Визначення нітратів в продуктах харчування
Нітрати, солі азотної (нітратної) кислоти — дуже поширені у природі речовини. Люди зазнають впливу нітратів протягом усього свого існування. У сільському господарстві азотні добрива вносяться у ґрунт для підвищення врожайності. Найбільш поширені це: KNO3 (калій нітрат); NaNO3 (натрій нітрат) NH4NO3 (амоній нітрат або амонійна селітра).
Методи визначення
Лабораторні методи
Фотометричні
Метод стандартних серій
Переваги: - метод практично не вимагає обладнання. Недоліки:- метод досить трудомісткий, точність >10%.
Метод колориметричного дублювання
Переваги: - Аналіз не потребує дорогого і складного обладнання; - Можливість оцінити не тільки інтенсивність забарвлення, а і відтінки розчину. Недоліки: - Необхідність приготування серії розчинів; - Якщо розчин містить декілька речовин, то не можливо провести аналіз однієї з них; - Людський фактор: людина втомлюється і збільшується ймовірність помилки.
Хроматографічні
Газова хроматографія
Переваги: - можна визначити які саме компоненти містяться в досліджуваній суміші. Недоліки: - не дозволяє кількісно визначити вміст елементів в суміші.
Газорідинна хроматографія
Переваги: - можна визначити які саме компоненти містяться в досліджуваній суміші. Недоліки: - не дозволяє кількісно визначити вміст елементів в суміші.
Іонна хроматографія
Переваги:- застосовується для визначення катіонів металів, солей і органічних кислот. Недоліки:- існують певні вимоги до іонообмінних сорбентів.
Електрохімічні
Перевага: - висока точність і швидкість відліку, дає широкі можливості для автоматизації.
Вольтамперометричні
Перевага: - підібравши потенціал, можна вибрати тільки одну речовину яка буде брати участь в електрохімічній реакції.
Потенціометричні
Переваги: - Висока точність і чутливість аналізу; - Можливість проводити аналіз декількох речовин в одному розчині без розділення; - Можливість застосовувати метод у неводних розчинах; - Можливість автоматизації процесу титрування. Недоліки: - Не завжди вдається швидко встановити потенціал після додавання титранту; - Необхідність проводити значну кількість відліків під час титрування.
Експрес-методи
За допомогою нітрат-тестера
Переваги: - можна оцінити вміст нітратів в домашніх умовах або при покупці. - вони є компактними, автоматичними і простими у використанні. - дозволяють швидко визначити чи є продукт небезпечним для використання. Недоліки: - не дає точного результату.
За допомогою індикаторного паперу
Переваги:- є дуже простим. Недоліки: - дозволяють визначити приблизну концентрацію нітратів.- метод не може бути використаний для аналізу столового буряка і моркви.
За допомогою розчину дифеніламіну
Переваги:- може бути використаний для визначення нітратів у всіх продуктах рослинництва. Недоліки: - використовується як орієнтовний.
Іонометричний метод
Переваги: - є простим та зручним експрес методом, тривалістю 1-2 хв. Недоліки: - необхідно точно знати електродну функцію S щодо іона, який визначається.
Небезпека нітратів
Вміст в продуктах
Допустимий вміст нітратів у харчових продуктах в Україні регламентується згідно Наказу МОЗ від 13.05.2013 р №36 Державні гігієнічні правила і норми «Регламент максимальних рівнів окремих забруднюючих речовин у харчових продуктах» в яких чітко прописані норми нітратів у ранніх овочах наприклад не вище: · картоплі –250,0 мг/кг; · капусті – 900,0 мг/кг; · огірках – 300,0 мг/кг; · редисці – 60,0 мг/кг; · томати – 150,0 мг/кг
Джерела надходження
Солі нітритів і нітратів зазвичай використовують для консервування м'яса та інших продуктів, що швидко псуються. Їх додають у їжу, щоб зберегти її, а також попередити ріст шкідливих мікроорганізмів. Нітрити разом із нітратами також додають до м’яса, щоб зберегти його червоним і надати смаку, тоді як нітрати використовуються, щоб запобігти роздуванню деяких сирів під час бродіння. Нітрати природним чином містяться в овочах, причому найвищі концентрації містяться в листових овочах, таких як шпинат і салат.
Вплив на організм
При одноразовому потраплянні нітратів в організм людини до істотної шкоди не призводить. Але регулярне вживання таких продуктів призводить до перенасичення організму токсинами та негативних наслідків. Ознаки гострого отруєння нітратами: · починається з нудоти, блювання, проносу; · негативно впливає на печінку, оскільки вона пробує «боротися» з цим; · знижується артеріальний тиск; · кінцівки холодні; · дихання частішає; · з’являються головні болі; · шум у вухах, слабкість; · судоми м’язів, порушення координації рухів, втрата свідомості. Більше того, якщо постійне надходженні нітратів в організм призведе до значно серйозніших наслідків.Погіршується насичення клітин киснем.Відбуваються серйозні порушення в обміні речовин, відповідно слабшає імунітет.Відбувається дестабілізація нервової системи.Знижується кількість вітамінів, що надходять в організм.З`являються проблеми в шлунково-кишковому тракті, з серцево-судинною та дихальною системою.І найгірше, утворюються нітрозаміни (найсильніші канцерогени), речовини, які є причиною виникнення злоякісних новоутворень.
Способи зменшення вмісту в продуктах
Способи зменшення вмісту в продуктах: - промивка і механічна обробка продуктів (картоплі, столових буряків, моркви, капусти) – недостатньо знижують вміст нітратів - у середньому на 10%. - при вимочуванні протягом 1 години картоплі, моркви, столових буряків рівень їх зменшується на 25-30%; зелені – на 20%.- при варінні овочів на парі інтенсивність зменшення концентрації нітратів на 10-15% нижча, ніж при варінні у воді. - при бланшуванні, тушкуванні і смаженні – зниження нітратів у готових стравах невелика: дорівнює близько 10%.- при консервуванні знижується вміст нітратів у готових продуктах на 60-70%.