af Сергей Касиян 5 år siden
631
Mere som dette
Психофізичний пізнавальний процес, який полягає у відображенні окремих властивостей, предметів та явищ оточуючого світу при безпосередній дії подразника на органи чуття.
Це виникнення під впливом подразнення одного аналізатора відчуття, характерного для іншого аналізатора.
Явище сенсибілізації слугує доказом того, що відчуття розвиваються під впливом умов життя і вдосконалення діяльності аналізаторів. Сенсибілізація - один з проявів більш загальної закономірності відчуттів, яка називається взаємодією.
Це зміна чутливості аналізатора під впливом постійно діючого подразника, що проявляється у зниженні або підвищенні порогів.
Такий рівень інтенсивності подразника, який здатний викликати відчуття. Розрізняють пороги: абсолютний і поріг розрізнення. Абсолютний поріг буває верхній і нижній.
Пороги чутливості індивідуальні для кожної людини. Є також поріг чутливості до розрізнення - те найменше збільшення сили діючого подразника, яке викликає ледве помітну реакцію відчуттів. Поріг розрізнення для кожного аналізатора - величина постійна. Так, для слухового аналізатора поріг розрізнення дорівнює 1/10, для зорового 1/60.
Та найменша сила подразника, яка, діючи на аналізатор, викликає ледве помітне відчуття, називається нижнім абсолютним порогом чутливості. Нижній поріг характеризує гостроту чутливості аналізатора.
Та найбільша сила подразника, за якої ще існують відчуття даного виду, називається верхнім абсолютним порогом чутливості.
Це органи людського тіла, які аналізують навколишню дійсність і виокремлюють у ній ті ' чи Інші різновиди психоенергії. Аналізатор - нервовий апарат, який здійснює функцію аналізу й синтезу подразників, які прийшли з зовнішнього і внутрішнього середовища організму.
Відбувається переробка нервових імпульсів із периферійних відділів.
Передають збудження, яке виникло в рецепторі у розташованих вище центрах нервової системи, і еферентні (відцентрові), за яким імпульси з розташованих вище центрів передаються до нижчих рівнів;
Рецептор, що перетворює певний вид енергії на нервовий процес.
Часова характеристика відчуття (залежить від тривалості дії подразника).
Кількістна характеристика відчуття (залежить від сили подразника).
Це основна особливість відчуття, що відрізняє його від іншого.
Екстероцептивні;
Інтероцептивні;
Пропріоцептивні.
Зорові;
Слухові;
Нюхові;
Смакові;
Органічні;
Больові;
Температурні;
Рухові;
Статичні.