Лев Миколайович Толстой
Лев Миколайович Толстой— один із найвідоміших російських письменників і мислителів. Брав участь в обороні Севастополя. Просвітитель, публіцист, релігійний мислитель, його авторитетний погляд послужив причиною виникнення нової релігійно-моральної течії в Росії — толстовства. Член-кореспондентІмператорської академії наук (1873), почесний академік за розрядом красного письменства (1900).Письменник, ще за життя визнаний очільником російської літератури. Творчість Льва Толстого ознаменувала новий етап у російському та світовому реалізмі, виступивши містком між класичним романом XIX століття та літературою XX століття. Лев Толстой сильно вплинув на еволюцію європейського гуманізму, а також на розвиток реалістичних традицій у світовій літературі. Твори Льва Толстого багаторазово екранізувались та інсценувались у СРСР і за його кордоном; його п'єси ставились на сценах усього світу.Найвідомішими творами Толстого є такі романи як «Війна і мир», «Анна Кареніна», «Воскресіння», автобіографічна трилогія «Дитинство», «Отроцтво», «Юність», повісті «Козаки», «Смерть Івана Ілліча», «Крейцерова соната»«Хаджі-Мурат», цикл нарисів «Севастопольські оповідання», драми «Живий труп» і «Влада темряви», автобіографічні релігійно-філософські твори «Сповідь» і «У чому моя віра?» та інші.
Сім'я письменника
Лев Толстой познайомився зі своєю майбутньою дружиною Софією Берс, коли їй було сімнадцять, а йому 34 роки. 23 і вересні 1862 Лев Миколайович одружився на ній. У першу шлюбну ніч із Софією Берс 34-річний Лев Миколайович Толстой змусив 18-річну свіжоспечену дружину прочитати ті сторінки в його щоденнику, де детально описані амурні пригоди письменника з різними жінками, крім інших – з кріпаками селянками. Толстой хотів, щоб між ним і дружиною не було ніяких таємниць. Разом вони прожили 48 років, народили 13 дітей. Софія Андріївна була не тільки дружиною, але і вірним відданим другом, помічницею в усіх справах, в тому числі і літературних. Перші двадцять років вони були щасливі. Однак потім часто сварилися, в основному через переконань і способу життя, які Толстой визначив для себе., У сім’ї Толстих народилося 13 дітей, з яких 5 померли в дитинстві , дружина його була молодша на 16 років.
Відношення до власних творів
Роман Толстого «Війна і мир» спочатку називався «1805», потім «Все добре, що добре закінчується» і «Три пори». За свідченнями дослідників, роман переписувався 8 разів, а окремі його епізоди – більше 25 разів. При цьому сам автор ставився до твору скептично. У 1871 році він написав Фету в листі: «Як я щасливий … що писати дрібниць багатослівних кшталт “ Війни” я більше ніколи не стану». Роман Льва Толстого «Анна Кареніна» починається фразою: « Всі щасливі родини схожі одна на одну, кожна нещаслива сім’я нещаслива по- своєму». На підставі цього афоризму виведений так званий принцип Анни Кареніної, який застосовують для опису систем в різних науках. Наприклад , Джаред Даймонд з його допомогою пояснює, чому людиною було приручено так мало тварин – для успішного приручення необхідно збіг декількох факторів, а відсутність одного з них робить одомашнення неможливим. Економісти використовують принцип Анни Кареніної , кажучи про адаптацію систем до зовнішнього середовища та їх поведінку в період кризи: все добре пристосовані системи мають однакові риси, а все непристосовані системи не справляються з адаптацією кожна по-своєму. Він був першим, хто відмовився від авторського права, був противником державної системи, а за відхилення релігійних авторитетів відлучений від церкви. Він відмовився від Нобелівської премії, ненавидів гроші і виступав на стороні селян. Таким його не знав ще ніхто. Його ім’я – Лев Толстой. Лев Миколайович залишив нам 165 000 аркушів рукописів, повну збірку творів у 90 томах, написав 10 тисяч листів. Протягом усього свого життя він шукав сенс життя і загального щастя, які знайшов в простому слові – добро. Лев Толстой не любив віршів.
Історія створення роману "Анна Кареніна"
Письменник вирішив втілити в життя деякі ідеї, написавши твір про сімейне життя жінки з вищого суспільства, яка погубила себе і своє майбутнє, щоб розкрити важливі проблеми сім’ї та шлюбу. Толстой говорив, що основним його завданням було не стільки викликати жалість до героїні, скільки показати її невинність. Письменник працював над романом більше 4 років – з 1873 по 1877 рр. Він не обмежився темою сім’ї, від його уваги не вислизнуло, що сімейні відносини тісно пов’язані з історичною епохою, з соціальними та філософськими аспектами життя. У процесі роботи кордони сімейно-побутового роману були значно розширені, і твір перетворився в об’ємний соціально-психологічний роман з глибоким морально-філософським змістом, що охопив не тільки життя і людські стосунки того часу, але й вмістив у себе міркування Льва Толстого про природу соціальних відносин, духовну єдність, щастя і нещастя людей. Потрібно також відзначити, що історія Левіна та Кітті це автобіографічна частина роману. Це простежується в психологічному портреті Левіна, його, як і самого автора хвилювали одні й ті ж питання: чи потрібна освіта селянам, і що трапиться, якщо її дати. Ці питання мало цікавили оточення Левіна, як мало цікавили сучасників Толстого. Життєва криза, яку переживав Левін, відповідає життєвій кризі автора.
Життєпис
Народився 9 вересня 1828 у садибі Ясна Поляна Тульської губернії (нині музей-садиба в Тульській області),в одній з найзнатніших російських дворянських родин. Далекий родич Лева Миколайовича, Петро Олексійович Толстой, сподвижник Петра Великого, був жорстоким, підступним і властолюбним вельможею, людиною великого державного розуму і величезної сили волі. За заслуги перед царем йому був подарований графський титул. За материнською лінією, Лев Миколайович належав до давнього роду князів Волконських. Належність до аристократії багато в чому визначала поведінку і думки Толстого. У юності і в зрілі роки він багато роздумував про особливе покликання старого російського дворянства, що зберігає ідеали природності, особистої честі, незалежності й свободи. На схилі віку його стало обтяжувати привілейоване становище і побутовий устрій, несхожий на побут простого народу.Перші роки життя Толстого пройшли в маєтку батьків Ясна Поляна недалеко від міста Тули. Дуже рано, у півторарічному віці, він втратив матір Марію Миколаївну, жінку емоційну і рішучу. Толстой знав багато сімейних розповідей про матір. Образ її був овіяний для нього найсвітлішими відчуттями. Батько, Микола Ілліч, відставний полковник, дружив із декабристами Ісленьєвим і Колошиним. Він відрізнявся гордістю і незалежністю у відносинах з представниками влади. Для Толстого-дитини батько був втіленням краси, сили, пристрасної, азартної любові до радощів життя. Від нього він успадкував захоплення псовим полюванням, красу і азарт якої багато років опісля Толстой виразив на сторінках роману «Війна і мир» в описі цькування вовка гончаками старого графа Ростова.Теплі та зворушливі спогади про дитинство були пов'язані у Толстого також зі старшим братом Николенькою. Николенька навчив маленького Льовушку незвичайним іграм, розповідав йому та іншим братам історії про загальне людське щастя.У першій повісті Толстого «Дитинство» її герой Николенька Іртеньєв, багато в чому біографічно та душевно близький авторові, говорить про ранні роки свого життя: «Щаслива, щаслива, безповоротна пора дитинства! Як не любити, не леліяти спогадів про неї? Спогади ці освіжають, прославляють мою душу і служать для мене джерелом кращої насолоди». Ці слова міг би сказати про своє дитинство і автор повісті.
Особливості письменника
Лев Толстой був дворянського роду, народився 28 серпня 1828 в Тульській губернії, в спадковому маєтку матері – Ясній Поляні. Був четвертою дитиною в сім’ї. Мати померла в 1830 р. через півроку після народження дочки від «родової гарячки», як тоді говорили, коли Льву не було ще 2-х років. Улюбленими композиторами Толстого були Бах, Гендель і Шопен.Брав участь у Кавказькій війні, обороні Севастополя, нагороджений орденом і медаллю за виявлену відвагу. Тренажер - "Вбивця" хребтових гриж! Ідеї Толстого непротивлення злу насильством, викладені роботах письменника, такі як «Царство Боже всередині вас» , зробили сильний вплив на молодого Махатму Ганді, який згодом очолив націоналістичний рух Індії і домігся її мирного відокремлення Англії в 1947 році. Щоб бути ближче до народу (за іншою версією для зміцнення здоров’я) в старості Лев Миколайович став ходити босим, взуття не носив. Лев Миколайович Толстой був вегетаріанцем. У 1910 році, останньому році свого життя, Л. М. Толстой неодноразово висловлював надію на те, що через вісімдесят років всі люди стануть вегетаріанцями і що на мясо дивитимуться з таким же огидою, як і на людоїдство. Толстой писав не тольки “серйозні” твори, він також відомий, як автор «Абетки», «Нової абетки» і «Книги для читання», за якими навчалося читати не одне покоління дітей. Ці книги він написав, бо вважав тодішню систему освіти недосконалою. Лев Толстой був знайомий з Тургенєвим, однак письменникам не вдалося стати друзями – після сварки на грунті переконань вони не розмовляли багато років , справа ледь не дійшла до дуелі. Часто Толстой спілкувався с Чеховим и Горьким.
Початок написання творів
19 листопада 1855 прибув до Петербурга. Його ім'я вже овіяне славою. На співпрацю з Толстим сподівалися письменники і журналісти різних напрямів. Але літературне середовище, дух літературних гуртків і суперництва відштовхнув Толстого від нових знайомих. Їхні інтереси здаються йому дрібними і нікчемними, життя — метушливим і безглуздим. Толстой відводив душу в гульні з циганами і в нестримній картярській грі. У травні 1856 залишив Петербург і поселився в Ясній Поляні.Восени 1859 відкрив у Ясній Поляні школу для селянських дітей. Він займався з дітьми історією, давав їм теми для творів. До 1861 року в селах, які належали Толстому, було створено 21 школу. 1862 року школу закрили після поліцейського обшуку. Причиною стали підозри влади в тому, що студенти, що викладали в яснополянській школі, займалися антиурядовою діяльністю. Висновки зі своєї діяльності в яснополянській школі письменник сформулював у статті зі «скандальною» назвою: «Кому у кого вчитися писати: селянським хлоп'ятам у нас або нам у селянських хлоп'ят?». На думку Толстого, народне мистецтво і культура не нижчі, а скоріше вищі за культуру і мистецтво, визнані в освіченому суспільстві. Селянські діти зберігають душевну чистоту і природність, загублену в освічених станах. Їхнє навчання цінностям «високої» культури, вважає Толстой, навряд чи необхідно. Навпаки, сам письменник, займаючись з ними, опинився в ролі не вчителя, а учня.1862— одружився з дочкою московського лікаря Софією Андріївною Берс. Весіллю передували сумніви Толстого в силі і глибині свого почуття, у здатності принести щастя майбутній дружині і знайти самому заспокоєння і радість у новому, сімейному житті. Після весілля молоде подружжя виїжджає в Ясну Поляну. 25 вересня Толстой записує в щоденнику: «Неймовірне щастя». Взаємне нерозуміння, важкі сварки, відчуженість один від одного — поки все це в далекому майбутньому.1863 — опублікував повість «Козаки», працювати над якою почав ще в середині 1850-х. Повість, як і багато інших його творів, автобіографічна. У її основі лежать кавказькі спогади, перш за все — історія його неподіленої любові до козачки, що жила в Старогладківській станиці. Він обирає традиційний для романтичної літератури сюжет: любов охолодженого, розчарованого життям героя-утікача з набридлого світу цивілізації до «природної» і пристрасної героїні. На цей сюжет були написані поеми О. С. Пушкіна «Кавказький полоняник» і «Цигани». «Циган» Толстой перечитував, працюючи над «Козаками». Але він додав цьому сюжету новий смисл. Молодий дворянин Дмитро Оленін лише зовні нагадує романтичного героя: його втома від життя неглибока. Він тягнеться до природної простоти, стихійного життя козаків, але залишається їм чужий. Інтереси, виховання, соціальний стан Оленіна віддаляють його від мешканки козацької станиці. Красуня козачка Мар'яна віддає перевагу над ним відчайдушному козакові Лукашку. Оленін жадібно вбирає нехитрі і мудрі думки старого козака, мисливця і колишнього злодія дядька Єрошки: щастя, сенс життя — в захваті всіма її радощами, в плотській насолоді. Але він ніколи не зможе стати таким простим, безтурботним, добрим і злим, чистим і цинічним одночасно, як дядько Єрошка.1856–1863— працював над романом про декабристів. Коріння подій 14 грудня 1825 він побачив в подіях війни 1812 року — часу духовного пробудження народу, єднання дворянства й простих людей в боротьбі з іноземцями. Так виник задум роману «Війна і мир». Роман писався впродовж 1863-1869 рр. (виданий у 1865-1869 рр., у виданнях 1873 і 1886 до тексту внесені деякі зміни).1877 — закінчив свій другий роман — «Анну Кареніну» (опублікований в 1876–1877 рр.).«Війна і мир»Виходу «Війни і миру» передувала робота над романом «Декабристи»(1860—1861), до якого автор неодноразово повертався, але який так і залишився незавершеним. А на долю «Війни і миру» випав небувалий успіх. Уривок з роману під назвою «1805 рік» з'явився в «Російському віснику» у 1865 роки; в 1868 році вийшли три його частини, за якими незабаром пішли інші дві [До 5]. Перші чотири томи «Війни і миру» швидко розійшлися, і знадобилося друге видання, яке і було випущено в жовтні 1868 року. П'ятий і шостий томи роману вийшли в одному виданні, надрукованому вже збільшеним тиражем .«Війна і мир» стала унікальним явищем як в російській, так і зарубіжній літературі. Цей твір увібрав в себе всю глибину і сокровенність психологічного роману з розмахом і багатофігурністю епічної фрески. Письменник, за словами В. Я. Лакшина, звернувся «до особливого стану народної свідомості в героїчну пору 1812 року, коли люди з різних верств населення об'єдналися в опорі іноземній навалі», що, в свою чергу, «створило ґрунт для епопеї».Національні російські риси автор показав у «прихованій теплоті патріотизму», у відразі до показної героїки, в спокійній вірі в справедливість, в скромному гідність і мужність простих солдатів. Він зобразив війну Росії з наполеонівськими військами як всенародну війну. Епічний стиль твору передається через повноту і пластичність зображення, розгалуженість і перехрещення доль, незрівнянні картини російської природи.У романі Толстого широко представлені найрізноманітніші верстви суспільства, від імператорів і королів до солдатів, кожен вік і все темпераменти на просторі царювання Олександра I.Толстой був задоволений своєю працею, проте вже в січні 1871 року він відправив А. А. Фету лист: "Як я щасливий … що писати багатослівні дурниці на кшталт " Війни « я більше ніколи не стану». Однак навряд чи Толстой перекреслював важливість своїх попередніх творінь. На питання Токутомі Рока в 1906 році, який свій твір Толстой любить найбільше, письменник відповів: «Роман» Війна і мир "".
a