Categorías: Todo - kliima - loomad - taimestik

por Johanna Akkermann hace 4 años

712

OKASMETSAD

Okasmetsad on tuntud oma mitmekesise loomastiku ja linnustiku poolest, kus elavad sellised loomad nagu põder, pruunkaru, ilves ja jänes. Nirk on kohastunud sealsete karmide talveoludega oma lühikeste jalgade ja tiheda kasukaga.

OKASMETSAD

OKASMETSAD

KLIIMA: tundravööndi omast soojem ja niiskem, kuid siiski veel küllalt karm, sademeid aastas 400mm-1000mm, niiskust ja soojust on piisavalt selleks, et puud saaksid kasvada, 6 kuud aastast on keskmine temperatuur alla 0 kraadi, suved on soojad vihmased ja niisked, eristuvad parasvöötme kaks peamist kliimavöödet: parasvöötme mereline, parasvöötme mandriline

MULLASTIK: Mulla ülaossa tekib toitainetevaene heledam kiht kuna okaspuude oksad kukuvad maha. Neid hakkavad lagundama seened. Hele kiht tekib kuna kliima on jahe ja happeline. Väheviljakal leetmullal kasvab vähe taimeliike.

LOOMASTIK JA LINNUSTIK:Tüüpilised okasmetsavööndi loomad on põder, pruunkaru, ilves, orav, hunt, rebane, jänes veel võib kohata ka nirke ja kassikakku. Nirgil on seal elamiseks kohastunud lühikesed jalad ja pikk keha, mis aitab sooja hoida. Karmi talve eest kaitseb tihe kasukas

Pähklimänsak: Kogub talveks seedermänni seemnete varu.Lindude poolt kasutamata jäänud panipaikades lähevad seemned idanema. Nii aitab mänsak seedermännil levida. Mänsak on enamasti paigalind, mõnikord teeb hulgurändeid.
Nirk:Nirgil on seal elamiseks kohastunud lühikesed jalad ja pikk keha, mis aitab sooja hoida. Karmi talve eest kaitseb tihe kasukas. Nirk kuulub kõige vähem ohustatud liikide hulka.

ASEND: parasvöötme jahedamas osas

TAIMESTIK: Okaspuud ei karda talvekülma, tulevad toime lühikese suve ja vähese niiskusega. Kõige levinumad okaspuud on männid, kuused ja lehised. Okaspuud taluvad suhteliselt hästi suuri temperatuurikõikumisi ehk sobivad sealsesse kliimasse.

Kuusk: Väga tihe võra. Elab soodsates tingimustes kuni 250, harva 400–500 aasta vanuseks. Ei suuda ei liiga niiskes ega liiga kuivas kasvukohas võistelda männiga, samuti ohustavad teda kevadised öökülmad.

TEADMISED SOOME KOHTA: Soome territooriumist on metsaga kaetud 2/3. Väga arenenud metsatööstus. Kui metsamaa Soome elanike vahel ära jaotada tuleks ühe inimese kohta 4 ha.

HELE-JA TUMETAIGA:Tumetaiga moodustavad tihedama okastikuga okaspuud: kuused, nulud ja seedermännid. Tumetaiga puuderinne on tihe ja valgusvaene ning ta on levinud soojematel ja niiskematel aladel. Külmemates ja kuivemates kohtades on aga valdavaks heletaiga, kus puude all on juba rohkem valgust.Heletaigat iseloomustavateks puuliikideks on männid ja lehised.

INIMTEGEVUS: Inimesed tegelevad okasmetsades ehitus- ja paberpuidu tootmisega, jahindusega, kalapüügiga, tselluloosi tootmisega, maavarade kaevandamisega, puidu varumisega ja niiskes paraskliimas ka puuviljakasvatusega. Okasmetsavöönd on hõreda asustusega, sest seal on lühikesed suved ja õhukesed väheviljakad mullad.