Kategorien: Alle - technológie

von maria artnerova Vor 15 Jahren

1045

Projekt A - Mária Artnerová

Znalostný manažment v meniacom sa svete sa zameriava na zapojenie zamestnancov do procesu riadenia znalostí, pričom kladie dôraz na ich získavanie a na význam technológií. Transformácia organizácie od znalostnej k inovatívnej vyžaduje prioritizáciu zamestnancov a technológií, čo vedie k efektívnejšiemu fungovaniu.

Projekt A - Mária Artnerová

Znalostný manažment

Bariéry implementácie znalostného manažmentu

MESÁROŠ, P. a TOMA, R.: Problémy implementácie manažmentu znalostí do praxe, 2008

http://casopisy.euke.sk/mtp/clanky/3-4-2008/4.mesaros-toma.pdf

Text popisuje zavádzanie manažmentu znalostí do praxe a taktiež sa sústreďuje na bariéry, ktoré bránia zavedeniu manažmentu znalostí. Autori v článku opisujú, že jedným z hlavných problémov pri zavádzaní manažmentu znalostí je podniková kultúra a samotný ľudia. Je potrebné, aby ľudia brali znalostný manažment ako pozitívum a boli schopný odovzdávať svoje znalosti ostatným.

Znalostná kultúra

MESÁROŠ, P.: Znalostná kultúra v podniku – predpoklad implementácie manažmentu znalostí, 2005

http://casopisy.euke.sk/mtp/clanky/3-2005/mesaros.pdf

Článok hovorí o tom, že pre efektívne fungovanie organizácie a jej postupný rozvoj je potrebné zabezpečovať vzájomnú výmenu informácii. Ďalej autor tohto článku hovorí o tom, že podniková kultúra je hlavným faktorom, ktorý vplýva na implementáciu znalostného manažmentu v podniku. Je potrebné prispôsobovať podnikovú kultúru tak, aby bolo možné zavádzať znalostný manažment. Je to hlavne z toho dôvodu, že súčasťou znalostného manažmentu sú informácie a znalosti, ktoré tvoria konkurenčnú výhodu a tým si spoločnosť zabezpečí úspešné fungovanie v znalostnej spoločnosti.

Znalostný manažment a konkurencieschopnosť

KALINA, P. a KLINEC I.: Využívanie znalostného manažmentu k zvyšovaniu

konkurencieschopnosti firiem v globálnom turbulentnom prostredí, Bratislava, 2007

http://www.fondstodola.sk/znalostna_spolocnost.htm

V texte sú opísané pojmy ako znalostná spoločnosť a informačná spoločnosť. Autori tvrdia, že základom znalostnej a informačnej spoločnosti je informácia a znalosť. Ďalej autori uvádzajú, že informácie a znalosti tvoria hlavný zdroj rozvoja ekonomiky a spoločnosti a taktiež majú veľký vplyv na vytváranie nových ekonomických a spoločenských štruktúr. Hlavný faktor, ktorý podnecuje túto zmenu je rozvoj nových technológií.

Znalostný manažment v meniacom sa svete

ORAVEC, V.: Znalostný manažment v meniacom sa svete, 2008

http://www.efocus.sk/images/archiv/file_1130_0.pdf

Autor textu kladie dôraz na zapájanie zamestnancov do procesu riadenia znalostí. V texte opisuje, že zamestnanci by sa mali v procese riadenia znalostí zamerať hlavne na ich získavanie. Ďalej sa v texte hovorí o tom, že pri transformácii organizácie zo znalostnej na inovatívnu je nutné klásť dôraz najmä na zamestnancov a technológie. Zameranie sa na tieto dva faktory je kľúčom k efektívnejšiemu fungovaniu organizácie.

Aplikovanie znalostného manažmentu v automobilkách

JAMNICKÝ, P.: Aplikovanie znalostného manažmentu v automobilkách, Bratislava, 2007

http://www.sjf.tuke.sk/transferinovacii/pages/archiv/transfer/10-2007/pdf/175-178.pdf

Článok opisuje aplikáciu znalostného manažmentu v automobilkách. Začiatok článku hovorí o vplyve globalizácie na efektívnejšie využívanie podnikových zdrojov a o využívaní znalostného manažmentu pri riadení firmy. Autor v článku ďalej vysvetľuje úzke prepojenie znalostného manažmentu a konkurencieschopnosti firmy. V závere textu je opísaná aplikácia znalostného manažmentu pri riadení zmien v automobilových spoločnostiach.

Umelá inteligencia

KURIC, I.: Umelá inteligencia a expertné systémy, Žilinská univerzita – Strojnícka fakulta, Žilina

http://fstroj.utc.sk/journal/sk/48/48.htm

Autor textu vysvetľuje pojem umelá inteligencia a taktiež opisuje dva protichodné názory. Niektorí ľudia tvrdia, že v blízkej budúcnosti bude možné nahradiť človeka strojom a iní sa zase domnievajú, že to nikdy nebude možné. Ďalej autor vysvetľuje pojem expertné systémy a tvrdí, že je to najrozšírenejšia oblasť umelej inteligencie. V závere textu autor hovorí o širokej škále aplikovateľnosti expertných systémov. Expertné systémy je možné aplikovať napríklad v medicíne, geológii, chémii a dokonca je možné využívať expertné systémy aj na vojenské účely.

UI a expertné systémy

RAKOVSKÁ, E.: Umelá inteligencia a expertné systémy, Bratislava, 2006

www.fhi.szm.sk/ui/prednasky1-x.doc

Daný text sa zaoberá pojmami umelá inteligencia a expertné systémy. Začiatok textu vysvetľuje pojmy ako napríklad inteligencia, umelá inteligencia a inteligent. Ďalej text pojednáva o expertných systémoch, ako je možné ich vytvárať a využívať. V texte je potom porovnaná história expertných systémov a umelej inteligencie. V závere textu je vysvetlený pojem stavového priestoru a následne opísané heuristické stratégie prehľadávania stavového priestoru.

Expertné systémy

KOČIŠ, L.: Expertné systémy, Bratislava, 2007

http://www2.fiit.stuba.sk/~kapustik/ZS/Clanky0607/kocis/index.html

Autor textu vysvetľuje, že expertné systémy sú počítačové systémy, ktoré riešia problém na základe určitých tvrdení alebo znalostí. Tieto tvrdenia alebo znalosti sú získané od expertov. Ďalej text stručne opisuje históriu, štruktúru, výhody a nevýhody expertných systémov. V závere textu sú opísané pravidlové, nepravidlové a hybridné expertné systémy a ich výhody a nevýhody pri zavádzaní.

Znalostný manažment a distribuoavé projekty

BELLUŠ, J.: Manažment znalostí v distribuovaných projektoch, Bratislava, 2005,

http://www2.fiit.stuba.sk/~bielik/courses/msi-slov/kniha/2005/group3/essay/10.pdf

Daný zdroj popisuje akú úlohu zohráva manažment znalostí v manažmente softvérových projektov v distribuovanom prostredí. Ďalej tento zdroj opisuje dve základné stratégie manažmentu znalostí, ktoré sú následne vyhodnotené na základe typu znalostí, ktorý bol využitý. Posledná časť zdroja pojednáva o hybridnom modely. Hybridný model má oproti dvom základným stratégiám manažmentu znalostí určité výhody, ale nie je možné aplikovať ho v každej organizácii, keďže jednotlivé organizácie sa navzájom líšia.

Znalostný manažment a globalizácia

BIELIKOVÁ, A.: Rapid knowledge transfer – cesta úspešného podniku v procese globalizácie, 2008

http://www.logistickymonitor.sk/en/images/prispevky/cesta-uspesneho-podniku.pdf

Autorka textu poukazuje na to aký vplyv má rýchle vymieňanie informácii na celkovú produktivitu a kvalitu práce zamestnancov. V texte spomína, že rýchla výmena informácii a efektívna komunikácia medzi zamestnancami by sa mali stať jednou z priorít spoločnosti a tým by sa lepšie odhalili a následne riadili tacitné znalosti, ktoré sú taktiež nazývané ako najlepšie skúsenosti. Všetky tieto faktory utvárajú udržateľnú konkurenčnú výhodu spoločnosti.

Implementácia znalostného manažmentu

SABADKA, D.: Implementácia manažmentu znalostí v podniku, Košice, 2006

http://www.sjf.tuke.sk/transferinovacii/pages/archiv/transfer/9-2006/pdf/176-177.pdf

Autor sa v texte tohto článku zameriava na popísanie jednotlivých krokov, ktoré je potrebné uskutočniť pri zavádzaní znalostného manažmentu v spoločnosti. Ďalej text hovorí o tom, že znalostný manažment je systematický proces, ktorý zahŕňa hľadanie, vyberanie, organizovanie a prezentovanie informácii. V závere článku autor poukazuje na prínosy zavedenia systému znalostí, ktoré sa prejavujú v procesných ale aj organizačných oblastiach podniku.

ZÁVARSKÁ, Z.: Implementácia znalostného manažmentu do podnikovej praxe, 2005

http://casopisy.euke.sk/mtp/clanky/2-2005/zavarska.pdf

Začiatok článku sa venuje základnej charakteristike znalostného manažmentu a jeho postaveniu na Slovensku. Autorka tvrdí, že na Slovensku nie je venovaná dostatočná pozornosť informáciám, čo tvorí prekážku pre rozvoj konkurencieschopnosti slovenských podnikov. Ďalej sa autorka tohto článku venuje jednotlivým fázam implementácie znalostného manažmentu do podnikových štruktúr. V závere textu sa hovorí, že hlavnou bariérou implementácie znalostného manažmentu nie sú technológie, ale ľudský faktor.

Znalostný manažment a spoločnosť

MORSZTYN, R.: Znalostný manžment (Jeho pozícia v spoločnosti). 2008

http://vsm.raduz.org/data/MG201/RaduzMorsztyn_seminarka_MG201s_KM.pdf

Text pojednáva o znalostnom manažmente a jeho postavení v dnešnej spoločnosti. V texte sú opísané jednotlivé definície znalostného manažmentu a jeho aplikácia do štruktúr spoločnosti. Autor tohto textu ďalej uvádza, že existujú aj odporcovia znalostného manažmentu. Odporcovia znalostného manažmentu tvrdia, že znalostný manažment si často krát zamieňa informácie so znalosťami. V závere textu je opísaná interpretácia znalostného manažmentu.

KOKAVCOVÁ, D.: Znalostný manažment a jeho miesto v súčasnej etape rozvoja spoločnosti postavenej na vedomostiach, 2006

http://www.snk.sk/swift_data/source/casopis_kniznica/2006/jun_jul/03.pdf

Hlavnou témou daného článku je rozvoj manažmentu znalostí v dnešnej spoločnosti. Autorka v texte poukazuje na to, že v konečnom dôsledku tvoria konkurenčnú výhodu podniku ľudia, teda jej zamestnanci, ktorí disponujú určitými znalosťami. Autorka ďalej v texte hovorí o podstate a význame znalostného manažmentu pre jednotlivé organizácie a v závere textu je opisuje aké šance má na prežitie znalostný manažment.

Znalostný manažment - prínosy

ŠUJANOVÁ, J.: Znalostný manažment, Trnava, 2008

http://www.sapclub.sk/docs/SKR%202007_2008/LS%202007_2008/IM/P6/Znalostny%20manazment%20(KM%20).pdf

Text sa zameriava na vysvetlenie pojmu znalostný manažment a taktiež poukazuje na jeho prínosy. Začiatok textu popisuje postupný vývoj informačných technológii a zlepšenie dostupnosti odborných informácii. Tým, že prístup k informáciám má v dnešnej dobe skoro každý, je potrebné zamerať sa cez znalostný manažment na znalosti, ktoré majú jednotlivci. V závere textu sú opísane prínosy znalostného manažmentu na základe štúdii realizovaných spoločnosťami OECD, KPMG a iné.