Kategorier: Alle - психологія - доля - мораль - земля

af Інна Лехкодух 2 år siden

203

"Земля"

Повесть, написанная украинской писательницей Ольгой Кобилянской, посвящена жизни крестьян и их глубоким связям с землей. Основой для произведения послужили реальные события, что позволило автору создать яркие и индивидуализированные образы героев.

"Земля"

«Земля» — соціально-психологічна повість української письменниці Ольги Кобилянської про селянство. Поклавши в основу твору дійсні факти, письменниця створила глибоко індивідуалізовані образи селян, усім своїм єством пов'язаних із землею-годувальницею.

Твір перекладено французькою мовою.

Цікаві факти про повість

Цікаві факти про повість “Земля” О. Кобилянської:


Цікаві факти про зміст твору
Аудіокнига
Мотиви твору


Сюжет

У композиції «Землі» смислову функцію виконує епіграф, узятий із твору норвежця Юнаса Лі (поданий німецькою мовою), що увиразнює фатальність долі «дітей землі»: «Кругом нас знаходиться якась безодня, що її вирила доля, але тут, у наших серцях, вона найглибша». Таким чином наголошується, що хоч проблема власності на землю соціальна, авторка акцентує на морально-етичних проблемах, і для неї важливо пояснити причини того, що сталося, дослідити психологію кожного персонажа.

Таке ж змістове навантаження має епілог, у якому йдеться про те, що сталося з героями в майбутньому. У побудові повісті вагому роль відіграють образи-символи, лейтмотиви, підтекст, що свідчить про модерні засоби авторки у змалюванні картини буття героїв


Розв'язка

Розв’язка сюжету логічно випливає з кульмінаційної частини. Івоніка почав втрачати віру в те, що він є господарем землі. Він відчув її владу над собою, відчув себе її рабом. В останніх трьох розділах розповідається про те, що сталося через шість років. Івоніка підтримав Анну, що вийшла заміж за Петра (вони вирішили вчити свого малого сина, щоб відірвати його від землі). Отож події в основному розгортаються навколо двох братів і землі, що виступає у повісті як самостійний образ, як вершитель людської долі. Найбільшого напруження дія досягає в картині братовбивства.


Розвиток дії

Розвиток дії пов’язується з перебуванням Михайла у війську. Паралельно розвивається сюжетна лінія Сави – Рахіри, яка має великий вплив на юнака.

Кульмінація — убивство Михайла. Авторка застосовує детективний прийом: драма, що розігралася в лісі, у творі не показана. Головну увагу письменниця приділила зображенню реакції, яку викликала страшна подія в головних персонажів твору та в односельців. Батьки й Анна запідозрюють в убивстві Саву, проте однозначної відповіді, хто вбивця Михайла, немає. У цій частині повісті розвиток душевних переживань героїв досягає своєї кульмінації.


Зав'язка

Зав’язка сюжетної лінії завершується у третьому розділі, де Михайло й Анна зустрічаються в полі.


Головні герої

Герої «Земля»:


Образ Анни та Рахіри
Аналіз повісті
Презентація

Презентація містить інформацію про повість загалом,зокрема, характеристику головних героїв.

Теоретичні відомості

Проблематика

Письменниця порушує проблеми:

Аудіокнига "Земля"
Аналіз твору
Основні проблеми

Письменниця порушує проблеми:


Паспорт твору

Жанр «Земля»: соціально-психологічна повість.

Тема «Земля»: трагедія братовбивства, що сталася в селянській родині Федорчуків.

Ідея «Земля»: пошук причин братовбивства; «земля повинна бути для людини, а не людина для землі», віра в духовне розкріпачення людини, в перемогу світлих начал життя.

Композиція «Земля»: композиційно твір складається із тридцяти двох розділів. У першому розділі — експозиція і зав’язка сюжетної лінії.


Провідні мотиви

Провідні мотиви: біблійний мотив братовбивства (комплекс Каїна), першогріх і людина; фатум.



Ідея

Ідея: утвердження думки про землю як силу, що затуманює розум людини, перетворюючи її на істоту, схожу на тварину; про батьківство як важкий хрест; про злочин, а водночас і якісь менш значущі негативні вчинки як акти, що знаходять відплату в той чи той спосіб; про освіту як шлях подолання темної залежності від землі.

Тема

Тема “Земля” Кобилянська: зображення трагедії братовбивства, що сталася в селянській родині Федорчуків.


Історія написання

В основу повісті лягла подія, що сталася восени в 1894 році в селі Димці (тепер Глибоцький район, Чернівецької області), де син селянина убив свого старшого брата, щоб самому дістати в спадщину батькову землю. Прототипами героїв повісті стали члени родини Костянтина Жижияна — Михайло і Сава (у повісті — Федорчуки).

Екранізація повісті
Короткий зміст твору
Зображення книги