Categorías: Todo - навчання - читання - аналіз

por Viktoria Hykava hace 1 año

149

Методи навчання літератури

Викладання літератури вимагає використання різних методів, які можуть включати як індивідуальну, так і колективну роботу учнів. Методи навчання можуть бути класифіковані за джерелом знань, такими як лекції, бесіди та самостійна робота.

Методи навчання літератури

Методи навчання літератури

Про художні твори

Функції

Функції шкільного аналізу твору:

Принципи

Принципи (засадничі положення аналізу художнього твору):

Прийоми реалізації

перегляд уривку з кінофільму
підготовка і виступ з повідомленням
складальний конспект
лекції вчителя
слово вчителя

2. Методи навчання, зумовлені формою забуття знань

самостійна робота
бесіда
лекція

Інші класифікації методів

В. Голубков виділяв методи вивчення літератури за джерелом знань:


М. Кудряшов визначає метод як вид діяльності учнів, а саме:


Дещо інакше класифікує методи вивчення літератури Б. Степанишин:


Водночас, як стверджує Б. Степанишин, ця класифікація випливає із триєдиної фундаментальної системи методів, а саме:

 

В. Нікольський формулює методи та прийоми емоційно-образного осягнення художнього тексту, а також методи і прийоми інтерпретації (тлумачення) літературних творів.


В. Маранцман визначає ці методи як читання літературного твору, аналіз художнього тексту, коментування літературного твору позатекстовими матеріалами (листи, мемуари, щоденники, літературно-критичні статті та наукові дослідження, біографії письменників, теоретико- та історико-літературні категорії та ін.), як буття літературних творів у формах інших видів мистецтва (музика, живопис, театр, кіно), а також як літературну творчість за мотивами літературних творів та життєвих вражень учнів».

 

Види діяльності учнів

презентації
усні або письмові виступи
складання тез
індивідуальні й колективні повідомлення

3. Методи, обґрунтовані характером діяльності вчителя та учня під час організації навчального процесу

метод репродуктивний
метод дослідницький

застосовується з метою навчити учнів, науково організувати навчання літератури, слідкувати за тим, що зображується і як зображено, поглибити розуміння ідейно-естетичного змісту художнього твору, проаналізувати структурні компоненти тексту (композиція, сюжет, тема, тематика, ідейно-естетичний зміст, проблематика), історичні дослідження, мистецтвознавчі, розв’язання дослідницьких питань і завдань, постановка.


метод еврестичної бесіди

бесіда з запитанням, які повинні нести навідний характер. Кожне запитання повинно конкретизувати, розшифрувати або поглибити запитання попереднє. Така побудова системи запитань сприяє логічній побудові бесіди. Кожне запитання бесіди має супроводжуватися декількома запитаннями, які передбачають ту відповідь, але по іншому сформульовані. Такий підхід дозволяє уникнути переказу тексту, стимулює його осмислення, спонукає до роздумів.

Мета використання евристичної бесіди:

  1. з'ясувати рівень розуміння художнього твору;
  2. визначити доступні для розуміння учнів уривки і складні, які треба проаналізувати на наступному етапі художнього твору;
  3. налаштувати учнів на ідейно-естетичне осмислення художнього твору.

Використовуються три типи запитань:

Прийоми реалізації:

Види робіт:

Прийом зіставлення – різні літературні епохи, два тексти одного автора, життєві та творчі шляхи письменника, історія створення сюжетів і художніх творів, художнього образу творів, теоретико-літературні поняття, ступінь значення творчості авторів, зіставлення історичних подій зображення у творі та в реальному житті.

метод творчого читання

пов'язаний з організацією правильного читання в класі й вдома (грамотно, вдумливо, виразне читання вчителем чи учнем, художнє читання, читання в особах, повторне читання, читання вголос чи про себе, читання ланцюжком (малі літературні жанри).

1. Методи навчання, що визначають за джерелами знань

наочні
практичні
словесні