af Аня Загорулько 1 år siden
300
Mere som dette
Повість Івана Франка «Захар Беркут» - це надзвичайний історичний твір про патріотизм, незламність та відважну боротьбу з ворогом. Пропонуємо тобі сьогодні детально проаналізувати одну з найпопулярніших повістей в українській літературі!
Історичний період: 1241 р. Галицько-Волинське князівство. Тобто події відбуваються у ХІІІ ст.
Епіграф, авторська передмова, 9 розділів.
Послідовність розгортання подій повісті «Захар Беркут»: Полювання боярина в тухольському лісі – прохання Максима віддати за нього боярівну – захоплення Максима в полон – віщий сон Захара Беркута – напад монголів на Тухлю.
Історична повість Івана Франка про боротьбу давніх карпатських общин проти нашестя монголів та соціального гноблення. Літературний паспорт твору “Захар Беркут” можна скласти використовуюци цей аналіз.
Реалізм
Історична повість
1882 рік
Для кращого розуміння твору пропоную розглянути такі види робіт, як презентація, фільм та теоретичні відомості.
«Захар Беркут», також відомий у міжнародному прокаті як «Зринаючий яструб» — американсько-український художній фільм 2019 року режисерів Ахтема Сеїтаблаєва та Джона Вінна, екранізація однойменної історичної повісті «Захар Беркут» Івана Франка. Гасло фільму — «У свободі моя сутність». 1241 рік.
«Думка в мене була — написати повість по-німецьки… історично-сенсаційно-реальну, та що, вже ось пару місяців ношуся з нею, як дурний з ступою а навіть зачати ще не вспів. Чи вспію ж восени скінчити, і взагалі, чи буде з тої кози м’ясо?».
В презентації чітко прописано аналіз твору, та ще кілька цікавих фактів
Повість "Захар Беркут" має цікавий основний сюжет, у якому поєднуються дві сюжетні лінії: історична (напад монголо-татар) і особиста (кохання Максима й Мирослави).Сюжет доповнюють доволі вагомі позасюжетні елементи. Наприклад, у творі є приховане повторення епізоду повісті — йдеться про загибель війська загарбників у долині.
Письменникові вдалося створити дуже реальний світ, використавши захопливий сюжет у поєднанні з неперевершеними описами природи. Автор зумів показати внутрішній світ героїв, пояснити й умотивувати їхні вчинки за допомогою діалогів, монологів. І. Франко продемонстрував свою неабияку освіченість в історії й історичних деталях та подробицях, адже чітко змалював особливості життя Карпатської Русі в XIII столітті.
Сила народу — в його єдності, підтримці, повазі одне до одного
Возвеличення мужності, патріотизму, винахідливості, рішучості, вміння долати перешкоди, боротися з труднощами; засудження підступності, зради, жадності, жаги до збагачення за рахунок інших.
Розповідь про те, як волелюбний народ Руської землі боронив свою батьківщину від монголо-татарської навали.
Більшість персонажів – не історичні особи, а вигадані автором. Водночас при описі місцевості Франко дотримувався історичної достовірності. Село Тухля, про яке пише І. Франко, існує насправді. Воно розташоване недалеко від м. Стрия на Львівщині. Збереглися народні перекази про походження його назви.
Дочка Т.Вовка, добра і скромна, смілива, кохає Максима, рятівниця Тухлі.
Молодий гірняк, син З.Беркута, вольовий, розумний, кмітливий.
Ватажок тухольської громади, добрий, волелюбний, чесний, розсудливий, досвідчений, шанує традиції і богів, служить інтересам народу, закликає до єдності і згуртованості у боротьбі з ворогом, патріот.