por Marina Kyryliuk hace 1 año
120
Ver más
Ірландія - держава в Західній Європі, офіційна назва – Республіка Ірландія, столицею є місто Дублін. Острів Ірландія знаходиться на північному заході континентальної Європи та на заході від Великобританії. Острів розділений на дві частини: власне Республіку Ірландію і Північну Ірландію, яка входить до складу Сполученого Королівства. Ірландія є членом Європейського Союзу.
Населення Республіки Ірландія — трохи понад 5.3 млн осіб станом на 2023 рік.
· Римсько-католицька церква – 78,3% населення;
· Протестантська церква – 2,7% населення;
· Православна церква – 1,3% населення;
· Мусульмани – 1,3% населення;
· Атеїсти – 9,8% населення;
· Інші конфесії – 6,6% населення.
· Ірландці 82,2%;
· Біле, не ірландське, населення (англійці, шотландці, поляки та ін.) 9,5%;
· Чорношкіре населення 2,4%;
· Азійці 1,2%;
· Етнічна група пейві 0,9%;
· Інші (невизначені) 4,1%.
RTÉ, національний державний радіо- та телевізійний мовник. RTÉ фінансується за рахунок доходів від ліцензійних зборів і реклами та керується призначеним урядом органом RTÉ. Населення також отримує трансляції з Великобританії та інших європейських країн і може підписатися на кабельні та супутникові послуги. У 1998 році розпочав роботу приватний комерційний телеканал TV3; у 2008 році він придбав Channel 6, ще один приватний канал, який почав транслювати в 2006 році. Регулювання телевізійного мовлення є одним із обов'язків Управління мовлення Ірландії.
У червні 2020 року, лідер Фіанна Фол Мішель Мартін став новим главою уряду. Він сформував історичну трипартійну коаліцію, до складу якої ввійшли Фіанна Фол, Файн Гаель і Партія зелених. Це був перший випадок в історії, коли Фіанна Фол і Файн Гаель були в одному уряді. Попередній голова уряду і лідер Файн Гаель, Лео Варадкар, став заступником голови уряду. Мартін очолював країну як Taoiseach (голова уряду) до 17 грудня 2022 року, коли він змінився постом з Варадкаром.
Основними політичними партіями в країні є: Файн Гаель — найбільша політична партія в Ірландській республіці, яка за своєю ідеологією є правоцентристською та консервативною; Фіанна Фол — республіканська партія; Лейбористська партія – друга за розміром парламентської фракції партія Ірландської республіки, що дотримується соціал-демократичного спрямування.
Ірландська Республіка включає 26 графств, що входять до складу історичних провінцій Ірландії Ленстера, Манстера і Коннахта, а також 3 графства (Каван, Донегол і Монахан), що належать до провінції Ольстер. З 1922 по 1949 Ірландія входила в Британську співдружність націй. У 1949 була проголошена Ірландська Республіка, і зв'язок з Британською співдружністю припинився.
Політична структура Ірландії — парламентська унітарна і демократична республіка. Є державою-членом Європейського Союзу. Основа політичного устрою країни — Конституція Ірландії, яка була прийнята на загальному референдумі 29 грудня 1937 року. Глава держави — Президент, який формально є однією з трьох частин Ірландського парламенту, який також включає Дойл Ерен (нижня палата) і Шенад Ерен (верхня палата). Виконавча влада покладається на Уряд.
Мова: ірландська та англійська. Основна мова спілкування — англійська. Офіційні документи видаються двома мовами, так само як двома мовами часто виконані написи на вивісках, дорожніх покажчиках. Ірландська — одна з кельтських мов, її вивчають у школах, нею ведуться деякі передачі на радіо і телебаченні, існує навіть цілком ірландськомовний канал TG4. У побуті ірландська збереглася у деяких селах.
Досить розвинутою є сфера сільського господарства та вилову риби. Основним методом ведення сільського господарства є змішане сільське господарство, причому виробництво великої рогатої худоби м’ясного напрямку переважає в середній смузі, а молочне скотарство – на півдні. Вівчарство поширене на крутих пагорбах і гірських схилах по всій країні.
Лісовий ресурс Республіки Ірландія є дуже малим, оскільки на 2012 рік, навіть після проведення засобів по збільшенню цього ресурсу, територія держави була вкрита лісами лише на 10-11 відсотків, що є значно меншим від стандартного Європейського показника у 30%. У рослинності переважають луги і вересові пустелі, в горах зустрічаються невеликі масиви дубових і соснових лісів.
Існує густа мережа невеликих рік та озер. Головна річка - Шаннон, також є менші – Ліффі, Шур, Барроу, Боуєн, Блекуотер. Озеро Лох-Ней - найбільше на Британських островах, його площа 396 км кв, глибина 31 м.
Ґрунти малородючі. Раніше, територія Ірландії була вкрита широколистими лісами, нині переважаючими ландшафтами є луки, торфовища та верескові пустки. Ведуться активні роботи з відновлення лісів.
Корисні копалини: кам'яне вугілля, залізо, свинець, мідь, мармур. Торф був основним видом палива в Ірландії протягом століть, а торфовища займають 17% площі Ірландії.
Країна знаходиться у регіоні з океанічним кліматом. Ірландія має м’який помірний клімат і часті дощі. Середня температура взимку від +4С до +8С, влітку від +16С до +21С. Морські повітряні потоки можуть в будь-який час року несподівано принести проливний або дощ або мряку. Так само несподівано дощ може і закінчитися. Опадів - 1200-2000 мм на рік.
Наступний період, який триває і досі – це період незалежності значної частини Ірландії (окрім Північної Ірландії) від Великобританії внаслідок війни за незалежність Ірландії, і на її місці постала Ірландська Вільна держава, яка була створена 6 грудня 1922, а згодом за нею, у 1937 році була проголошена Республіка Ірландія.
Наступний період розпочався з завоювання острову англо-нормандцями, яке поставило початок майже 800 років англійського політичного та військового втручання у справи Ірландії. Деякі дослідники вважають Ірландію першою колонією Англії та згодом Британської імперії.
Наступним етапом є норманські набіги на територію острову. На узбережжях вони стали створювати міські поселення, подарувавши до того часу майже виключно сільській Ірландії міста-порти, та фактично заклавши фундамент для самостійної морської торгівлі. На початку XI століття ірландці під проводом Верховного короля Бріана Бору перемогли і вигнали вікінгів.
Початком наступного етапу є поширення християнства на острові. У місіонерській історії в Ірландії домінує постать святого Патрика, чиї біографи 7-го століття, Тіречан і Муірчу, приписують йому навернення всіх ірландців до християнства, що здобуло для нього статус національного апостола.
Першим етапом заселення Ірландії стала поява людей на острові приблизно 8000 р. до н. е., коли клімат покращився після танення льодовиків. Імовірно, у другому тисячолітті до н. е. острів був заселений кельтами. Середньовіччя та початок нового часу (кінець XIII – початок XIX ст.).
Береги Ірландії є скелястими та розчленованими затоками. Острів є в основному рівнинним у центральній частині, навколо цих рівнин є гори, такі як Макгіллікаддіс Рікс, Блекстеірс, гори Морн та інші. Найвищою точкою є гора Каррантуїлл у гірській системі Макгіллікаддіс Рікс (1041 м).
Гора Сліміш
Залишки згаслого вулкана, які височіють серед горбистих полів і боліт. Вона відома як місце, де Святий Патрік працював у рабстві 6 років. На честь цього в день Святого Патріка навколо підніжжя гори збираються люди, а потім піднімаються на вершину, щоб вшанувати покровителя Ірландії.
Гори Сперрін
Одні з найменш відвідуваних, і марно, тому що їхні схили прорізають рідкісної краси долини, озера і річки. Серед гір прокладені велосипедні, пішохідні маршрути, є місця для риболовлі.
Гори Морн
Перший національний парк у Північній Ірландії. Для туристів припасені такі розваги, як риболовля і катання на конях. Найвища гора в Північній Ірландії, Слив Донард, знаходиться саме тут.
Ірландія – острівна держава, яка займає 5/6 однойменного острову. Острів розташований у північній частині Атлантичного океану. Республіка Ірландія має сухопутний кордон лише з Північною Ірландією, яка є частиною Великобританії. Держава займає 70 237 кв. кілометрів у площі.