af Анастасія Гаврилюк 3 måneder siden
97
Mere som dette
Сонячна система - зоряна система в галактиці Чумацький Шлях, що включає Сонце і природні космічні об'єкти, що обертаються навколо нього: планети, їх супутники, карликові планети, астероїди, метеороіди, комети і космічний пил.
В корисних посиланнях ви зможете прочитати додаткову інформацію про Сонячну систему
Ми всі пам’ятаємо деякі факти про нашу Сонячну систему, наприклад те, що в неї входять вісім планет, є й набагато менш відомі факти, про які знають лише деякі. Збоку перераховані десять цікавих фактів про нашу Сонячну систему і планетах, розташованих в ній
У нашій системі є 5 карликових планет: однією з них є недавно перекваліфікований Плутон. Інші чотири карлика називаються: Церера (Ceres), Еріда (Eris), Хаумеа (Haumea) і Макемаке (Makemake).
В останні роки на Урані нарешті добігає кінця затяжний зимовий шторм, і незабаром на планеті настане тривала весна тривалістю в десятиліття. Проте весна на Урані і близько не схожа на земну, так як температура буде все ж дуже низькою і на поверхні планети будуть утворюватися гігантські шторми: це і не тільки це можна очікувати від ворожого клімату на Урані.
Гравітація Місяця через її маленьку масу набагато менша, ніж гравітація Землі. Для порівняння, гравітація Землі перевищує місячну гравітацію приблизно в шість разів. По суті це означає, що ви могли б стрибнути в шість разів вище, ніж на Землі. До цього напевно довелося б дуже довго звикати.
Всі великі планети нашої системи володіють кільцями. Це відноситься як до Юпітера, чиї кільця можна побачити з нашої планети, так і до Нептуна. Навіть Уран володіє дев’ятьма яскравими кільцями, а також кількома тьмяними, проте всі їх складно побачити через велику відстань.
Походження назв планет Сонячної системи має міфологічний характер. Це пов’язано з тим, що багато небесних тіл були добре відомі астрономам Стародавнього світу, зокрема грекам і римлянам.
Планету названо на честь римського бога морів, брат Юпітера.
Уран — бог неба у римській міфології. Юпітеру він доводиться дідом, Сатурну — батьком.
Шоста планета від Сонця має ім’я римського бога Сатурна.
Цей газовий гігант отримав свою назву на честь верховного божества римського пантеону. У грецькій міфології йому відповідає бог грози та денного світла, Зевс. Юпітер вважався батьком усіх богів.
Чотири внутрішні планети Сонячної системи також називають планетами Земної групи. До них належать Меркурій, Венера, Земля та Марс. Свої назви вони отримали ще в античні часи й вони пов’язані із персонажами римської міфології.
Марс отримав свою назву на честь бога війни. В грецькій міфології йому відповідає Арес, тому в усіх термінах, в яких є «гео» при застосуванні їх до цієї планети, воно змінюється на «арео». Наприклад — ареологія — наука про гірські породи Марса.
В Стародавній Греції богиню Землі називалася Геєю і саме від неї походить чимало термінів, пов’язаних із нашою планетою: геологія — наука про гірські породи, з яких вона складається, геоїд — складна фігура, що описує її форму, апогей — найвища точка орбіти супутника на орбіті Землі.
Слово «Луна», яке використовується для позначення нашого супутника має корені у праіндоєвропейській мові, але до нас прийшло з латини. Воно буквально означає «Світла». Також у Римі богинею Місяця вважалася Селена, чиє ім’я має те саме значення.
Названа вона на честь римської богині кохання, якій у грецькій міфології відповідає Афродіта.
Свою назву він отримав від бога торгівлі. У грецькій міфології йому відповідає Гермес.
Характеристика планет Сонячної системи - це дані про планети, їх діаметр, відстань від Сонця, температуру поверхні та тривалість обертання навколо Сонця.
Меркурій - 88 земних діб
Венера - 225 земних діб
Земля - 365 земних діб
Марс - 687 земних діб
Юпітер - 11,9 земних років
Сатурн - 29,5 земних років
Уран - 84,1 земних років
Нептун - 164,8 земних років
Найнижча Найвища
Меркурій - -193 +427
Венера - +460 +460
Земля - -90 +70
Марс - -153 +35
Юпітер - -195 -120
Сатурн - -185 -122
Уран - -224 -224
Нептун - -220 -200
Меркурій - 57,9
Венера - 108,2
Земля - 150
Марс - 228
Юпітер - 780
Сатурн - 1 400
Уран - 2 900
Нептун - 4 500
Меркурій - 4 900
Венера - 12 100
Земля - 12 800
Марс - 6 800
Юпітер - 140 000
Сатурн - 120 500
Уран - 51 000
Нептун - 49 000
До планет-гігантів належать Юпітер, Сатурн, Уран та Нептун. Ці кулясті тіла з дуже густого газу не мають твердої поверхні. Вони вкриті густою атмосферою, у якій дмуть потужні вітри й гігантські вихори. Усі газові гіганти мають кільця. У них багато супутників. Станом на 2022 рік у Сатурна налічувалося 82 супутники, у Юпітера — 79, в Урана — 27, у Нептуна — 14.
Другий «крижаний гігант», та восьма планета від Сонця це — Нептун. Найвіддаленіша планета від центра Сонячної системи. Названа на честь бога моря. Нептун також має кільця — два широких і два вузьких. Середня температура на планеті становить −210°С. Його маса в 17 разів перевищує масу Землі. Нептун має 14 супутників.
Уран — сьома планета Сонячної системи. Ця планета вперше виявлена за допомогою телескопа. Названа на честь давньогрецького бога, який символізував небо. Уран має деяку особливість, його ще називають крижаним гігантом. Це тому, що на планеті є велика кількість льоду. Вся поверхня вкрита, в основному, льодом і скелями. Уран — найхолодніша планета, температура сягає майже −224°С. А ще, він вирізняється серед інших планет тим, що він обертається ніби лежачи на боці. 27 супутників має Уран.
Шоста та друга за розмірами планета Сонячної системи — Сатурн. Сатурн майже в 10 разів більший за Землю. Цю планету важко сплутати з іншими. Навколо неї обертається безліч кілець з уламків гірських порід, льоду і пилу. Ширина кілець величезна, десятки тисяч кілометрів, а товщина — не більше кілометра. Температура на планеті близько −170°. У Сатурна 82 супутника.
П'ята планета від Сонця — Юпітер. Її розміри приблизно в 11 разів більші за нашу планету. Названий Юпітер в честь верховного божества, володаря небес, світу і гроз, царя богів. Через велику віддаленість від Сонця температура на поверхні сягає -130°С. Учені вважають, що поверхня на Юпітері газоподібна, а в центрі є ядро. Довкола планети спостерігаються хмари, утворюючи темні та ясні смуги. У Юпітера 79 супутників.
Планети земної групи - Меркурій, Венера, Земля і Марс - відрізняються від планет-гігантів тим, що мають менші розміри, меншу масу, більшу густину, повільніше обертаються, у них більш розріджені атмосфери, мала кількість супутників або їх зовсім немає.
Марс — четверта планета за віддаленістю від Сонця. Її назвали на честь давньоримського бога війни. Схожа на Землю, але холодніша і менша за розміром. Ще її називають «червоною планетою», через великий вміст заліза в ґрунті. Поверхня на планеті — це пустелі, долини, кратери, гори. На Марсі розташована найвища відома гора Сонячної системи — Олімп, висота 27 км. Має два супутника.
Третя планета від Сонця — Земля. Це єдина планета, на якій є життя. Її ще називають Блакитною, або Зеленою планетою. Вона є найбільшою планетою із земної групи. Назва «Земля» утворена від стародавнього слов'янського кореня «зем», що означав «низ», «ґрунт». Вона єдина має повітряну оболонку — атмосферу, яка захищає від радіоактивного випромінювання з космосу. Ти знаєш, що на Землі сприятливі умови для життя різноманітних живих організмів. Від Сонця наша планета отримує достатню кількість світла й тепла. Має природний супутник — Місяць.
Наступна планета — найближча до нас сусідка. За яскравістю вона третя, після Сонця і Місяця. Це друга планета від Сонця — Венера. Побачити її можна навіть неозброєним оком. Венера з розміром трохи менша за Землю. Також її називають найгарячішою планетою, незважаючи на те, що вона знаходиться далі від Сонця, ніж Меркурій. Температура на її поверхні може сягати +460°С. Це тому, що вона має густу атмосферу з вуглекислого газу. У Венери, так само як і в Меркурія, супутників не виявлено.
Меркурій — найближча до Сонця планета і найменша в Сонячній системі. За виглядом він подібний до Місяця, за розмірами і масою також. На цій планеті, так само як на Місяці, є гори й кратери. Оскільки ця планета розташована найближче до Сонця, то спостерігати за нею дуже важко, Меркурій ніби «купається» у сонячних променях. Його поверхня нагрівається вдень до +400°С, вночі до −200°С. Супутників у Меркурія не знайдено.