Kategorien: Alle

von Kármen Pakot Vor 2 Jahren

113

Az egyéni vállakozó

Az egyéni vállalkozó olyan természetes személy, aki üzletszerű gazdasági tevékenységet folytat, saját kockázatvállalás mellett. Az egyéni vállalkozói tevékenység megkezdéséhez be kell jelenteni a tevékenységet, és meg kell felelni bizonyos jogi feltételeknek.

Az egyéni vállakozó

Az egyéni vállakozó

Az egyéni vállalkozói tevékenység szünetelése

legalább egy hónapig és legfeljebb három évig szüneteltetheti köteles azt a bejelentési vagy változásbejelentési űrlapon a nyilvántartást vezető szervnél bejelenteni, (később pedig bejelentéssel folytathatja) A szünetelés bejelentését követően, annak tartama alatt az egyéni vállalkozó egyéni vállalkozói tevékenységet nem végezhet, egyéni vállalkozói tevékenységhez kötődő új jogosultságot nem szerezhet, új kötelezettséget nem vállalhat, a szünetelésig keletkezett és azt követően esedékessé váló fizetési kötelezettségeit a szünetelés ideje alatt is köteles teljesíteni.

Ki nem lehet egyéni vállalkozó?

Nem lehet egyéni vállalkozó: -kiskorú személy, valamint aki cselekvőképességet érintő gondnokság alatt áll, -aki egyéni cég tagja vagy gazdasági társaság korlátlanul felelős tagja, -akit jogerősen végrehajtandó szabadságvesztésre ítéltek bizonyos bűncselekmények miatt, addig, amíg az elítéléséhez fűződő hátrányos jogkövetkezmények alól nem mentesül -akit szándékos bűncselekmény miatt jogerősen egy évet meghaladó, végrehajtandó szabadságvesztére ítéltek, amíg az elítéléséhez fűződő hátrányos jogkövetkezmények alól nem mentesül.

Ki lehet egyéni vállalkozó?

*Az EGT-tagállamok körébe tartozik az Európai Unió valamennyi tagállama, továbbá Izland, Lichtenstein, Norvégia, Svájc.
Egyéni vállalkozó lehet többek között: -a magyar állampolgár, -az Európai Unió tagállamának vagy az Európai Gazdasági Térség (EGT)* más tagállamának állampolgára.

Az egyéni vállalkozói tevékenységre való jogosultság megszűnése

-Bejelentéssel -Egyéni céget vagy e törvény szerint kft-t alapított E.v. halálával -Jogerős gondnokság alá helyező határozattal -Ha az adóhatóság törölte az egyéni vállalkozó adószámát -Kizáró ok bekövetkezése esetén -Ha nem jelentette be az egyéni vállalkozói tevékenység folytatását vagy megszüntetését, a szünetelés kezdőnapját követő három év elteltét követő napon.

Az egyéni vállalkozói tevékenység

-Az egyéni vállalkozó egyéni vállalkozói tevékenységéből eredő kötelezettségeiért teljes vagyonával felel. – korlátlan felelősség -Több tevékenységet folytathat, tevékenységét több telephelyen, fióktelepen végezheti. -Ha a tevékenység gyakorlását jogszabály hatósági engedélyhez köti, az csak az engedély birtokában kezdhető meg, illetve végezhető. -Az egyéni vállalkozó köteles személyesen közreműködni a tevékenység folytatásában, azzal, hogy közreműködőként alkalmazottat foglalkoztathat. -Képesítéshez kötött tevékenységet az egyéni vállalkozó csak akkor folytathat, ha maga vagy az adott tevékenység folytatásában személyesen közreműködő, általa határozatlan időre foglalkoztatott személyek között van olyan, aki az előírt képesítéssel rendelkezik. A képesítési követelményeknek a tevékenység folytatása során folyamatosan meg kell felelni. ----Ha az egyéni vállalkozónak több telephelye (fióktelepe) van, a képesítési követelményekre vonatkozó előírásokat valamennyi telephelyen (fióktelepen) érvényesíteni kell. az „egyéni vállalkozó” megjelölést (vagy annak e.v. rövidítését) és nyilvántartási számát neve (aláírása) mellett minden esetben köteles feltüntetni. Az egyéni vállalkozó székhelye, telephelye és fióktelepe olyan ingatlan lehet, amely az egyéni vállalkozó tulajdonát képezi, vagy amelynek használatára az egyéni vállalkozó egyébként jogosult. Halál esetén özvegy, örökös folytathatja – 90 napon belül bejelenteni Gondnokság alá helyezés esetén törvényes képviselő folytathatja az e.v. nevében és javára

Az egyéni vállalkozói tevékenység bejelentése

Az egyéni vállalkozói tevékenység megkezdését -a Webes Ügysegéden erre a célra rendszeresített űrlapon (elektronikus bejelentés) vagy -személyesen, a NAV bármelyik ügyfélszolgálatán lehet bejelenteni. -Postai, papíralapú, illetve telefonos ügyintézésre nincs lehetőség. -A tevékenység megkezdésének bejelentése díj- és illetékmentes, azaz ingyenes. -Az egyéni vállalkozói tevékenység a nyilvántartásba vétel napján kezdhető meg.a NAV haladéktalanul megállapítja az egyéni vállalkozó adószámát és beszerzi az egyéni vállalkozó statisztikai számjelét. -A NAV az egyéni vállalkozók nyilvántartásába bejelentett adatokról a vállalkozó székhelye szerint illetékes gazdasági kamarát is értesíti. -Ettől függetlenül a bejegyzési kérelmet a kamarai nyilvántartásba a vállalkozónak külön kamarai űrlapon kell benyújtania az illetékes területi gazdasági kamarához 5 munkanapon belül.

Az egyéni vállalkozó fogalma és az üzletszerű gazdasági tevékenysége

Üzletszerű gazdasági tevékenység az, amelyet: -rendszeresen, -nyereség- és vagyonszerzés céljából, -saját gazdasági kockázatvállalás mellett folytatunk.
Magyarország területén természetes személy üzletszerű gazdasági tevékenységet egyéni vállalkozóként végezhet.