类别 全部 - tervis - käitumine

作者:Laura Kahri 6 年以前

461

RAHVATERVIS

Tervise optimaalseks saavutamiseks on oluline mõista ja muuta mitmeid tervisekontseptsioone, mida saab jagada neljaks suuremaks osaks. Akadeemiline kontseptsioon rõhutab arstiabi mõju tervisele, samas kui funktsionaalne kontseptsioon keskendub elukeskkonna ja ühiskonna väärtushinnangute tähtsusele.

RAHVATERVIS

Floating topic

Subtopic

Tervise determinandid

terviseteabe levitamine, tervislike eluviiside motiveerimine

tervist soodusdava elukeskkonna kujundamine

Terviseõpetus ja kasvatus

Tervistavate teenuste arendamine

Eluviisi mõjutamine ja käitumisrisk vähendamine

WHO Tervisekonseptsioonid- jagunevad neljaks suuremaks osaks ning mille teadmine ja muutmine aitavad saavutada optimaalse tervise saavutamisele.

akadeemiline konseptsioon-

indiviidi tervist mõjutab 10% arstiabi,lähtudakse patsiendi tervisliku seisundi määramisel indiviidi psühholoogilise, bioloogilise ja sotsiaalsete aspektide omavahelist mõjude tulemust.s

Meditsiiniline konseptsioon-

inimese eluviis ja harjumused 40-50%,seostub sõnaga negatiivne,mis viitaks justkui haiguse puudumisele jättes kõrvale patsiendi(indiviidi) heaolu ja elukvaliteeti mõjutavaid tegureid keskkonnas.

funktsionaalne konseptsioon

elukeskkonna mõju 20%,väärtushinnangute olemasolu ühiskonnas, mille kokkuleppel on inimese organismil ühiskonnas oma kindel roll täita.

Statistiline konseptsioon

tervist mõjutavad 20-30% pärilikud eeldused ehk geenid, indiidi seisund määratakes organismi erinevate näitajate kaudu, kui biomeditsiinilised näitajad on kehvemad normist siis peetakse inimest haigeks.

WHO(Maailma terviseorganisatsioon)

Tervis on täielik füüsilise, vaimse ja sotsiaalse heaolu seisund ning mitte vaid puuete ja haiguste puudumine.

Tervisemudelid

Barclay ja Fleming`i tervisemõjurite mudel

Personaalsed, majanduslikud, keskkondlikud, sotsiaalsed - kõik need tervisemõjurid on omavahel seotud ning nende toime tervisele on kompleksne.

Tarlov’i tervisemõjurite mudel

Tarlov-i mudeli järgi saab tervist mõjutavaid tegureid jagada %-lise kaaluga osadeks: 5% geenid ja bioloogia,tervishoid ehk meditsiiniabi 17%,tervisekäitumine ning kõige suurema protsentuaaliga sotsiaalsed mõjurid 25-60%.

Dahlgren ja Whitehead’i tervisemõjurite mudel

Ryan ja Travis`e mudel suunab meid märkama, et tõstes terviseedendus esile näiteks reklaaminäol mida teha tohiks või mitte, ei tekita inimestes suurt muutust vaid puudutab teguritemõju ning see tulemus on ühiskonnas ebaefektiivne.

Ryan ja Travis`e tervise determinatide mudel

"jäämudelil olev informatsioon, kinnitab et ka indiviidide käitumine tuleneb neist sotsiaalsetest ja keskkondlikest tingimustest, millises indiviid parasjagu on.(elukoht, töökoht,õppekeskond)