von Edvami Saetre Vor 5 Jahren
460
Mehr dazu
Темперамент - головна властивість особистості. Його вважають найбільш стійкою характеристикою особистості людини, яка майже не змінюється впродовж життя і виявляється у всіх сферах життєдіяльності.
Стародавній опис темпераменту належить "батькові" медицини Гіппократу (бл. 460-377 pp. до н.е.). Саме він першим спробував з'ясувати, чим зумовлюються індивідуальні відмінності в поведінці людей. Він та його послідовник Гален (давньоримський лікар, бл. 130 - 200 pp. н.е.) дійшли висновку, що ці відмінності зумовлені різним співвідношенням основних видів рідин в організмі людини. Якщо переважає кров (лат. sanguis) - людина поводиться, як сангвінік, слиз (грецьк. phlegma) — флегматик, жовта жовч (грецьк. choie) — холерик, чорна жовч (грецьк. melana choie) - меланхолік. Оптимальне співвідношення цих рідин визначає здоров'я, тоді як непропорційне є джерелом різних захворювань.
І.П. Павлов, доводячи наявність певної закономірності у вияві індивідуальних відмінностей, висунув гіпотезу, що в основі їх є фундаментальні властивості нервових процесів - збудження та гальмування, їх врівноваженість і рухливість.
Ці якості нервових процесів утворюють певні системи, комбінації, які й зумовлюють тип нервової системи.
Екстраверти («екстра» - назовні) - це люди, у яких всі основні події лежать у зовнішньому світі, - в основному в царині міжлюдських відносин.
Екстраверт справляє враження надто товариської людини, у нього може бути величезна кількість знайомих, і при цьому всі такі знайомства можуть бути не надто глибокими і не надто надійними.
Енергетичними джерелами екстравертів, в першу чергу, є люди. Якщо немає можливості поділитися враженнями та почуттями, то настрій у них падає, - якщо хронічно відсутня можливість поділитися своїми переживаннями, людина може стати буркотливою. Дитина-екстраверт - задоволена, щаслива і може себе пристойно поводитися, коли у неї є можливість спілкуватися з іншими дітьми.
Потреба в людях - це не комплекс неповноцінності, вона існує не тому, що людина в себе не вірить і їй потрібні інші. Дитині-екстраверту, як і дорослому, часто потрібні люди, щоб відчувати себе живим.
Для екстраверта спілкування - це джерело енергії, акумуляторна батарея, яка повинна періодично підзаряджатися. Певний час він може не практикувати спілкування, а занурюватися в себе, але навіть занурений в діяльність або систему поглядів, що не вітає спілкування, екстраверт все одно знайде можливість себе застосувати, реалізувати своє прагнення до спілкування з іншими людьми.
Перекривати ці канали безглуздо і жорстоко. Наприклад, батьки можуть бути пристрасними противниками дитячих закладів, не бажати віддавати дитину в садок, школу. Саме по собі це бажання не добре і не погане. Але цей вибір не всім дітям підходить. Дитина-екстраверт, поки ви її в садочок не відведете, вам «винесе мозок». Тому що все спілкування, яке йому необхідне, він буде вибивати, витягувати з вас.
Наступне джерело екстраверта - чудове, але не всі дорослі це усвідомлюють. Це - похвала, бажано словесно виражена або відчутна - начебто медалі. Екстраверт каже: «Я посуд помив». Правильна реакція не «угу», а медаль. Інтроверту теж потрібна похвала, але якщо ви будете хвалити його так, як екстраверта, то у нього виникне відчуття, що ви потішаєтеся над ним. Похвала і коментарі повинні бути доречними і тонкими.
Дорослих екстравертів, що вже все розуміють, дуже надихає похвала, у них від неї сили додається. Похвала для екстраверта - зворотний зв’язок, позитивне підживлення.
Третє джерело енергії екстраверта - сприяння в розмірковуванні шляхом розмови. Екстраверти думають, коли розмовляють. Якщо їм щось заважає обговорити, - їм складно додумати. Щоб щось вирішити, з ними потрібно обов’язково поговорити. Екстраверти не базікають, це просто роздуми вголос.
Інтроверт – це людина, зосереджена на своєму внутрішньому світі.
Для інтровертів характерне:
Стриманих інтровертів в іншому випадку краще описати як "поміркованих". Вони працюють повільніше, і часто виконують більше тривалих дій. Вони довго збираються, і не будуть вистрибувати з ліжка, щоб привітати світ, вважаючи за краще не поспішати і рухатися власними темпами.
Тривожні інтроверти, як правило, це ті, кого називають "сором'язливими", оскільки їх інтроверсія виникає внаслідок почуття незручності у натовпі або разом з великими групами людей через відсутність впевненості у своїх соціальних навичках. Тривожні інтроверти, дуже дотошно роздумують про те, що могло б або мало б статися, якщо б вони брали участь у дійстві, наскільки все може чи могло б обернутися погано...
Мислячі інтроверти - це люди, які не поділяють соціальних уподобань, які обирають соціальні інтроверти; їх інтроверсія насправді не має нічого спільного з групами людей взагалі. Мислячі інтроверти є високоосвічені, інтроспективні та вдумдливі. Вони проводять багато часу у своєму внутрішньому світі. Один із способів описати це "загублені у своєму власному фантастичному світі", але не в невротичному відношенні.
Соціальні інтроверти - це найближчі до загальноприйнятої думки про інтровертів: це люди, котрі віддають перевагу невеликим групам у великих натовпах або віддають перевагу самотності над спілкуванням у групах взагалі. Важливо відрізняти це від сором'язливості, проте: соціальні інтроверти не відчувають занепокоєння щодо свого вибору. Вони просто взагалі віддають перевагу маленьким групам друзів або самотність, ніж великим, гучним натовпам.
Сангвінік - людина із сильною, зрівноваженою, жвавою нервовою системою. Він має високу швидкість реакції, його вчинки обмірковані. Завдяки життєрадісності сангвініку властива висока опірність труднощам життя. Він любить жарт, часто стає організатором, душею компанії. Жвавість нервової системи обумовлює мінливість його почуттів, прихильностей, інтересів, поглядів, високу пристосовуваність до змін умов життя. Це товариська людина, що легко вступає в контакт із новими людьми, і тому в неї широке коло знайомств, хоча вона і не відрізняється сталістю в спілкуванні і прихильностях. Сангвінік - продуктивний діяч, але лише тоді, коли в нього є цікава йому справа, тобто при постійному збудженні. У протилежному випадку він стає нудним, млявим, відволікається. Сангвінік легко переключається з однієї справи на іншу. У стресовій ситуації діє активно, зберігає самовладання. Сангвініки найпродуктивніші в роботі, яка потребує швидкої реакції і водночас зрівноваженості.
Флегматик - людина із сильною, зрівноваженою, але інертною нервовою системою. Внаслідок цього на зовнішні впливи реагує повільно, неговіркий. Емоційно зрівноважений, його важко розсердити, розвеселити. Настрій стабільний, рівний. Навіть при серйозних неприємностях флегматик залишається зовні спокійним. Флегматик має високу працездатність, добре опирається сильним і тривалим подразникам, але не здатний швидко реагувати в несподіваних важких ситуаціях. Він воліє закінчити одну справу і тільки потім братися за інше. Флегматик є стратегом, і тому він постійно звіряє свої дії з перспективою. Флегматик не любить змінювати звички, розпорядок життя, роботу і друзів. Він важко і повільно пристосовується до нових умов; нерідко довго коливається, приймаючи рішення, але, на відміну від меланхоліка, обходиться без сторонньої допомоги. Флегматикам підходить робота, яка вимагає методичності, тривалої працездатності й холоднокровності.
Холерик - це людина, нервова система якої визначається перевагою збудження над гальмуванням. Через це вона дуже швидко реагує на зовнішній вплив, причому часто нерозважно. Холерик нетерплячий, і коли захоплюється, то його важко зупинити. Чекання здатне вивести його із себе. Він виявляє поривчастість, різкість рухів і неприборканість. Сила нервової системи дозволяє холерику в критичні моменти працювати довго і невпинно. У цей час його здатність до концентрації сил є дуже високою. Однак незрівноваженість нервових процесів холерика визначає циклічність у зміні його активності і бадьорості. Чергування позитивних циклів підйому настрою й енергійності з негативними циклами спаду, депресії обумовлюють нерівність поведінки і самопочуття, підвищену схильність до невротичних зривів і конфліктів. Взагалі мінливість - характерна риса холерика, і тому завбачити, як поведеться холерик у новій обстановці, дуже важко. Для холериків характерна циклічність у роботі.
Меланхолік - людина з слабкою нервовою системою, яка має підвищену чутливість навіть до слабких подразників, а сильний подразник може викликати в неї зрив, розгубленість. Саме тому в стресових ситуаціях (іспит, змагання, небезпека) результати діяльності меланхоліка можуть погіршуватися в порівнянні зі спокійною звичною обстановкою. Його підвищена чутливість приводить до швидкого стомлення й падіння працездатності, а для відновлення сил йому потрібний досить тривалий відпочинок. Навіть незначний привід може викликати в нього образу, сльози. Він часто буває подавленим, невпевненим у собі, тривожним; у нього можуть виникнути невротичні розлади. У звичних обставинах меланхолік може бути контактним, успішно виконувати доручену справу, але він замкнений при зустрічі з новими людьми, нерішучий у нових ситуаціях. Володіючи високою чутливістю нервової системи, меланхоліки нерідко мають яскраво виражені художні й інтелектуальні здібності.