу в банку, і в цей період виявляється, що одного разу Нора позичила гроші для того, щоб допомогти йому, коли він хворів. Після низки робіт, які вона приховувала, вона змогла розплатитися з боргом. Нора не хоче, щоб її чоловік про це дізнався, так як це зачепить його гордість, а вона ж грає роль ідеальної дружини й матері трьох дітей. У підсумку вона розуміє, що більше не може так жити і йде з сім’ї для того, щоб зрозуміти, хто вона насправді.


Проблематика

Кохання, шлюб, сім'я

Роздуми щодо існування справжнього кохання, важливості сім'ї та шлюбу.

Багатство і бідність

Порівняння життя Хельмерів та Крогстада. Вони були по різні боки, однак, мали проблеми, не були щасливими та боролись за існування.

Особистість і суспільство

Суспільство, своїми правилами та законами, пригноблює становлення особистості.

Жінка і суспільство

Вперше було поставлено питання про емансипацію жінок у літературі.