Kategorier: Alle - rahvatervis - haigus - tervis - salutogenees

af Carol Kangur 7 år siden

473

Rahvatervis 2017

Ühiskonna tervise edendamine hõlmab haiguste ennetamist, eluea pikendamist ning vaimse ja füüsilise heaolu tugevdamist. Rahvatervise teadus keskendub organiseeritud jõupingutustele, et saavutada parem üldine tervislik seisund.

Rahvatervis 2017

RAHVATERVIS -Seletus: rahvastiku või rahvastikurühma füüsiline, vaimne ja sotsiaalne heaolu seisund. Rahvatervis on teadus, mis tegeleb haiguste ennetamisega, eluea pikendamisega (suremuse vähendamisega) ning vaimse ja füüsilise tervise edendamise ja tugevdamisega ühiskonna organiseeritud jõupingutuste kaudu.

TERVISEEDENDUS -Seletus: Protsess, mis võimaldab inimestel suurendada kontrolli oma tervise üle ning tugevdada seeläbi oma tervist. Üks tervise edendamise peamisi põhimõtteid on muuta keskkond selliseks, et tervislikud valikud oleksid lihtsasti kättesaadavad igale indiviidile. -Seos: Nii, nagu mõiste isegi ütleb, on tegu tervise edendamisega. Ka Eesti riigis on võetud ette rahva tervist edendavad missioonid, milleks on alkoholi liigtarvitamise ennetamine, HIV-i ennetamine, laste ja noorte tervise edendamine, narkomaania ennetamine, toitumisvalikute edendamine, tubakatarvitamise vähendamine ja palju muud. Laadsed projektid aitavad ennetada inimeste haigusi ja nendega toime tulla. Samuti on üks selliste tegevuste peamisi eesmärke ka rahvastiku suremuse vähendamine.

TERVISEMÕJURITE MUDELID -Seletus: Tervisemõjurite mudelid peegeldavad erinevaid tervise käsitlusi ning näitavad, et mõistet tervis ning seda mõjutavaid determinante võib mõista mitmeti ning ka seosed mõjutajate vahel tekivad inimesiti varieeruvalt. -Seos: Teadlased on üritanud parendada rahva tervist moodustades mudeleid, mida oleks kerge jälgida ning mõista- mis annaks hea ülevaate tervist mõjutavatest teguritest. Kuna teadlased on erinevad ning ka seosed komplekssed ja tekivad vahepeal teistmoodi, esineb ka mudelite seas mitmekesisust.

BARCLAY JA FLEMING'I TERVISEMÕJURITE MUDEL -Seletus: Tervisemõjurid on jagatud neljaks antud mudeli alusel: personaalsed (geneetika, rahvus, sugu jms.), majanduslikud (töö, sissetulek, haridus), kekskkondlikud (kodu- ja töökeskkond, füüsikaline keskkond) ja sotsiaalsed (personaalsed suhted, rahu ja turvalisus). -Seos: Kõik eelnimetatud tervist mõjutavad tegurid on omavahel seotud ja nende mõju indiviidi/rahva tervisele kompleksne.
TARLOV'I TERVISEMÕJURITE MUDEL -Selgitus: Tervisemõjurid on jaotatud nelja rühma: geenid ja bioloogia, tervishoid ehk meditsiiniabi, terviskäitumine, sotsiaalsed mõjurid. -Seos: Tarlov leiab, et just sotsiaalsed tervisemõjurid on mõjuvõimsaimad rahvastiku terviseolekule. Tarlov'i mudel väidab ka, et inimese käitumine ja tema eluviis on otseselt sotsiaalsete mõjurite tulemus. Enamik käitumise riskiteguritest tulenevad indiviidi ümritsevast keskkonnast- poliitilisest, sotsiaalsest ja majanduskeskkonnast ning nende osakaal võib olenevalt erinevatest sotsiaalsetest klassidest kõikuda 25% ja 60% vahel. Seega on antud mudeli alusel geneetiliste mõjurite ja tervishoiu kättesaadavuse osakaal minimaalne.
RYAN JA TRAVIS'E TERVISE DETERMINANTIDE MUDEL -Seletus: Mudel näitab tervisemõjurite (põhjused) ja terviseolukorra (tulemused) omavahelisi seoseid. Mida lähemal on riskitegurid veepinnale, seda kergem on nende mõju hinnata, näiteks ülekaal ja haigestumine või kõrgvererõhu mõju tervisele. -Seos: Ryan ja Travis'e mudel õpetab, et kui inimesed keskenduvad terviseedenduses ainult elanikkonna teadlikkuse tõstmisele, oskuste arendamisele ja teavitamisele, siis see pole efektiivne, sest viimased puudutavad vaid mõningaid tervise mõjutajaid ning need ei anna tahetud tulemusi. Tervist aga mõjutavad lisaks ka üksikisiku ja grupi kultuuritraditsioonid, riigi poliitiline süsteem, majandus, keskkond, psühhosotsiaalsed tegurid ning paljud muud tegurid.
DAHLGREN JA WHITEHEAD'I TERVISEMÕJURITE MUDEL -Seletus: Mudelis on välja toodud inimeste tervist mõjutavad üldised sotsiaal-majanduslikud, kultuuri ja keskkonna tingimused, sotsiaalsed ja ühiskonna mõjutajad, elu- ja töötingimused, individuaalse eluviisi ja bioloogilised mõjutajad. -Seos: Käesoleva mudeli alusel on kõige suuremaks mõjutajaks riik ja ühiskond- riigi poliitilised otsused määravad, kas inimestel on võrdsed õigused, võimalused enesearenguks ja kas riik toetab indiviidi heaolu. Rahvatervise edendamiseks mõjutatakse poliitikuid vastu võtma tervistedendavaid otsuseid: alkoholi ja sigarettide kellaajalised ja ealised piirangud.

RIIGI TASAND -Seletus: Rahvatervis on peale bioloogia seotud ka sotsiaalteadustega. Selle eripära seisnebki selles, et ühiskonda ja sotsiaaltegelasi on vaja teavitada ja veenda teatud ühiskondlike meetmete kordaviimise vajalikkuses. -Seos: Eestis on määratletud kindlad rahvatervise alased tegevused, milleks on epideemiate ennetamine ja kontrollimine, keskkonna ja tööohutuse tagamine, rahvatervisepoliitika arendamine, valmisolek katastroofideks ja kriisiolukordades tegutsemiseks, elanikkonna tervisliku seisundi jälgimine ja monitooring, rahvatervisealased uuringud uute lahenduste väljatöötamiseks. Eelloetletud tegevused aitavad ennetada haigusi ning parendada/ravida rahvastiku tervist. Riik on andnud endast kõik, et oma rahvast hoida ning säilitada selle vaimne, füüsiline ning sotsiaalne heaolu.

RAHVATERVISE ALASED TEGEVUSED -Seletus: tegevused saab liigitada kolmeks: 1)esmased ennetusstrateegiad (eesmärgiks on parendada ja kaitsta tervist ning ennetada haigusi), 2)teisesed ennetusstrateegiad (eesmärgiks on varajases staadiumis haigus avastada ja see ravida), 3)kolmandad ennetusstrateegiad (eesmärgiks on töövõimetuse vältimine ja teovõime taastamine, selleks vajalik efektiivne ja intensiivne meditsiiniline ravi, füsioteraapia või rehabilitatsioonisüsteem) -Seos: Rahva tervist edendavad tegevused/strateegiad keskenduvad enamjaolt rahva kui terviku heaolule. Aidatakse ja kutsutakse üles ka neid isikuid, kes nn. kohest abi võibolla ei vaja või ei otsi (naiste rinnavähi sõeluuring, naiste emakakaelavähi sõeluuring). Ennetusstrateegiad aitavad ennetada ja ära hoida haigusi/vaegusi ning toimida õigesti nende korral.

HAIGUS -Seletus: Ingliskeelsest sõnast tulenevalt (desaise) tähendab otsetõlkes ebamugavus- või haigustunnet. Olukord, mis põhjustab organismile kahju või valu. -Seos: Tänapäeval on laialdaselt levinud arusaam, et haigus peab olema määratav/tõendatud faktidega, analüüsidega või mõnel muul meditsiiniliselt tunnustatud moel. Laadne lähenemine on saanud palju negatiivset vastukaja ja kriitikat, sest see näeb tervist vaid haiguse puudumisena.

SALUTOGENEES -Seletus: Teisiti öeldes tervise areng on indiviidide ja rahvastikurühmade terviseseisundi jätkuva paranemise protsess. -Seos: Meditsiinisotsioloog Aaron Antonovsky tõdes, et inimene saab olla vähem ja rohkem terve. Salutogeneesi mudel, erinevalt haiguskesksest patogeneesist, on tervisekeskne ja vaatleb haiguse ja tervise suhet kui muutuvat suurust. Tervis ei ole kui stabiilne seisund, vaid inimorganism võib enda organiseeritud rütmist ka välja sattuda. Salutogeneetilise suhtumise eesmärgiks on organismi ressursside suurendamine võitlemaks nõrgestavate teguritega.
PATOGENEES -Seletus: haiguse areng/õpetus haiguse arengust. -Seos: Patogenees annab inimesele mõista, kuidas areneb ja miks areneb teatud haigus. Haiguse kulgu õppima tundes, saab rahvastik end ka selle eest paremini kaitsta ning seda ennetada. Näiteks õpetades inimestele difteeria patogeneesi on kannatajate arvu võimalik väga edukalt vähendada ning haigust ennast ka elimineerida teatud aladelt.

KONTSEPTISOON -Seletus: plaan/kava, mida järgida tervise määratlemisel/parendamisel. -Seos:Et rahvatervist parendada, on loodud eesmärgid ja reeglid tuleviku perspektiivis.

AKADEEMILINE KONTSEPTSIOON -Seletus: Indiviidi bioloogiliste, psühholoogiliste ja sotsiaalsete aspektide omavaheliste mõjude tulemus. -Seos: Indiviidi tervis tulenevalt teda ümbritsevast keskkonnast ja tema isiklikust füüsilisest korras- ja heaolekust.
MEDITSIINILINE KONTSEPTSIOON -Seletus: Tervis kui haiguse puudumine, kõrvale on jäetud inimese heaolu ja elukvaliteedi arvestamine. -Seos: Kui organismil puudub spetsiifiline haigus, mis mõjutab otseselt tema igapäevaelu ja tervist, loetakse ta meditsiinilise kontseptsiooni alusel terveks.
FUNKTSIONAALNE KONTSEPTSIOON -Seletus: Organismi võimekus/suutlikkus esindada ennast ühiskonnas ning täita oma rolli. -Seos: Tulenevalt iga ühiskonna erinevatele väärtushinnangutele on organismi normaalne funktsioneerimine ühiskonniti erinevalt loetav/määratav. Kui organism vastab ühiskonna seatud väärtushinnangutele, on ta ka sotsiaalselt funktsioneeriv ning terve.
STATISTILINE KONTSEPTSIOON -Seletus: Tervise määramine erinevate biomeditsiiniliste näitajate alusel. - Seos: Kui ettemääratud normidest esineb kõrvalekaldeid, arvestatakse inimene statistilises mõttes haigeks.

TERVISE DETERMINANDID -Seletus: Tervist mõjutavad tegurid. Erinevat sorti tegurid, mis mõjutavad indiviidi vaimset-, füüsilist- ja/või sotsiaalset heaolu. -Seos: Indiviidi heaolu võivad mõjutada mitmed tegurid. Ühed, mida saab indiviid ise muuta (nt. elustiil) või teised, mille muutmiseks ta võimeline ei ole (nt. pärilikud eeldused).

TAI (TERVISE ARENGU INSTITUUDI) DEFINITSIOON TERVISE DETERMINANTIDEST -Seletus: Tegurid, mis kutsuvad indiviidi, grupi või rahvastiku tervises esile muutusi kas siis paremas või halvemas suunas. -Seos: Tervislikku toitumist ja füüsilist aktiivsust saab pidada positiivseks teguriks, sest need edendavad ja parendavad tervist. Ka Tervise Arengu Instituut pooldab ja reklaamib laadset eluviisi. Vastupidiselt sellele on aga narkootikumide tarvitamine, ebatervislik toitumisviis ning vähene füüsilisus negatiivne tegur, sest indiviidi oodatav eluiga võib selle tagajärjel väheneda. Tervise Arengu Instituudi tegevusalasse kuuluvad veel HIV-i ennetamine, tervise edendamine erinevates kohtades (töökohas, paikkonnas jt), vähi ennetamine ja varajane avastamine, alkoholi liigtarvitamise ennetamine.
WHO (WORLD HEALTH ORGANISATION) KONTSEPTSIOON TERVISE DETERMINANTIDEST -Seletus: Tervise determinandid on personaalsed, sotsiaalsed, kultuurilised, majanduslikud ja keskkondlikud tegurid, mis mõjutavad indiviidi või terve rahvastiku tervisestaatust. -Seos: Inimese tervist mõjutavad pärilik informatsioon ehk geenid (20-30%), elukeskkond (20%), eluviis (40-50%) ja arstiabi ehk tervishoid (10%). Väga suur osa indiviidi tervist mõjutavatest teguritest on inimese enda mõjutusalas- peaaegu pool inimese tervisest ja heaolust on mõjutatav ning inimese vaba valik (eluviis).