Categorías: Todo

por Polina Hatsajuk hace 4 años

351

Anorgaanilised ainedKoostajad: Polina Hatsajuk Viktoria Sadajeva MJ218

Anorgaanilised ained hõlmavad suurt hulka keemilisi ühendeid, mis ei kuulu orgaanilise keemia alla. Need jagunevad mitmeks rühmaks, sealhulgas liitained, oksiidid ja soolad. Liitained on keemilised ühendid, milles esinevad kahe või enama elemendi aatomid.

Anorgaanilised ainedKoostajad: Polina Hatsajuk                 Viktoria Sadajeva                      MJ218

Anorgaanilised ained Koostajad: Polina Hatsajuk Viktoria Sadajeva MJ218

Mittemetallid

Väärisgaasid
keemiliste elementide rühm: nad on standardtingimustel lõhnatud, värvitud, monoaatomilised gaasid, millel on madal reaktsioonivõime.

Heelium - keemiline element,Isotoopidevahelised erinevused füüsikalistes omadustes tugevamad kui ühelgi teisel elemendil. ( aatomnumber 2 ) Neoon - keemiline element, praktiliselt inertne. Neoonlampide punakas-oranži valgust kasutatakse laialdaselt neoonreklaamis. Sõna "neoon" kasutatakse selles seoses ka teiste gaaside puhul, mis annavad teisi värve. ( aatomnumber 10 )

suure elektronegatiivsusega elemendid, mis keemilistes reaktsioonides peamiselt liidavad elektrone

Vesinik - keemiline element, lihtsaima aatomiehitusega ning väikseima aatommassiga element.Molekulaarne vesinik on kõige väiksema molekulmassiga gaas, mis on Maal looduslikult levinud. ( aatomnumber 1) Hapnik - keemiliselt aktiivne mittemetall, millel on kaks levinud allotroopset vormi: dihapnik ehk lihtsalt hapnik (O2) ja trihapnik ehk osoon (O3).Tähtsaim hapniku ühend on tema ühend vesinikuga – vesi. ( aatomnumber 8 ) Lämmastik - keemiline element, kasutatakse väga paljudes tööstusvaldkondades: keemiatööstuses, ravimitööstuses, petrooleumi töötlemisel, klaasi ja keraamika tootmisel, terasetööstuses, paberi valmistamisel ning meditsiinis. ( aatomnumber 7 )

Metallid

Leelismetallid
perioodilisussüsteemi IA rühma kuuluvad metallilised elemendid

Liitium - kõige väiksema tihedusega metal. Liitiumi kasutatakse soojusülekandeaparaatides, patareides (peamiselt mobiiltelefonide ja fotoaparaatide omades), lennukiehituses kasutatavates sulamites. (aatomnumber 3) Naatrium - maakoores leiduvatest metallidest levikult neljas ja kõige levinum leelismetall. Eraldi metallina kasutatakse naatriumi teiste metallide saamisel nende sooladest ja metallide puhastamiseks. (aatomnumber 11) Kaalium - tähtis bioelement ja seda esineb kaaliumioonina kõikides elusrakkudes. Kaaliumiühendid mõjutavad südamelihase tegevust.(aatomnumber 19)

Halogeenid
tugevad oksüdeerijad, sest nende aatomite välisel elektronkihil on vaid üks elektron puudu stabiilsest oktetist.

Näided :

Kloor - keemiline element,moodustab kaheaatomilised molekulid ja on normaaltingimustel rohekaskollane gaas. Kloori kasutatakse erinevat tüüpi plastühendite tootmisel. ( aatomnumber 17 ) Fluor - moodustab kaheaatomilisi lihtaine molekule ja on normaaltingimustel kollakas gaas. Fluor on halogeenidest kõige aktiivsem. (aatomnumber 9 )

Leelismuldmetallid
Näidet :
Предлагаемый текст1Предлагаемый текст2

Kaltsium - keemiline element, pehme, halli värvusega leelismuldmetall, mida looduses vabal kujul ei esine. Kasutatakse ehituses kasutatavate tsementide ja mörtide valmistamises. ( aatomnumber 20 ) Strontsium - keemiline element, mille sümbol on Sr. Kuulub perioodilisussüsteemi teise peaalarühma. Kasutatakse pürotehnikas ja signaalrakettides, meditsiinis. ( aatomnumber 38 ) Baarium - keemiline element, väga aktiivne – kattub õhus oksiidi-, nitriidi- ja peroksiidikihiga. Kasutatakse peamiselt sulamite valmistamiseks ning getterina, kuid teda lisatakse ka materjalidele, millest tehakse radioaktiiv- ja röntgenikiirguse vastaseid kaitsevahendeid. ( aatimnumber 56 )

klassikalises mõistes metallid, mille oksiidid ("leelismullad") sarnaselt leelismetallide oksiididega annavad veega reageerides tugevaid aluseid

Soolad

NaCl - naatriumkloriid ehk sool - kasutatakse toiduvalmistamisel maitseaine ja konserveerimisel säilitusainena. CaCO3 - kaltsiumkarbonaat - lubjakivina kasutatakse ehituses. Cu(NO3)2 - vasknitraat - kasutatakse orgaanilises sünteesis reagendina aromaatsete ühendite nitreerimisel.
- koosnevad metalli katioonidest ja happeanioonidest ehk happejäägist.

Happed

HNO3 - lämmastikhape - kasutatakse toorainete töötlemisel, sest ta reageerib enamiku metallidega, selle abil söövitatakse metalle. HCl - soolhape - kasutatakse laialdaselt tööstuses. Inimeses on soolhape maohappe koostises. H3PO4 - fosforhape - kasutatakse laialdaselt järgnevate tööstustoodangute valmistamisel: abrasiivid, adsorbendid, toidulisandid, väetised, värvained, viimistlusained, tulekustutid, kütused ja kütuselisandid, laboratoorsed kemikaalid, puhastavad keemiatooted jm.
- koosnevad vesinikust ja happejäägist.

Oksiidid

H2O - vesi – inimorganismi peamine koostiosa. Al2O3 - alumiiniumoksiid - sellest saadakse alumiiniumi,mida kasutatakse nt ehituses. CaO - kustutamata lubi - kasutatakse mördi ja krohvisegu koosseisus kivistumise kiirendamiseks.
- koosnevad kahest elemendist, millest üks on hapnik, ning mille molekulis hapnikuaatomite vahel puudub keemiline side.

Alused e. hüdroksiidid

Ca(OH)2 - kaltsiumhüdroksiid - toiduainetööstuses vee töötlemiseks (alkoholi ja karastusjookide jaoks) NaOH - naatriumhüdroksiid - kasutatakse torupuhastusvahendina Fe(OH)3 - raud(lll)hüdroksiid - kasutatatkse meditsiinis, kus toimib see tuimasti ja valuvaigistina.
- koosnevad metalli ioonist ja ühest või mitmest hüdroksiidioonist (OH-).

Liitained

- keemiline ühend, milles esinevad KAHE või ENAMA keemilise elemendi aatomid

Mis vahe neil on?

- Liitaines esinevad kahe või enama keemilise elemendi aatomid
- Lihtaines esinevad ainult ühe elemendi aatomid

Lihtained

- keemiline aine, milles esinevad ainult ÜHE elemendi aatomid