"Земля"
«Земля» — соціально-психологічна повість української письменниці Ольги Кобилянської про селянство. Поклавши в основу твору дійсні факти, письменниця створила глибоко індивідуалізовані образи селян, усім своїм єством пов'язаних із землею-годувальницею.Твір перекладено французькою мовою.
Історія написання
В основу повісті лягла подія, що сталася восени в 1894 році в селі Димці (тепер Глибоцький район, Чернівецької області), де син селянина убив свого старшого брата, щоб самому дістати в спадщину батькову землю. Прототипами героїв повісті стали члени родини Костянтина Жижияна — Михайло і Сава (у повісті — Федорчуки).
Паспорт твору
Жанр «Земля»: соціально-психологічна повість. Тема «Земля»: трагедія братовбивства, що сталася в селянській родині Федорчуків. Ідея «Земля»: пошук причин братовбивства; «земля повинна бути для людини, а не людина для землі», віра в духовне розкріпачення людини, в перемогу світлих начал життя. Композиція «Земля»: композиційно твір складається із тридцяти двох розділів. У першому розділі — експозиція і зав’язка сюжетної лінії.
Проблематика
Письменниця порушує проблеми:сакрально-містичний зв’язок людини і землівлада землі над людиноюфатум, влада долі над людиноюжиття і смертьгріх і святістьзлочин і спокуталюбов і ненавистьсумлінна праця на землі як священний моральний обов’язок, єдиний засіб і виправдання буття селянина
aГоловні герої
Герої «Земля»: родина Федорчуків: Івоніка,його дружина Марійка,сини: старший — Михайло, молодший — Сава;Анна — кохана Михайла,Рахіра — кохана Сави.
Сюжет
У композиції «Землі» смислову функцію виконує епіграф, узятий із твору норвежця Юнаса Лі (поданий німецькою мовою), що увиразнює фатальність долі «дітей землі»: «Кругом нас знаходиться якась безодня, що її вирила доля, але тут, у наших серцях, вона найглибша». Таким чином наголошується, що хоч проблема власності на землю соціальна, авторка акцентує на морально-етичних проблемах, і для неї важливо пояснити причини того, що сталося, дослідити психологію кожного персонажа. Таке ж змістове навантаження має епілог, у якому йдеться про те, що сталося з героями в майбутньому. У побудові повісті вагому роль відіграють образи-символи, лейтмотиви, підтекст, що свідчить про модерні засоби авторки у змалюванні картини буття героїв
Цікаві факти про повість
Цікаві факти про повість “Земля” О. Кобилянської:Ольга Кобилянська розпочала писати продовження повісті «Земля», але цей намір не був реалізований.Повістю «Земля» Ольга Кобилянська започаткувала символізм як модерністську течію в українській літературі.Повість «Земля» було інсценізовано у Чернівецькому українському музично-драматичному театрі імені О.Кобилянської.За повістю «Земля» на київській кіностудії імені О. П. Довженка у 1954 році було створено однойменний художній фільм.Повість «Земля» було перекладено багатьма мовами світу.До повісті «Земля» відомий художник С. Адамович створив ряд гравюр.