Categorías: Todo - республіка - транспорт - сша

por Anastasia Sansick hace 6 años

460

Сполучені Штати Америки

Сполучені Штати Америки є конституційною федеративною республікою, що складається з 50 штатів, включаючи Аляску, Гаваї та 48 штатів на континентальній частині між Канадою і Мексикою.

Сполучені Штати Америки

Сполучені Штати Америки

Сполу́чені Шта́ти Аме́рики, також США, Сполу́чені Шта́ти, Шта́ти, Аме́рика (англ. United States of America, USA, U.S., the USA, the States, America) — конституційна федеративна республіка в Північній Америці, що складається з 50 штатів: Аляски, Гаваїв, 48 штатів на території між Атлантичним і Тихим океанами і між Канадою і Мексикою та федерального (столичного) округу Колумбія. Окрім того, США належать частина Віргінських островів (Американські Віргінські Острови) та Пуерто-Рико у Вест-Індії, Східне Самоа, Гуам, Північні Маріанські Острови та інші острови в Океанії. Столиця — місто Вашингтон.

Національні свята

В США святкують понад п'ять десятків знаменних дат історичного і релігійного характеру, але вони не є загальнонаціональними, оскільки відзначаються не в усіх штатах. Серед загальнонаціональних (федеральних) американських свят такі


Як США відзначають 240 років незалежності

Система освіти

Освіту США по праву визнано найдорожчим у світі, але воно ж вважається найякіснішим. Американці звикли платити за свої знання, так вони підвищують свою майбутню зарплату. Історія системи освіти США починається з далекого минулого. Якщо розглядати Гарвард, один з перших вузів Америки, то він був заснований в 1636 році. Так як же влаштована система освіти в США? Давайте розглянемо етапи освіти в Америці, починаючи від дошкільного і закінчуючи отриманням студентом ступеня доктора наук.

Старша школа (High School)

Сучасна освіта, яку отримують в старшій школі, так само, як і в середній, триває 3 роки - з 9 по 12 клас. Старші школи поділяються на багатопрофільні, академічні та професійні. Навчання в багатопрофільній школі відбувається за різними напрямками. Академічний курс дає можливість отримати знання в тій кількості, яка необхідна для вступ до вузу. Тут на початку року проводиться зріз знань. Якщо IQ учня менше 90 балів, то йому пропонується перейти на професійний курс, де більша частина навчального процесу присвячується практиці, там учнів готують до безпосередньої індустріальної діяльності.

Система освіти в США передбачає постійний зріз знань, оцінювання проводиться по пятібуквенних системі (від А до F). Для отримання диплома про закінчення старшої школи учневі необхідно отримати заліки по 16 профільних предметів. У США також є можливим отримати атестат зрілості, для чого необхідно успішно вивчити кулінарію і водіння. Цікаво те, що стати військовослужбовцям в США можна лише отримавши початкову освіту і середнє. У 15 штатах США дівчата і юнаки мають право за власним бажанням кинути школу по досягненні 16 років, в інших штатах їм має виповнитися 17-18 років. З 14 років школярам офіційно дозволяється працювати.

Середня школа (Middle School)

Навчання в середній школі триває 3 роки - з 6 по 8 клас. У цих навчальних закладах не прийнята єдина програма освіти, кожен штат розробляє її самостійно. Діти вчаться 5 днів на тиждень в середньому по 6 годин. Навчальний рік, як і у нас, ділиться на семестри. Обов'язковими предметами є математика, англійська мова, фізкультура, соціальні та природничі науки. Починаючи з 8 класу, з'являється можливість вибору факультативних предметів.

Початкова школа (Elementary School)

Пам'ятається, ще Володимир Ілліч мав намір впровадити на батьківщині американську систему навчання. Можливо, щось і вдалося перейняти, в чомусь випередити. Школи в США існують приватні та публічні. Приватні шкільні заклади виглядають, немов аристократичні маєтку, а за навчання в них своїх дітей батькам доводиться викладати чималі гроші. Серед учнів не зустріти звичайного малюка з рюкзаком за плечима - там часто-густо леді і джентльмени. Вартість одного року навчання у приватній школі в середньому становить від 6 до 60 тисяч доларів.

Початкова школа публічного зразка фінансується з державного бюджету, беруть туди всіх бажаючих. Там навчання проходить за загальним планом, дітей вчать географії, природознавства, читання та письма, орфографії, арифметиці і історії, образотворчого мистецтва та музики. Малюків ділять на класи з навантаженням, відповідної IQ школяра. Дітей з посиленим навантаженням з перших років навчання готують до коледжам. Одна шоста всього шкільного процесу присвячена фізичного виховання та гігієні.

Дошкільне виховання дітей

У Сполучених Штатах Америки досить широко розвинена система дошкільної освіти. Батьки мають можливість записати свою дитину в ясла, дитячий сад, підготовчі та розвиваючі центри державного або приватного зразка.

З п'яти років дитина може відвідувати дитячий садок, який в принципі є нульовим класом початкової школи. Там дітей активно готують до школи, ігри плавно переходять у навчання рахунку, письма та читання. Також існує безліч різних короткострокових і довгострокових програм для дошкільнят, які теж готують дітей до школи, забезпечують їм нагляд і догляд. Система дошкільної освіти в США включає і розвиваючі заклади, в які батьки можуть записати дитину віком від 3 років. Такі школи-ясла розроблені педагогічними коледжами в якості експерименту, але вони вже починають завойовувати довіру громадян. Ці заклади невеликі, відмінно обладнані і забезпечують зразкові умови для розумового, фізичного та емоційного розвитку дітей. Одночасно з цим малюкам прищеплюють правила поведінки в суспільстві, знайомлять з пристроєм шкіл і всіляко готують до подальшого життя.

Цікаві факти


Інші цікаві факти

 Американці – справжні трудоголіки. Тут нормально прийти на роботу о 6 ранку або засидітися до пізньої ночі. 

 Широка посмішка – правило хорошого тону на всій території США. Посміхатися потрібно кожній людині, яка до вас звертається – в іншому випадку вас можуть запідозрити в асоціальній поведінці.

 При розмові з незнайомцем після питання: «Як справи?» відразу ж піде питання: «Звідки ви?». Якщо співрозмовник хоч щось знає про це місце – як мінімум, одна тема для довгої розмови вже є.

 Поняття «американської мрії» кожен житель Америки розуміє по-своєму. У загальних словах – кожна людина має право отримати те, чого вона заслуговує.

 В США майже у всіх є автомобіль, принаймні, мало не кожна сім’я має хоча б один засіб пересування.

 В США вважається негожим довго жити з батьками. Практично відразу після повноліття діти намагаються знайти житло, через це приблизно 40% житлоплощі в країні перебуває в здачі/оренді.

Лос-А́нджелес, Лос-А́нжелес (англ. Los Angeles) — міська агломерація  та порт на південному-заході Каліфорнії, друге за чисельністю населення місто у США. Населення 3 928 864 (2014), з усіма передмістями — 18 351 929. 

Транспорт
Авіаційний транспорт

Лос-Анджелесу належить світовий рекорд за кількістю аеропортів, обслуговуючих місто. Повітряне сполучення Лос-Анджелеса виконується шістьма комерційними аеропортами, а також рядом невеликих аеродромів малої авіації.

Головним аеропортом міста є міжнародний аеропорт Лос-Анджелеса(IATA: LAX, ICAO: KLAX), що входить до десятки найбільших аеропортів світу за обсягами перевезень пасажирів. Крім нього, у місті також функціонує ще один міжнародний аеропорт — «Онтаріо». Також у місті розташовані аеропорти «Боба Хоупа», «Лонг-Біч», «Джона Вейна»

 та регіональний аеропорт «Палмадел».Міжнародний аеропорт Лос-Анджелеса розташований в Санта-Моніці, на відстані 26 км від центру міста. Аеропорт бере свою історію з 1929 року. У цей час в аеропорті діє 9 пасажирських терміналів.

Міський транспорт

Основними системами громадського транспорту в місті служить автобусна мережа, а також мережа рейкового транспорту, що включає лінії метрополітен і легкорейкового транспорту загальною протяжністю близько 120 км; це господарство знаходиться під управлінням державної компанії «Los Angeles County Metropolitan Transportation Authority» (зазвичай званої «Metro» або «MTA»). Рейкова система включає «червону» і «пурпурну» лінію підземки, «золоту», «синю» та «зелену» лінії надземної легкорейкової системи (у будівництві знаходиться також лінія «експо» легкорейкової системи). Також виділяється «помаранчева» лінія швидкісної автобусної системи. Загальна кількість щодня перевезених пасажирів оцінюється в 1,7 млн.

Автомобільний транспорт

Лос-Анджелес — найбільш автомобілізоване місто у світі: в ньому зареєстровано на 1,8 млн більше автомобілів, ніж ліцензованих водіїв. Щодня автомобілі в сукупності проїжджають по вулицях міста 160 мільйонів кілометрів (≈ 1,06 а.о). Лос-Анджелес має одну з найрозвиненіших у світі систем автомагістралей, багато з яких побудовані на естакадах. Перетини магістралей супроводжуються грандіозними транспортними розв'язками. Загалом місто має в основному прямокутне планування (вулиці витягнуті з півночі на південь і зі сходу на захід), ряд найбільш великих і відомих вулиць носять назви бульварів.

За даними бюро перепису населення США, загальна площа Лос Анджелеса становить 1290,6 км², в тому числі 1214,9 км² — суша і 75,7 км² — водні простори. Максимальна довжина міста з півночі на південь становить 71 км, зі сходу на захід — 47 км, протяжність міських кордонів — 550 км. Лос-Анджелес є єдиним великим містом в США, що поділено на дві частини гірським хребтом. Найвища точка Лос-Анджелеса — гора Люкенс (1550 м), що розташована у північно-східному краї долини Сан-Фернандо. Найбільша річка міста — річка Лос-Анджелес, що бере початок в долині Сан-Фернандо (здебі́льша протікає в штучному бетонному руслі, під час посухи практично пересихає).

Місто розміщене в зоні субтропічного середземноморського клімату

, завдяки чому для регіону характерна м'яка, досить волога зима і тепле, навіть спекотне, найчастіше посушливе літо. Бризи, що дмуть з Тихого океану, роблять клімат в районах міста, прилеглих до берегової лінії, більш прохолодним влітку і теплішим взимку, в порівнянні з такими «континентальними» районами міста, як, наприклад, Долина Сан Фернандо (San Fernando Valley).

Геологія

Лос-Анджелес знаходиться в активній сейсмічній зоні завдяки своїй близькості до розлому Сан-Андреас, і розлому Пунте-Гіллс, що проходить через саме місто. Останнім великим землетрусом став руйнівний землетрус 1994 року, епіцентр якого знаходився в північній частині долини Сан-Фернандо. Цей прояв стихії, який відбувся менше ніж через два роки після масових погромів у Лос-Анджелесі, став справжнім потрясінням для жителів Каліфорнії, завдавши матеріальної шкоди на багато мільярдів доларів.

Інші великі землетруси в XX столітті мали місце в цьому регіоні в 1933 , 1971 і 1987. Як би там не було, більшість землетрусів, що відбуваються в районі міста, відчуваються лише як слабкі поштовхи (невеликі коливання реєструються сейсмометрами

 практично щодня).

Вашингтон (англ. Washington, D.C.) — столиця США. Місто не входить до складу жодного зі штатів США; в адміністративному відношенні становить федеральний округ Колумбія. Розташоване на річці Потомак

. Площа — 180 км². Населення — 601 723 мешканців (2010) (з передмістями за межами округу Колумбія — понад 5 млн.).

Економіка Вашингтона визначається, в першу чергу, зайнятістю у сфері державного керування, а також наданням послуг. Високий відсоток населення працює в сфері керування, тобто є федеральними службовцями; відсоток їх рік від року змінюється — це пов'язано з тим, що уряд то скорочує, то збільшує число робочих місць. У січні 2007 року кількість федеральних службовців становило лише 14% від усього населення; 2008 року федеральний уряд підняв цей показник до 27%, виділивши додаткові місця. Валовий внутрішній продукт

 міста 2008 року склав 97,2 млрд доларів; за цим показником округ розташований на 35 місці з 50 американських штатів. У багатьох організацій, фірм, незалежних підрядників, некомерційних організацій, профспілок, торговельних груп є свої штаб-квартири у Вашингтоні або в його околицях, щоб бути «ближче» до федерального уряду, лобіююч при цьому свої інтереси. На січень 2010 року в вашингтонської агломерації рівень безробіття становив 6,9%; це другий результат серед всіх 49 найбільших американських агломерацій. Безпосередньо біля самого Вашингтона в цей же час рівень безробіття дорівнював 12%.

Місто займає площу в 177 квадратних кілометрів, з яких 159 — суходіл і 18 — вода. Місто на суходолі повністю лежить на кордоні штату Меріленд, оточене ним всюди, крім південного заходу. Місто стоїть на трьох річках: Потомак і її притоках Анакостія і Рок-Крік.

Інша притока Тібер-Крік, яка колись протікала через Національну алею, в 1870-их роках повністю закладена під місто.

Всупереч міській легенді, Вашингтон ніколи не був побудований на осушеному болоті.

 У той час як заболочені місця дійсно покривали області вздовж цих річок та інших природних водойм, більшість території міста складалася з сільськогосподарських угідь і пагорбів. Найвища точка міста — точка Рено, розташована в парку форту Рено і знаходиться на висоті 125 метрів над рівнем моря.

 Найнижча точка — рівень річки Потомак. Приблизно 20% території Вашингтона становлять паркові насадження. Американська служба національних парків  управляє більшою частиною природного середовища в місті, включаючи такі парки як Національна алея, Рок-Крік-Парк, парк на острові Теодора Рузвельта, Сади Конституції та інші. Єдина область природного середовища, якою не управляє Служба національних парків, — Національний дендрарій, яким управляє Міністерство сільського господарства США.

Вашингтон розташований у вологій субтропічній кліматичній зоні. Його клімат типовий для американських областей Центральної Атлантики, віддалених від води. Весна і осінь — теплі, в той час як зима прохолодна, з щорічним снігопадом, що становить у середньому 37 см. Середня зимова температура становить 3,3 °C з середини грудня до середини лютого. Снігові бурі зачіпають Вашингтон в середньому раз на кожні чотири-шість років. Найсильніші шторми

 називають «нордістер», які несуть, як правило, сильний вітер, проливні дощі або сніг. Ці шторми часто зачіпають великі райони східного узбережжя Америки.

Влітку спекотно і волого, в липні середня температура 26,2 °C і середньодобова відносна вологість близько 66%. Ці фактори можуть змусити деяких людей відчувати особистий дискомфорт. Сукупність високої температури і вологості влітку приносить дуже часті грози, деякі з них іноді супроводжують торнадо. Найвища температура зареєстрована 6 серпня 1918 року і 20 липня 1930 року — +41 °C, у той час як найнижча температура склала −26 °C, вона була зареєстрована 11 лютого 1899 року під час Великої заметілі 1899.


Нью-Йорк

Хоча столицею США є місто Вашингтон, та все ж таки воно поступається своїми розмірами Нью-Йорку. 

Нью-Йо́рк (англ. New York City або The City of New York, дослівно: «Новий Йорк») — найбільше місто у США, розташоване на Атлантичному узбережжі біля гирла річки Гудзон. Населення міста становить 8,4 млн мешканців, міської агломерації — 19 млн.

Нью-Йорк — один із найбільших у світі торговельно-фінансових центрів (Нью-Йоркська фондова біржа, транснаціональні корпорації); великий промисловий центр (одяг, поліграфія, транспортні засоби, продукти харчування) США та Північної Америки; конгломератом портів Нью-Йорк сполучений системою каналів з Великими Озерами; великий транспортний вузол (авіатранспорт); численні вищі школи (Колумбійський університет); Метрополітен Опера; великі парки (Сентрал-парк); головна частина міста — Мангеттен; музеї, мистецькі галереї; пам'ятки архітектури XVII та XIX століть; численні хмарочоси, переважно на Мангеттені; багато пам'ятників (зокрема Т. Шевченкові в Арров-парку); Статуя Свободи. У Нью-Йорку розташовано штаб-квартиру ООН.

За результатами опитування, що провів журнал Forbes серед фахівців 2010 року, Нью-Йорк потрапив до дванадцятки найкрасивіших міст світу.


Панорами
Панорама Нью-Йорка вночі
Панорама Нью-Йорка вдень
Вид на центральний Мангеттен з будівлі Емпайр-Стейт-Білдінг
Економіка

Нью-Йорк — найважливіший економічний центр Сполучених Штатів і всього світу. Нью-Йорк, разом з Лондоном і Токіо, називають одним з трьох основних центрів світової економіки. Валовий регіональний продукт міського регіону Нью-Йорка 2007 року становив $1 210 200 млн, що підняло його на перше місце серед мегаполісів США.

Географія

Місто Нью-Йорк розташоване при злитті річок Гудзон та Іст-Ривер і їх впадіння у затоку Нью-Йорк. Територія міста охоплює острів Мангеттен, острів Стейтен-Айленд, західну частину острова Лонг-Айленд, частину північноамериканського материка — Бронкс, і кілька невеликих островів у Нью-Йоркській гавані. Місто складається з округів:

1. Бронкс (населення — 1 364 566 осіб)

2. Бруклін (населення — 2 511 408 осіб)

3. Мангеттен (населення — 1 606 275 осіб)

4. Квінз (населення — 2 256 576 осіб)

5. Стейтен-Айленд (населення — 475 014 осіб)

Найвища точка Нью-Йорка — пагорб Тодт-Гілл висотою 125 м, який знаходиться на Стейтен-Айленді. Стейтен-Айленд — найбільш горбистий, просторий і найменш заселений район міста. У густонаселеному Мангеттені навпаки земля обмежена і дорога, що пояснює таку велику кількість висотних будівель і хмарочосів. Згідно з відомостями Бюро Перепису США, місто має площу 1214,4 км², з яких 785,6 км² — суходіл і 428,8 км² (35,31%) — вода.


Природа і гідрологія

Оскільки країна розташована на великій території, в ній представлені практично всі кліматичні зони — від арктичного клімату на півночі Аляски до тропічного в штаті Гаваї і на півдні Флориди.

Схили Кордильєр покриті густими хвойними лісами, Аппалачів — лісами з широколистяних порід; прерій майже не залишилося. На півночі Аляски поширена тундрова рослинність. Річки, що утворили глибокі каньйони, впадають в Тихий океан. Міссісіпі (з притокою Міссурі) — одна з найдовших річкових систем планети — протягнулася на 6420 км. Інші великі річки США: Гудзон, Міссісіпі , Міссурі, Колорадо, Колумбія, Снейк, Ріо-Гранде, Огайо.

На межі з Канадою розташовані Великі озера — Верхнє, Гурон, Мічиган , Ері, Онтаріо.

Клімат

Клімат континентальних Сполучених Штатів Америки переважно помірний, на Гаваях — м'який з найбільшою кількістю опадів у світі, а на Алясці — суворий і холодний з постійним сніговим покривом. Південна частина Флориди і Гаваї  розташовані у тропічній зоні. Південна частина тихоокеанського узбережжя має середземноморський клімат: тепле і сухе літо і холодна дощова зима. Кордильєри характеризуються екстремальними кліматичними умовами з дуже холодними зимами і дуже теплим літом.


Рельєф і геологія

Атлантичне узбережжя переважно представлено низовиною, водночас Тихоокеанське узбережжя — переважно гористе. Приблизно половина території Сполучених Штатів Америки вкрита горами і плато. Гірські хребти представлені від тропіків Гаваїв

до Полярного кола Аляски, простягаються паралельно східного й західного узбереж. Скелясті гори — вододіл річок, які течуть у Тихий океан і в Мексиканську затоку Атлантичного океану. Скелясті гори на західному краї Великих Рівнин простягаються з півночі на південь через усю країну, досягаючи висот вище 4 300 метрів у Колорадо.

Надра багаті запасами різних природних копалин, зокрема — кам'яне  і буре вугілля, залізна і марганцева руда. Кордильєри, плато Колорадо , Великі Рівнини й Примексиканська низовина володіють родовищами мідних, цинкових, свинцевих, срібних, хромітових, ванадієвих, вольфрамових, молібденових, титанових, поліметалевих, уранових, ртутних руд, золота, сірки, фосфатів й іншої хімічної сировини.

ВІДЕО

Вашингтон
Лос-Анджелес
Нью-Йорк вночі
Нью-Йорк вдень