af oliver oliver 8 år siden
657
Mere som dette
Hollandi maastik on lage ja vaesevõitu, maastikumaalijad võtsid abiks valguse ja õhu, pilvede ja taeva peegeldused kanalite vees ning lõid väga lihtsaid, kuid kauneid pilte armastatud kodumaa loodusest. Merekaubandusest rikastunud Hollandis tekkis uue alana meremaal, karjamaa vaadetest arenes välja loomamaal, harrastati ka linnavaateid.
Tuntumaid hollandi maastikumaalijaid on Jacob van Ruisdael (1628/29-1682) kujundas omapärase ekspressiivse, veidi raskemeelse maalilaadi, see tähendab, et kunstniku subjektiivseid elamusi väljendab maastik.
Jacob van Ruisdael 1650 "Vaade Egmong aan Zeest"
Elumõnude näitamise ülesannet teenisid natüürmordid - hõbenõud, kristallpeekrid, läbi-paistavad klaasid või siis tumedal taustal erendavad lillekimbud, vaagnad küpse puuviljaga. Imehästi on hollandi natüürmortidel edasi antud erinevate esemete materjal.
Pieter Claesz 1630 "Vanitas"
Kõrgele tasemele tõusis Hollandis portreemaal. Soodustasid moes olnud suured grupipildid mitmesuguste ametkondade ja ühingute esindajatest. Inimesed on enamasti väärikates mustades rõivastes, mida täiendavad suured valged kraed ja kätised. Kujutatakse kõrgetes ülalt aheneva põhjaga torukübarates mehi, vahel ka tärgeldatud tanudes vähese iluga vanemapoolseid emandaid.
Kuulsaim tolleaegne portretist Frans Hals (1580-1666). Peamiselt maalis ta aga värvikamaid tüüpe: kõrtsikülastajaid, mustlasi, suurte pitskraede ja säärikutega ohvitsere, palgasõdureid jne. Halsi töödes on palju elurõõmu ja loomulikkust, eriti hästi õnnestusid tal naervad inimesed. Oma aja kohta ebatavaliselt lopsakas ja hoogne oli Halsi maalimisviis.
Frans Hals 1628 "Mustlase tüdruk
Frans Hals 1634 "Willem Heythuijsen"