Kategorien: Alle - dizajn

von Marta Šarić Vor 3 Jahren

192

Model Morrison, Ross i Kemp

Model Morrison-Ross-Kemp představuje systematický přístup k navrhování efektivních výukových programů, který se zaměřuje na identifikaci a řešení vzdělávacích problémů. Tento model, původně vyvinutý Jerroldem Kempem a později adaptovaný Garym Morrisonem a Stevenem Rossem, klade důraz na použití existujících materiálů a nízkou náročnost na zdroje a technologii.

Model Morrison, Ross i Kemp

Model Morrison, Ross i Kemp

PREGLED MODELA

9 ključnih koraka: 1. Identificiranje problema s dizajnom nastave i određivanje relevantnih ciljeva - Model to definira kao „potrebu klijenta ili problem izvedbe koji klijent želi riješiti“. Dizajner surađuje s ključnim dionicima kako bi utvrdio ciljeve projekta koji će dovesti do rješenja problema 2. Ispitivanje karakteristika učenika -Autori modela daju primjere kao što su „razina čitanja učenika, opće pozadinsko znanje, pretpostavke ili radno iskustvo“. Publika i kontekst u kojem rade / uče određuju koji se tip informacija prikuplja. 3. Identificiranje sadržaja predmeta i analiza komponenata zadatka koje su povezane s nastavnim ciljevima - Autori metode smatraju da je ovo možda najvažniji korak. Tu će dizajner "odrediti koje znanje i postupke trebate uključiti u uputu kako bi učenik savladao ciljeve". Također dodaju da je ovo često faza u kojoj će dizajner nastave raditi sa stručnjakom za predmet. 4. Navodeći ciljeve nastave za učenike - „Učenik će znati organizaciju školske knjižnice“. Ciljevi moraju biti uočljivi i mjerljivi. 5. Nizanje sadržaja unutar svake jedinice za održavanje logičnog učenja -Ovisno o temi, može postojati više načina za podjednako slijediti sadržaj. Ponekad će sam zadatak imati očit slijed; drugi puta to ovisi o nahođenju dizajnera. 6. Dizajniranje strategija podučavanja za svakog učenika koji će svladati ciljeve - „Dobro osmišljena strategija podučavanja potiče ili motivira učenika da aktivno uspostavlja ... veze između onoga što već zna i novih informacija“. U ovom modelu, umjesto da upute predstavljaju sadržaj za učenike, učenici moraju sami predstavljati sadržaj. To se temelji na konceptu koji se naziva generativno učenje 7. Planiranje izvođenja nastave - Autori modela definiraju poruku kao „obrazac riječi i slika koje stvaramo kako bismo komunicirali s našim učenicima“. Ovaj korak uključuje "prevođenje plana dizajna nastave u nastavnu jedinicu". 8. Razvoj instrumenata za vrednovanje - U ovom se trenutku dizajner usredotočuje na ono što će uputu učiniti privlačnom za učenika. Autori modela podsjećaju dizajnera da ostane fokusiran u ovoj fazi i preporučuju pregled ciljeva i osiguravanje da "svaka strategija podržava sadržaj i izvedbu specificirane za cilj" 9. Odabir resursa za podršku aktivnostima učenja -Instrumenti za ocjenjivanje ono su što dizajner stvara kako bi procijenio učenike i utvrdio jesu li i u kojem su stupnju svladali gradivo. „Neki se ciljevi lako procjenjuju poznatim metodama kao što su ispitni zadaci s višestrukim izborom, dok drugi ciljevi zahtijevaju složenije pristupe, poput portfelja koji je zbirka uzornih radnih proizvoda tijekom određenog vremenskog razdoblja“
Uključuju ga u klasu ID modela sa sljedećim općim karakteristikama: tipični izlaz jednog ili nekoliko sati poduke; niski resursi posvećeni razvoju; individualni napor, za razliku od timskog; niska ID vještina / iskustvo; naglasak na odabiru postojećih materijala, a ne na razvoju izvornih materijala; niska prednja analiza ili procjena potreba; niska tehnološka složenost medija za isporuku; niska do srednja proba i revizija; i nema distribucije ili širenja.
Model kao model usmjeren prema učionici.

KLJUČNE OSOBE

Ostali suradnici modela su Gary R. Morrison sa Sveučilišta Old Dominion; Steven M. Ross sa Sveučilišta Johns Hopkins; a u novije vrijeme i Howard K. Kalman s Sveučilišta Ithaca
Kemp je bio glavni kemičar na Sveučilištu Florida prije nego što je služio vojsku tijekom Drugog svjetskog rata. Kempa je zanimalo poučavanje i vidio je vrijednost u korištenju filma za podučavanje.
Primarna osoba koja stoji iza MRK modela je Jerrold Kemp.

https://sites.google.com/site/themorrisonrosskempmodel/

POVIJEST

U trećem izdanju knjige, Dizajniranje učinkovitih uputa, Morrison je postao vodeći autor, ali važan kontinuirani utjecaj Kempa ostaje očit.
Objavili su svoju knjigu Dizajniranje učinkovitih uputa 1994. godine, u kojoj su izložene sve glavne komponente njihovog modela.
Kasnije su ga prilagodili Kemp, Gary Morrison i Steven Ross.
Ovaj model izvorno je stvorio Jerrold Kemp i bio je jednostavno poznat kao Kemp model.