Kategorien: Alle

von Катерина Н vor 12 Tagen

14

Типологія виборчих систем

Типологія виборчих систем включає три головні категорії: пропорційна, мажоритарна і змішана. Пропорційна система розподіляє депутатські мандати між партіями відповідно до кількості голосів, отриманих у виборчому окрузі.

Типологія виборчих систем

Головною ознакою, яка відрізняє одну систему вибору від іншої, є порядок визначення результатів вибору. Якщо взяти дану ознаку за критерієм класифікації виборчих систем, то можна виділити такі основні типи: мажоритарну, пропорційну та змішану.

Виборча система — сукупність правил і законів, що забезпечують певний тип організації влади, участі суспільства у формуванні державних представницьких, законодавчих, судових і виконавчих органів.

Типологія виборчих систем

Змішана виборча система

Змішана виборча система передбачає поєднання у собі елементів мажоритарної та пропорційної систем.
Одним із найпоширеніших варіантів змішаної системи є рівне комбінування, що передбачає обрання половини депутатів мажоритарним шляхом, а іншої — пропорційним.

Пропорційна

депутатські мандати розподіляються між партіями пропорційно кількості голосів виборців, зібраних кожною з них у межах виборчого округу.
Розрізняють наступні види пропорційної системи:

з напівжорсткими списками.

коли мандат обов’язково одержує кандидат, який очолює партійний список, а розподіл інших мандатів, що їх одержала партія, здійснюється залежно від кількості голосів, які одержав кандидат

Ця система практикується в Італії, Австрії, Швейцарії

з преференціями;

виборець не просто голосує за списки партії, що обирає, а й робить помітку навпроти номеру того кандидата в кандидатському списку від партії, якому він віддає свій голос.

Система преференцій практикується у Фінляндії, Бельгії, Нідерландах.

з жорсткими списками;

виборець безпосередньо голосує за список партії, що він обирає. У виборчому бюлетені вказуються тільки назви, емблеми партій, іноді певна кількість перших кандидатів у партійних списках.

Система жорстких списків практикується в Іспанії, Португалії, Ізраїлі, Росії, Україні.

Мажоритарна

В цій основі виборчої системи лежить принцип більшості, який означає те, що перемагає той кандидат, який набирає найбільше голосів.
Мажоритарна виборча система існує в трьох різновидах, це залежить від того, якої більшості для обрання депутатів вимагає закон:

система кваліфікованої більшості – обраним вважається кандидат або список кандидатів, який отримав певну, кваліфіковану більшість голосів виборців. Кваліфікована більшість встановлюється законодавством і, як правило, перевищує абсолютну більшість.

відносної більшості – обраним вважається кандидат, який отримав найбільшу кількість голосів виборців.

абсолютної більшості – для обрання кандидата вимагає зібрати більше половини голосів виборців, тобто діє формула 50 % + 1 голос.

Підтема

Subtopic